Serial BBC o brytyjskich gangsterach w kaszkietach cieszy się ogromną popularnością. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w pewnym stopniu jest oparty na faktach. Wbrew zapewnieniom twórców nie jest jednak aż tak realistyczny. Krótko przedstawiamy prawdziwą historię The Peaky Blinders!
The Peaky Blinders – historia a rzeczywistość przedstawiona w serialu
W 2013 serial „The Peaky Blinders” zrobił prawdziwą furorę. Scenarzysta Steven Knight wyjaśniał, że inspiracją był autentyczny gang działający w Birmingham na przełomie XIX i XX wieku. Młodzi złoczyńcy mieli umieszczać w swoich czapkach (kaszkietach) żyletki, dzięki czemu mogli wykorzystywać je do oślepiania wrogów.
Historycy zauważyli jednak, że rzeczywiście w tamtym okresie w rejonie tym odnotowywano wiele aktów przestępczych, ale nie istniał gang, który nazywałby się The Peaky Blinders – określenie to było bowiem stosowane ogólnie w odniesieniu do ulicznych opryszków. Stanowili problem ze względu na lokalne porachunki oraz incydenty związane z pijaństwem, bójkami, hazardem czy gwałtami. Bandy nie były w żaden sposób zorganizowane i nie angażowały się z w procedery przestępcze.
Nie ma także żadnych dowodów na to, że zakapiory korzystały z niekonwencjonalnej broni. Specyficzna nazwa wywodzi się raczej ze sposobu noszenia nakrycia głowy – nisko naciągali czapkę tak, by daszek zasłaniał jedno oko (peak – szczyt, w tym kontekście: daszek + blind – oślepiać, ale też zasłaniać). Prawdziwi peaky blinders posługiwali się raczej kamieniami, pałkami, nożami i paskami ze sprzączkami.
Skąd jednak wzięły się rewelacje o żyletkach w daszkach kaszkietów? Przekazy o wiktoriańskich chuliganach przez lata obrosły w wiele mitów. Jedną z nich była miejska legend stworzona przez dziennikarzy. Co ciekawe, najprawdopodobniej powstała dopiero w latach 30. XX wieku.
Nie byłeś w stanie „rozszyfrować”, co właściwie oznacza określenie The Peaky Blinders? Jeśli chcesz poprawić swoje zdolności językowe, zapisz się na angielski Warszawa!
Prawdziwe The Peaky Blinders
W XVIII i XIX w. Birmingham stało się światową stolicą epoki rewolucji przemysłowej. Następstwem dynamicznego rozwoju był gwałtowny wzrost demograficzny, przez który miasto stało się drugą największą metropolią Wielkiej Brytanii. Chociaż niewątpliwie było niezwykle nowoczesne, ogromnym problemem były coraz częstsze akty przemocy.
W drugiej połowie XIX w. Birmingham stało się młodym miastem – ponad połowa mieszkańców miała mniej niż 30 lat. Ponieważ większość proletariatu zamieszkiwała biedne, ciasne dzielnice, powstawały rejony, w których tłoczyły się masy młodych, hałaśliwych i gniewnych mężczyzn. Znudzeni spędzali wolny czas w pubach, a także na grze „w monety” – gra polegała na rzucaniu monetami do celu. Osoba, która rzuciła najbliżej wygrywała wszystkie leżące monety, co często prowadziło do konfliktów. Na ulicach powstawały bandy często walczące między sobą w obronie swoich własnych interesów, ale nie były zaangażowane w żadną działalność przestępczą. Dawniej takie grupy nazywano określeniem slogging gangs.
Lubisz takie ciekawostki? Jeśli interesujesz się historią Wielkiej Brytanii, powinieneś poznawać ją z oryginalnych publikacji. Nie znasz wystarczająco dobrze języka? Angielski Kraków pomoże Ci to zmienić.
Kres istnienia The Peaky Blinders
Funkcjonariusze z Birmingham na prośbę przedstawicieli zaniepokojonych i zniesmaczonych elit próbowali zwalczać lokalne bandy The Peaky Blinders już od początku lat 70. XIX wieku. Jedynym skutkiem tych działań była jednak rosnąca wrogość w stosunku do policjantów, których zaczęto kojarzyć z burżuazyjnym wyzyskiem i ograniczaniem wolności. Ponieważ było ich mało i nie korzystali z broni palnej, często ich atakowano.
Niektóre bandy poza powodowaniem zamieszek i bójek wymuszały drobne haracze, aczkolwiek trudno tu mówić o zorganizowanych działaniach. W większości szajki składały się z młodych chłopców oraz pracowników pobliskich fabryk. W pewnym stopniu stanowiły zagrożenie dla obywateli, ale największe dla samych siebie oraz funkcjonariuszy.
Przed pierwszą wojną światową policja wdrożyła bardziej stanowcze działania pod kierunkiem komendanta miejskiego Charlesa Haughtona Raftera. Surowe kary, ale też rosnąca popularność piłki nożnej i boksu – które skutecznie przykuły uwagę znudzonych młodzieńców – sprawiły, że z czasem problem sam się rozwiązał.
Chciałbyś być w stanie oglądać serial „The Peaky Blinders” bez lektora i napisów? Intensywny kurs sprawi, że bez problemu będziesz mógł cieszyć się seansem bez tłumaczenia. Zapisz się na angielski online!