Mówi się, że język francuski to język mody, kuchni, dyplomacji, miłości…, że jest to język trudny ze swoją gramatyką, francuskim „r” i 16 samogłoskami fonetycznymi. Stereotyp głosi, że z Francuzami można się porozumieć bez problemu, ale… tylko po francusku.
Czy rzeczywiście jest to język trudny? Czy obecnie kiedy język angielski jest językiem dominującym warto uczyć się francuskiego i czy może być on przydatny?
Językiem francuskim mówi ponad 200 mln ludzi i jest to drugi język oprócz języka angielskiego używany na 5 kontynentach, w tym w ponad 20 dawnych koloniach w Afryce.
Jest to także oficjalny język państw z najważniejszymi siedzibami instytucji europejskich: Strasburga, Brukseli, Luksemburga.
Francja jest piątą potęgą handlową na świecie, więc znajomość języka francuskiego to bez wątpienia także dodatkowy atut przy poszukiwaniu ciekawej pracy.
Opanowanie języka francuskiego pozwala również na poznanie w oryginale literatury francuskiej, piosenek, opracowań naukowych, ale też pozwala zabłysnąć w towarzystwie np. poprawną wymową specjałów kuchni francuskiej ;).
Francja to najczęściej odwiedzany kraj na świecie! Warto więc mówić po francusku gdy podróżujemy po Francji, ale też przyda nam się ten język np. w Kamerunie, Nigrze, Senegalu, Tunezji, Haiti…
Warto wiedzieć, że język francuski pomaga w nauce innych języków: włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, rumuńskiego, ale też angielskiego, który ponad połowę zapożyczeń posiada właśnie z języka francuskiego.
Można uczyć się języka francuskiego dla brzmienia i melodyjności tego języka, dla czytania poezji i literatury i podśpiewywania sobie francuskich piosenek, ale nie można zapominać o praktycznym wykorzystaniu języka. Jest to język dla tych, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, którym marzy się kariera w instytucjach unijnych, francuskich firmach, ale przede wszystkim dla tych, którym sama znajomość języka angielskiego nie wystarcza.