Present Simple to zdecydowanie najprostszy z czasów teraźniejszych występujących w języku angielskim.
Kiedy dokładnie go używamy?
Present Simple jest bardzo popularny i często używany. Znajduje zastosowanie w przypadku opowieści o czynnościach, które się powtarzają a także gdy chcemy opisać cechy przedmiotów lub ludzi. Będzie także przydatny, kiedy mówimy o prawdach naukowych. Present Simple możemy stosować także, gdy opisujemy stany dziejące się od dłuższego czasu.
Czytając streszczenia filmów, również możemy natknąć się na ten język. Znajdziemy go także w przysłowiach. Warto jednak pamiętać, że Present Simple nie pasuje do czynności, które odbywają się w danej chwili. Wtedy wykorzystujemy czas Present Continous.
Sprawdź również:
Zdania twierdzące
Składają się one z trzech części: podmiotu, orzeczenia oraz dalszej części zdania. Gdy mówimy o trzeciej osobie liczby pojedynczej, czyli he, she i is do orzeczenia musimy dodać końcówkę „s”.
– I like pizza.
– You often read a scientific books.
– She lives in Poland.
Zdania przeczące
Budowa zdania przeczącego w czasie Present Simple polega na dodaniu do zdania “do not”, lub “does not” (to w przypadku zdania mówiącego o trzeciej osobie liczby pojedynczej).
– I do not like pizza. (I don’t like pizza)
– You do not read a scientific books. (You don’t read a scientific books.)
– She does not live in Poland. (She doesn’t live in Poland.)
Jak widać, przy okazji zdań przeczących mówiących o trzeciej osobie liczby pojedynczej usuwamy „s” z czasownika.
Sprawdź również:
Zdania pytające
W celu utworzenia pytania, na początku zdania musimy dodać „do” lub w przypadku trzeciej osoby liczby pojedynczej „does”.
– Do I like pizza?
– Do you read a scientific books?
– Does she live in Poland?
Podobnie jak w przypadku zdań przeczących, tak I tu nie dodajemy końcówki “s” do czasownika, w zdaniu mówiącym o trzeciej osobie liczby pojedynczej.
Sprawdź również:
Warto pamiętać
Do czasownika have w Present Simple nie dodajemy końcówki „s”, zamieniamy je na słowo „has” (he/she/it has).
Z czasem teraźniejszym prostym wiążą się także pewne okoliczniki czasu. Należą do nich między innymi: always, ever, never i often.