ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

Present Perfect

Kolejnym czasem teraźniejszym, który poznaje każdy uczeń jest Present Perfect. Niestety jest on nieco skomplikowany, jednak poznając dokładnie zasady jego funkcjonowania, można zrozumieć dlaczego go stosujemy i bez problemu się nim posługiwać.

Kiedy dokładnie go używamy?

Czasu Present Perfect używamy w wielu różnych sytuacjach. Jest to swego rodzaju łącznik miedzy teraźniejszością a przyszłością. Opowiada więc o czynnościach, które niedawno się zakończyły, jednak nie można dokładnie określić czasu w którym to się stało. Używamy go także wtedy, gdy mówimy o tym, co już się wydarzyło ale miało wpływ na to co dzieje się obecnie. Jeśli dana czynność rozpoczęła się jakiś czas temu, ale nadal trwa również możemy użyć czasu Present Perfect.

Sprawdź również:

Zdania twierdzące

Budowa zdania w czasie Present Perfect, mimo wszystko, nie powinna sprawiać problemu. Składa się ono z podmiotu, have/has, trzeciej formy czasownika i dalszej części zdania.

– I just have finished a book.

– You have changed your mind.

– He has found a keys.

Sprawdź również:

Zdania przeczące

Do zdania przeczącego należy dodać jeszcze “not”. Wygląda to w sposób następujący: podmiot, have/has/, not, trzecia forma czasownika i dalsza części zdania.

– I just have not finished a book.

– You have not changed your mind.

– He has not found a keys.

Zdania pytające

Po raz kolejny w języku angielskim do stworzenia pytania używamy inwersji. Na początek przesuwamy have/has, następny jest podmiot, trzecia forma czasownika i dalsza część zdania.

– Have I finished a book?

– Have you changed your mind?

– Has he found a keys?

Sprawdź również:

Co trzeba wiedzieć?

Aby poprawnie używać czasu Present Perfect należy nauczyć się odmiany czasowników. Niektóre z nich występują w formie nieregularnej, do innych zaś wystarczy dodać końcówkę „ed”. Podczas używania tego czasu, warto sięgać także po takie słówka jak: for (od), yet (już), just (właśnie), already (już), lately (ostatnio), ever (kiedykolwiek), never (nigdy).

Podobnie jak w przypadku innych czasów, tak i tu można używać form skróconych. Przykładowo:

– I just have not finished a book. – I just have’t finished a book.

– You have not changed your mind. – You haven’t changed your mind.

– He has not found a keys. – He hasn’t found a keys.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line