ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

Present Continuous

Present Continuous to czas, który poznajemy jako pierwszy na lekcji języka angielskiego. Odnosi się on do czynności wykonywanych w danym momencie.

 

Kiedy dokładnie go używamy?

Najprościej wykorzystujemy go, gdy opowiadamy o tym co robimy w tej chwili. Dlatego też na końcu zdania tworzonego w czasie Present Continuous znajdziemy słówko „at the moment” – w tym momencie, lub „now” – teraz.

Czas ten będzie także odpowiedni jeśli chcemy mówić o tak zwanych stanach chwilowych lub czynnościach które trwają obecnie, choć nie są wykonywane akurat w tej chwili (np.: piszę pracę magisterską z zakresu fizyki kwantowej).

Również, gdy opowiadamy o zmianach zachodzących w naszym życiu możemy wykorzystać czas Present Continuous. Podobnie jest w przypadku planów, I’m visiting my grandma next month. Wiele osób kojarzy ten czas także z sytuacjami, które często się powtarzają oraz z takimi, które są irytujące. Wtedy też, dla podkreślenia znaczenia używamy słówka „always” – zawsze. I’m always geting up too late.

Sprawdź również:

Budowa zdań twierdzących

Present Continuous jest dość prosty. Składa się z podmiotu, odpowiedniej formy “to be”, czasownika z dodaną końcówką “ing” oraz pozostałej części zdania.  Warto pamiętać, że jeśli wyraz kończy się na literkę „e”, znika ona przy dodaniu końcówki „ing” (make > making). Przykłady:

– I’m writing a letter.

– You are watching tv.

– She is reading a book at the moment.

Sprawdź również:

Budowa zdań przeczących

Podmiot, “to be”, not, czasownik z końcówką –ing, dalsza część zdania. Przykłady:

– I am not writing a letter.

– You aren’t watching tv.

– She isn’t reading a book at the moment.

 

Budowa zdań pytających

Podobnie jak w przypadku większości zdań pytających w języku angielskim, tak i w przypadku zastosowania czasu Present Continuous, konieczne jest użycie inwersji. Czym ona jest? To prosta zamiana miejscami podmiotu i „to be”.

Przykłady:

– Am I writing a letter?

– Are you watching tv?

– Is she reading a book?

Sprawdź również:

Dodatkowe słownictwo

Przy użyciu czasu Present Continuous warto znać kilka słówek uzupełniających. Najważniejsze z nich to: at present – obecnie oraz wcześniej wspomniane „now” i „at the moment”.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line