Z Polski bardzo często podróżujemy do Niemiec. Jeszcze jakiś czas temu, wybieraliśmy ten kierunek poszukując pracy, dzisiaj jest to bardzo ciekawa destynacja wakacji. Język niemiecki nadal jednak nie jest jednak zbyt popularny i możemy mieć pewne trudności w płynnej komunikacji w tym języku. Przed wyjazdem warto więc nieco się przygotować i nauczyć choć kilku, najbardziej potrzebnych zwrotów. Wśród nich powinny znaleźć się te używane na lotniskach.
Jeszcze przed odlotem
Zanim pojawimy się na samym lotnisku, często rezerwujemy bilet przez Internet bądź telefonicznie. Warto wtedy znać kilka podstawowych zwrotów i pytań, które mogą okazać się niezbędne. Dobrym przykładem jest pytanie dotyczące lotów bezpośrednich. Aby zapytać, czy uda nam się uniknąć przesiadek wystarczy użyć sformułowania: Ist das ein Direktflug? Kolejna rzecz to wybór miejsca. Przykładowo jeśli chcemy miejsce przy oknie, możemy powiedzieć: bitte einen Fensterplatz. Jak widać nie są to bardzo skomplikowane wyrażenia. Jeśli nie jesteśmy pewni ich wymowy, możemy ją sprawdzić na przykład w translatorach.
Sprawdź również co oferujemy w szkole Lincoln:
Kurs niemieckiego w Warszawie
Kurs niemieckiego w Krakowie
Niemieckie słówka, które musisz znać na lotnisku
Niezależnie od tego, czy rezerwujemy bilet online, czy kupujemy go już na lotnisku, musimy znać kilka ważnych słów. Pierwsze z nich to oczywiście same linie lotnicze, czyli die Fluggesellschaft. Oczywiście zazwyczaj wiele napisów na lotnisku może być tłumaczonych na inne języki na przykład szerzej znany angielski. Jednak podczas rozmowy z pracownikami lotniska, czy innymi pasażerami dobrze będzie pochwalić się znajomością ich rodzimego języka. Przejdźmy cały proces po kolei. Na lotnisku powinniśmy przejść do odprawy – Check-in Schalter. To właśnie tam musimy pokazać wyznaczonym osobom kartę pokładową – die Bordkarte oraz der Ausweis, czyli dowód bądź inny dokument potwierdzający naszą tożsamość. Kolejny krok to nadanie bagażu. Tu lista słówek nieco się wydłuża:
das Gepäck aufgeben – nadać bagaż
das Aufgabegepäck / das Check-in-Gepäck – bagaż rejestrowany
das Handgepäck – bagaż podręczny
das Großgepäck / das Sperrgepäck / das Sondergepäck – bagaż ponadgabarytowy, wielkogabarytowy.
Od rodzaju bagażu zależne są dodatkowe opłaty, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się wszystkiego na temat przewożenia walizek i plecaków w danej linii lotniczej. Jeśli jednak zdarzy się nam pakunek ponadgabarytowy będziemy musieli dokonać dodatkowej opłaty. Tak zwanego: Anmeldepflicht und Gebühren für die Beförderung von Großgepäck. Miejsca w którym oddajemy większe gabaryty w języku niemieckim nazywa się
Großgepäckannahmestelle/Sperrgepäckschalter.
Niestety samoloty niekiedy się opóźniają, gdy będziemy mieli prawdziwego pecha lot może zostać nawet odwołany. Gdy okaże się, że nasz lot odbędzie się nieco później, obsługa lotnika może powiadomić nas o tym słowami Der Flug verspätet sich, całkowite anulowanie lotu to po niemiecku Der Flug wurde gestrichen.
Na lotnisku może nas spotkać wiele nieprzewidywalnych sytuacji. Niektóre z nich mogą wymagać od nas znajomości języka. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie, warto wyposażyć się w rozmówki po niemiecku, w sytuacjach kryzysowych mogą okazać się niezbędne. Osoby, które o wyjeździe wiedzą nieco wcześniej mogą nawet skorzystać z szybkich, wakacyjnych kursów językowych angielskiego czy niemieckiego. Taka powtórka przed samą podróżą to bardzo dobry pomysł.