ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

Jak długo trwają przygotowania do egzaminów Cambridge – podpowiadamy, kiedy zacząć!

Ile czasu wcześniej trzeba zacząć przygotowywać się do egzaminu Cambridge?

Egzamin Cambridge English: Advanced, czyli Certificate in Advanced English to test pozwalający nam na zdobycie zaświadczenia, że znamy język angielski na poziomie zaawansowanym – C1. Nie należy on jednak do najprostszych i należy odpowiednio się do niego przygotować. Naukę najlepiej rozpocząć odpowiednio wcześnie, by bez problemu zdać każdy z czterech etapów testu.

Punkt wyjścia

Tak naprawdę to, ile czasu zajmie nam przygotowanie do egzaminów Cambridge zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania obecnie się znajdujemy. Oczywiście im wyższy pułap tym lepiej. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z angielskim musimy nastawić się na mnóstwo ciężkiej pracy. Najczęściej jednak osoby podchodzące do egzaminu swoje przygotowanie rozpoczynają na poziomie B2. Zakładając, że wcześniej przykładały się do nauki, często ćwiczyły nowo poznane zwroty i w danym momencie nie mają problemu z tym, by płynnie porozumiewać się w obcym języku, wystarczy im około pół roku intensywnych przygotowań by zakończyć egzamin z pozytywnym rezultatem. Nie jest to oczywiście sztywna reguła. Niektórzy poradzą sobie w trzy miesiące, inni mogą potrzebować nawet roku.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Podczas przygotowań należy skupić się na każdej z części egzaminu. Pierwszą z nich jest czytanie. Podczas testu sprawdzona zostanie nasza umiejętność czytania ze zrozumieniem i wyciągania wniosków. Łączy się ona także ze sprawdzeniem naszych umiejętności gramatycznych. To właśnie ta część może sprawiać najwięcej problemów. Angielska gramatyka dla wielu jest bardzo skomplikowana. Drugi etap to pisanie. Warto ćwiczyć pisanie tekstów na różne tematy. Powinny one zawierać maksymalnie 260 słów. Najlepiej skonsultować tematy z nauczycielem angielskiego, doradzi nam on na jakie zagadnienia zwrócić szczególną uwagę. Egzaminy Cambridge to także słuchanie. Jest to prawie najkrótsza część testu. Wymaga od egzaminowanej osoby bardzo dużego skupienia i zrozumienia wszystkiego co usłyszy na nagraniu. Ostatnim już elementem testu jest mówienie. Trwa ono około piętnastu minut i polega na rozmowie między osobami egzaminowanymi i komisją.

Na pierwszy rzut oka każdy element egzaminu może wydawać się banalnie prosty. Pamiętajmy jednak, że mówimy o poziomie zaawansowanym. Pytania nie będą należały do najłatwiejszych, a czas trwania każdej części może wydawać się nam zbyt krótki. Jeśli jednak podejmiemy odpowiednie kroki, mamy ogromne szanse na zdanie egzaminu. Podczas przygotowań warto skorzystać z pomocy doświadczonego lektora. Możemy zapisać się na indywidualne zajęcia, bądź kurs grupowy. Każde rozwiązanie będzie miało swoje plusy i minusy. Wybierając zastanówmy się w jaki sposób najszybciej przyswajamy wiedzę i co nas najbardziej motywuje.

Przygotowania do egzaminu Cambridge to sprawa indywidualna. Każdy będzie potrzebował różnego czasu na naukę. Jedno jest jednak pewne – im wcześniej zaczniemy, tym większa szansa na to, że poziom naszej wiedzy będzie na tyle wysoki, że bez zawahania będziemy rozwiązywali wszystkie zadania.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line