ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

Wypowiedzenie po angielsku – podstawowe zasady pisania

Wypowiedzenie po angielsku

Niekiedy z pozoru świetna praca nie do końca spełnia nasze oczekiwania i potrzebujemy zmiany. Dotyczy to zarówno stanowisk w kraju i poza nim. O ile napisanie wypowiedzenia w Polsce raczej nie sprawi nam problemu, o tyle przygotowanie go po angielsku może wiązać się z kilkoma trudnościami. Aby poradzić sobie z tą kwestią warto jest znać kilka bardzo przydatnych zwrotów.

Co powinno zawierać wypowiedzenie?

Zaczniemy od ogólnych informacji dotyczących tego dokumentu. Powinniśmy w nim zawrzeć dane swoje i pracodawcy, czytelny nagłówek oraz informacje o powodach odejścia z pracy. Nie można także zapomnieć o podpisie. Wypowiedzenie nie powinno być długie. Musimy zawrzeć w nim jedynie najważniejsze kwestie. Nie zapominajmy także opisać warunków dotychczasowej umowy, łącznie z okresem jej wypowiedzenia.

Nauka angielskiego w Warszawie – sprawdź już teraz!

Wypowiedzenie po angielsku

Wiele osób na pewno uważa, że zmiana pracy wiąże się jedynie z większymi zarobkami. Nie zawsze jednak tak jest. Co raz częściej powodem odejścia z dotychczasowego stanowiska jest brak możliwości rozwoju albo chęć zmiany otoczenia. Warto wiec znać zwroty, które będziemy mogli dostosować do siebie. Najbardziej popularne to:

I am planning to set up my own company  – planuję założyć własną firmę,

I have been offered the position in another company  – otrzymałem propozycję z innej firmy,

I will be relocating to another area  – chcę się przeprowadzić,

Due to my personal problems I am not in a position to continue to work – muszę odejść z powodów osobistych.

Oprócz tych zdań przydatne mogą okazać się także słówka, takie jak: effective (obowiązująca – w nawiązaniu do umowy), registered office (spółka), to agree (postanowić), the undersigned (niżej podpisany), further (pójść do przodu), advancement (rozwój), departure (odejście), with effect from (od dnia).

Dobrze jest także pamiętać o prawidłowym słownictwie. Z angielskiego wypowiedzenie nazywamy po prostu „notice”. Gdy chcemy by dokument był bardziej oficjalny możemy w nagłówku możemy użyć słowa „notification”. Nie zapominajmy, że jest to formalne pismo. Dlatego też niezwykle istotne jest całkowite unikanie słów potocznych. Starajmy się pisać pełnymi zdaniami, rezygnując ze skrótów. Na początku wypowiedzenia musimy wspomnieć o obowiązującej obecnie umowie i okresie wypowiedzenia. Kolejny akapit odnosi się bezpośrednio do naszych argumentów dotyczących odejścia z pracy. Warto także podziękować za czas spędzony w danej firmie – Thank you for the opportunities you have provided me.

Sprawdź również: Business English – Warszawa

Z zasady wypowiedzenia nie są najczęściej pisanym dokumentem, warto jednak znać podstawowe zasady jego tworzenia. Korzystając ze wspominanych słówek i zwrotów nie powinniśmy mieć żadnego problemu z napisaniem tego typu pisma. Należy pamiętać, by nie kopiować gotowych już dokumentów z Sieci, a dostosować je do naszych potrzeb.  Bardzo istotne jest także aby wypowiedzenie zakończyć odpowiednim sformułowaniem. Zazwyczaj w piśmie tym zwracamy się do konkretnej osoby, dlatego prawidłowym zwrotem wieńczącym dokument jest „Your sincerely”.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line