Chyba najpowszechniejszym skojarzeniem z ze Szkocją jest, nomen omen, spódnica w szkocką kratę. Kraj ten stanowi część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale ma własną, szczególnie ciekawą historię, kulturę oraz tradycję. Warto wiedzieć, z czego jeszcze jest znany na świecie. Omawiamy kilka najsłynniejszych symboli Szkocji!
Spódnica, szkocka krata i dudy – najpopularniejsze skojarzenia ze Szkocją
Charakterystyczna spódnica w szkocką kratę to kilt, czyli tradycyjny, narodowy męski strój Szkotów. Jest odzieżą odświętną, zakładaną na specjalne okazje i uroczystości. Może też stanowić element umundurowania. Wykonuje się go ze specjalnego materiału o określonym wzorze nazywanego tartanem – od XIX w. ujednolicono wykorzystywane warianty kratek, przypisując je odpowiednim klanom, jednostkom wojskowym, organizacjom, miastom i hrabstwom. Rejestracją nowych wzorów oraz nadzorem ich wykorzystywania zajmuje się herold Szkocji.
Na kilt składają się spódnica, szkocka krata, ale też sporran – niewielka torebka zawieszana na pasku na biodrach, a także brosza z symbolem klanu (wpina się ją w prawy dolny róg). Co ciekawe, zgodnie z tradycją nie powinno się nosić pod nim bielizny. Szef organizacji Scottish Tartans Authority zaleca jednak noszenie bielizny, co wzbudziło oburzenie wśród starszych pokoleń.
Drugim chyba najbardziej znanym szkockim symbolem są dudy (bagpipe) – instrument muzyczny dęty drewniany, zaliczany do grupy aerofonów stroikowych. Składają się z licznych rurek i piszczałek oraz specjalnego zbiornika powietrza z koziej lub owczej skóry. Mają wyjątkowo charakterystyczne brzmienie. Chociaż instrument ten wykorzystuje się w różnych miejscach na świecie, najbardziej kojarzony jest właśnie ze Szkocją.
Interesujesz się kulturą Szkocji? Jeśli chcesz jeszcze świadomiej ją poznawać, naucz się języka. Zapisz się na angielski Warszawa.
Nie tylko spódnica w szkocką kratę – inne ważne symbole Szkocji
Do innych ważnych symboli Szkocji można oczywiście zaliczyć narodową flagę – na niebieskim tle widoczny jest Krzyż Świętego Andrzeja (nazywany też Saltire albo Crux Decussata). Jak sama nazwa wskazuje, jego forma pochodzi od sposobu ukrzyżowania Świętego Andrzeja, patrona kraju.
Narodową rośliną Szkocji jest oset, a dokładniej: popłoch pospolity. Był widoczny w godle Szkocji za rządów Aleksandra III (1249-1286). Legenda głosi, że armia króla Norwegii Haakona, mająca na celu podbój Szkotów, chciała nocą zaskoczyć śpiących członków klanu. Aby żołnierze mogli ciszej się poruszać, zdjęli obuwie. Wtedy jeden z nich stanął na kolczastej roślinie i krzykiem zbudził Szkotów, którzy dzięki temu odparli atak.
Narodowymi zwierzętami tego kraju są z kolei lew (Lion Rampant) i jednorożec (Unicorn), widoczne na obecnym godle.
Nawet jeżeli dobrze zna się angielski, po przejeździe do Szkocji można mieć kłopot ze zrozumieniem tubylców przez silne miejscowe dialekty i akcenty. Zastanawiasz się, w jak dużym stopniu szkocki różni się od brytyjskiego? Zapisz się na angielski Kraków.
Z czego jeszcze znana jest Szkocja?
Szkocja jest niezwykle ciekawym kulturowo krajem, dlatego słynie na świecie jeszcze z wielu innych rzeczy. Głównie kojarzy się ją jeszcze z m.in.
- wyśmienitą whiskey,
- legendarnym potworem z Loch Ness, najbardziej zagadkową z mitycznych istot i prawdziwą ikoną popkultury;
- włochatymi krowami (Highland Cattle), które są niezwykle przyjazne i chętnie dają się fotografować,
- rudymi włosami – w Szkocji żyje najwięcej ludzi o tym kolorze włosów na świecie,
- zachwycającymi górskimi szlakami i oszałamiającymi widokami.
Marzysz o tym, żeby kiedyś wyjechać do Szkocji? Przede wszystkim powinieneś nauczyć się języka. Zapisz się na angielski online, by opanować podstawy, a także poznać wszystkie różnice. Zobacz na własne oczy spódnice, szkockie kraty i inne słynne atrakcje!