Język angielski stał się współcześnie uniwersalnym sposobem komunikacji. Jest najczęściej wybierany na świecie do nauki jako drugi język. Gdzie konkretnie używa się angielszczyzny jako języka narodowego? Gdzie mówią po angielsku powszechnie, lecz nieobowiązkowo? Przyjrzyjmy się temu bliżej!
Najważniejsze kraje, w których mówi się po angielsku
Na pierwszym miejscu należy oczywiście wymienić kraje anglosaskie. Ich ludność pochodzi z Wysp Brytyjskich oraz ze zasymilowanych imigrantów z innych rejonów. Są to oczywiście:
- Wielka Brytania,
- Stany Zjednoczone Ameryki,
- Kanada,
- Australia,
- Nowa Zelandia.
W każdym z tych miejsc oczywiście doskonale dogadasz się po angielsku, lecz w ich obrębie często funkcjonują także liczne inne języki oficjalne i poboczne. Na przykład w kanadyjskim Quebecu zdecydowanie przeważa francuski.
W samej Wielkiej Brytanii językoznawcy wyróżniają kilka rodzimych języków. Irlandzki, walijski, gaelicki, scots i kornijski współistnieją z angielskim od wieków. Angielszczyzna ma także mnóstwo dialektów regionalnych. Jej najbardziej oficjalna forma, tzw. BBC English, tak naprawdę nie dominuje – na co dzień używa jej tylko kilka procent społeczeństwa brytyjskiego. Jest jednak uważana za prestiżową i nauczana w szkołach językowych na całym świecie.
Przeczytaj także: Jakie dialekty spotkasz w Wielkiej Brytanii?
Anglosfera – globalny skutek anglicyzacji świata
Pojęcie to jest niejednoznaczne i szersze niż kraje anglosaskie. Oznacza ono te regiony, gdzie angielski język i wartości kulturowe są dominujące. Są to w większości byłe kolonie brytyjskie, na których morskie imperium nieodwracalnie odcisnęło swoje piętno.
W epoce podbojów kolonialnych Imperium Brytyjskie używało różnych sposobów, by zwiększyć swoje wpływy na świecie. Nie zawsze były to rozwiązania siłowe, choć trzeba przyznać, że i wojen w ich historii nie brakowało. Brytyjczycy dążyli do utrzymania pokoju i sprowadzali swoich nauczycieli, handlarzy oraz inżynierów. Budowano miasta, rozwijano przemysł, wprowadzano edukację i prawodawstwo na wzór ojczyzny. Skutek? Język angielski zakorzenił się w tych regionach nieodwracalnie, a dziś mało komu przyjdzie do głowy, by przestać się go uczyć ze względu na jego światową pozycję.
Na przestrzenie wieków powstały jego liczne odmiany. Najbardziej znana z nich to oczywiście tzw. angielski amerykański. Istnieją też jego liczni odleglejsi „potomkowie”, tacy jak języki kreolskie. W dużym skrócie są to języki etniczne rozwinięte na bazie języka kolonizatora, w których obecne są silne wpływy elementów przejętych z języków ludności tubylczej.
Być może zainteresuje Cię też: Jakie są w różnice między angielskim w USA a w Wielkiej Brytanii?
Byłe kolonie brytyjskie – w jakich krajach na świecie mówi się po angielsku?
Obecnie na całym świecie rozsiane są kraje i regiony, gdzie angielski jest oficjalnym językiem urzędowym lub przynajmniej powszechnie używanym.
Indie Zachodnie
Najpierw przyjrzyjmy się Indiom Zachodnim (to wielojęzyczny region Morza Karaibskiego). W kontynentalnej Ameryce Środkowej anglojęzyczne jest Belize. Na wyspach karaibskich istnieją jeszcze liczne kraje wyspiarskie, gdzie dogadasz się po angielsku, w tym m.in. na:
- Jamajce,
- Trynidadzie i Tobago,
- Bahamach,
- Barbados,
- oraz Portoryko (należące do Stanów Zjednoczonych).
To przykład miejsca, gdzie angielski jest oficjalny, ale mniejszościowy obok hiszpańskiego.
Afryka
W Afryce kolonie brytyjskie były bardzo liczne. Angielski pozostał językiem urzędowym w:
- Nigerii,
- RPA,
- Tanzanii,
- Ugandzie,
- Kenii,
- Sudanie,
- Sudanie Południowym,
- Ghanie,
- Kamerunie,
- Malawi,
- Zambii,
- Zimbabwe,
- Rwandzie,
- Burundi,
- Sierra Leone,
- Liberii,
- Namibii,
- Lesotho,
- Botswanie,
- Gambii,
- Eswatini.
Nie sposób tu porównywać, ile osób mówi po angielsku w nich wszystkich względem mnóstwa afrykańskich narzeczy. Warto jednak wiedzieć, że pewne narody, zyskawszy niepodległość, odrzuciły mowę Szekspira. Niektóre po latach powróciły do niej. Dzięki temu mają jeden wspólny język i otwierają się na świat.
Azja
W kontynentalnej Azji jedynie Singapur traktuje angielski jako najważniejszy z języków. W Indiach i Pakistanie jest on urzędowy, lecz co najmniej drugi na liście powszechności używania. Podobnie jest na postkolonialnych wyspach Pacyfiku. Mowa Brytyjczyków jest też oficjalnym językiem m.in.:
- na Filipinach,
- w Papui-Nowej Gwinei,
- na Fidżi
- i na Wyspach Salomona.
Odgrywa ona w tych państwach rolę lingua franca. Pozwala to dogadywać się pomiędzy osobami, posługującymi się licznymi językami rodzimymi.
Ile osób mówi po angielsku w Europie?
Na to pytanie nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. W Europie, poza UK, jest on językiem urzędowym na Malcie i w Irlandii. Powszechnie w wielu krajach naucza się go jako drugiego języka. Dzięki integracji europejskiej już prawie wszędzie w UE można dogadać się po angielsku. Zetknięcie z angielszczyzną jest w zasadzie nieuniknione dla dobrze wykształconych ludzi wszędzie na świecie. To po prostu konsekwencja globalizacji i światowego zasięgu internetu.
Jeśli wahasz się, jaki kurs angielskiego wybrać dla siebie lub swoich dzieci, zapraszamy do Lincoln! Nasi lektorzy z oddziałów w Krakowie i Warszawie pomogą Ci nauczyć się rozmawiać z miliardami ludzi na świecie. Sprawdź, kiedy ruszają najbliższe kursy stacjonarne i zdalne – i do dzieła!