Obozy językowe, wymiana studencka czy praca za granicą to najpopularniejsze możliwości związane z nauką języka angielskiego w krajach, gdzie jest on językiem urzędowym. Jak prezentują się poszczególny typy wyjazdów w porównaniu do nauki angielskiego w Polsce. Czy stanowią one dobre narzędzie szlifowania języka, czy również jego nauki od podstaw?
Obozy językowe
Zinstytucjonalizowaną formą nauki angielskiego za granicą są obozy językowe odbywające się w krajach anglojęzycznych, choć nie tylko. Jak wygląda ta forma doskonalenia umiejętności językowych? Podczas zorganizowanego wyjazdu kursanci biorą udział w zajęciach razem z osobami w podobnym wieku pochodzącymi z całego świata. Obozy językowe odbywają się w grupach dla dzieci, studentów lub na przykład specjalistów. To doskonała okazja do konwersacji z osobami podobnymi do siebie. W trakcie obozów językowych uczestnicy poznają także kraj od różnych stron – od zorganizowanych wycieczek po spontaniczne wyjścia towarzyskie. Zatem ucząc się języka mamy przy okazji intensywnie wykorzystywać go w praktyce.
Wyjazd do pracy lub na uczelnię
Inną niż obozy językowe formą nauki angielskiego stanowią wyjazdy za granicę w celach zarobkowych lub edukacyjnych. W tym pierwszym przypadku można uczyć się języka w zasadzie od zera (zależnie od wykonywanej pracy), w drugim angielski na średnim poziomie wydaje się niezbędny. Dłuższy wyjazd za granicę sprawia, że do nauki angielskiego nie jest wymagana dodatkowa motywacja – innymi słowy nie mamy wówczas innego wyjścia niż przyswajanie języka w naturalnym otoczeniu. Nawet jeden semestr na zagranicznej uczelni za sprawą wymiany studenckiej, chociaż tego typu wyjazdy nie obfitują zwykle w intensywną naukę, będzie bardzo pomocny. Właśnie ze względu na kontakt z lokalnymi mieszkańcami i konieczność załatwiania podstawowych codziennych spraw.
Tryb podróżnika
W innej sytuacji znajdują się osoby, którym sytuacja życiowa pozwala na odbywanie dłuższych podróży. Taką możliwość mają przede wszystkim freelancerzy, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów, czy też twórcy. Dla nich podróżowanie może oznaczać poszukiwanie inspiracji lub chęć odcięcia się od utrudniających pracę bodźców w kraju. Przyjemne łączymy w ten sposób z pożytecznym, ponieważ nauka języka angielskiego odbywa się w sposób naturalny.
Zalety wyjazdu a granicę w kontekście nauki języka obcego
Czy obozy językowe i wyjazdy o innym charakterze to dobra metoda nauki angielskiego. Te pierwsze stanowią w zasadzie układ idealny ponieważ w parze z formalną nauką idzie praktyka. Osoby wyjeżdżające na własną rękę muszą spojrzeć na tę kwestię z szerszej perspektywy. Jeśli dotychczas dobrze opanowały gramatykę i pisownię, wyjazd będzie świetnym uzupełnieniem posiadanej już wiedzy. Osoby uczące się angielskiego niemal od podstaw stają przed trudniejszym zadaniem, ponieważ mają szansę doskonale opanować codzienne zwroty, jednak gorzej radzić sobie z pisownią, które nie opanowały w szkole i na kursie. Niemniej nie stoją na straconej pozycji, bo czytając książki i prasę w języku angielskim, oswoją się również z tymi ważnymi elementami. Zakładając wysoką ambicję i chęć do nauki można stwierdzić, że tylko najlepsze kursy w szkołach językowych uczą angielskiego równie dobrze, co wyjazdy.