ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

W jaki sposób zdać maturę z języka angielskiego?

matura z języka angielskiego

Przygotowanie do matury z angielskiego i osiągniecie satysfakcjonującego wyniku nie musi być trudne, pod warunkiem, że skoncentrujesz swoje działanie na tych aspektach, które rzeczywiście przydadzą się w trakcie egzaminu. Duże znaczenie ma również systematyczna nauki, która wcale niekoniecznie wymaga dużego nakładu czasu i polega na studiowaniu podręczników.

Sprawdź swoją wiedzę i zdefiniuj słabsze punkty

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć rozpoczynając przygotowanie do matury z angielskiego jest ocena aktualnego poziomu wiedzy. W internecie z łatwością znajdziesz arkusze maturalne z poprzednich lat, a także próbne teksty, które pomogą Ci się przekonać, w jakim punkcie obecne się znajdujesz. Zwróć uwagę na zadania, które sprawiają Ci największy problem – to na ich poprawie musisz skupić się w najbliższym czasie. Próbne zadania znajdziesz również w przypadku matury ustnej. Tutaj weryfikacja jest nieco trudniejsza, jednak zastanów się, czy posiadasz wystarczający zasób słownictwa, by poradzić sobie w konkretnych konwersacjach. Staraj się go poszerzać, na przykład za pomocą fiszek.

Skoncentruj się na tym, co z pewnością pojawi się w trakcie egzaminu

Egzaminy maturalne z angielskiego nie stanowią nigdy zupełnej niespodzianki. Przeglądając przykładowe arkusze łatwo zauważysz, że znajdują się w nich zadanie dotyczące czytania ze zrozumieniem, pisania, gramatyki i rozumienia ze słuchu. Sama gramatyka, w której obowiązują przecież dość proste reguły jest stosunkowo łatwa do opanowania i może dostarczyć Ci sporą liczbę dość pewnych punktów.

Połącz przyjemne z pożytecznym

W przypadku języka angielskiego szczęśliwą okolicznością jest fakt, że często spotykamy się z nim w kinie, muzyce i wielu innych dziecinach życia. Z pewności wielu słów i zwrotów nie zawdzięczasz szkole, lecz doświadczeniom życiowym i kulturze. Oglądając anglojęzyczny film, transmisję sportową, czy grają w nieprzetłumaczoną na polski grę, również przyswajasz język. Skoncentruj się zatem na utrwalaniu słów i zwrotów. To również nauka, chociaż oczywiście nie wystarczy jako jedyny sposób przygotowania do matury.

Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie, skorzystaj z dobrego kursu

Gdy egzamin zbliża się nieubłaganie, a postępy w nauce są twoim zdaniem niezbyt zadowalające, możesz poszukać pomocy z zewnątrz. Profesjonalne przygotowanie do matury z angielskiego oferują między innymi szkoły językowe. Uczestnicząc w takim kursie skoncentrujesz się na tych aspektach znajomości języka, które pojawią się na egzaminie, a z pomocą nauczyciela przezwyciężysz również słabsze strony.

Nie bój się konwersacji

Niezależnie od poziomu znajomości języka angielskiego, wiele osób odczuwa barierę przed mówieniem w tym języku. Przygotowanie do matury ustnej jest tym bardziej istotne, ponieważ blokada i brak swobodnych wypowiedzi z pewnością negatywnie wpłyną na wynik. Znając swoją słabość, warto postarać się o jej przezwyciężenie. Nie unikaj konwersacji z nauczycielem, który oferuje ci pomoc. Mówić po angielsku możesz również w mniej oficjalnych i bardziej swobodnych kontaktach towarzyskich. Być może masz zagranicznych znajomych, z którymi warto się spotkać? Nawet jeśli nie, w internecie znajdziesz portale, na których ludzie z całego świata pragną wspólnie szlifować angielski poprzez rozmowy.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line