ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

Praktyczne zwroty konwersacyjne

Praktyczne zwroty konwersacyjne

Choć większość z nas uczyła się angielskiego przez co najmniej kilkanaście lat, to jednak swobodna konwersacja może sprawiać nam trudność. Dzieje się tak z prostego powodu – j. angielski w szkole zazwyczaj omija potoczne sformułowania, używane na co dzień. Jakie praktyczne zwroty konwersacyjne warto więc znać, aby rozluźnić się w rozmowie anglojęzycznej?

Podstawowe sformułowania

Jest wiele ciekawych zwrotów, które możemy zastosować w codziennej pogawędce. W szkole językowej Lincoln zwracamy na nie uwagę, wiedząc, że mogą one dać kursantom dużą swobodę w konwersacji. Ta z kolei jest niezbędna, aby móc rozwijać swoje umiejętności językowe.

Jednymi z przykładowych zwrotów, które możemy stosować w rozmowie ze znajomymi, są pytania „what have you been up to?” (co porabiałeś?) lub „how’s tricks?” (jak się sprawy mają?). To pozwoli nam rozpocząć swobodną rozmowę. Gdy z kolei chcemy opowiedzieć o tym, co działo się u nas, możemy użyć potocznego zwrotu „Keeping busy”, który oznacza, że mieliśmy dużo na głowie. Na pytanie, co u nas słychać, zawsze możemy odpowiedzieć „can’t complain” (nie mogę narzekać). Praktyczne zwroty konwersacyjne pozwalają nam w prostych słowach prowadzić rozmowę w nieoficjalnym środowisku.

Praktyczne zwroty konwersacyjne

Jest jeszcze wiele potocznych sformułowań, które spotykamy np. w filmach czy w Internecie. Wyrażając zdziwienie możemy powiedzieć „You’re kidding me”, które oznacza „chyba żartujesz”. Gdy na coś się nie zgadzamy, wystarczy że powiemy „nothing doing”, co oznacza „nigdy w życiu, nie ma mowy”. Gdy zaś chcemy z kimś porozmawiać, możemy zwrócić się do rozmówcy słowami  „let’s shoot the breeze”.

W j. angielskim tak samo jak w j. polskim funkcjonują zwroty i zdania potoczne, używane na co dzień. Zapewne wielu z nich nie użyjemy w oficjalnych sytuacjach, jednak w konwersacjach swobodnych, prywatnych, możemy je stosować. Pozwolą nam nie tylko na nawiązanie pozytywnego kontaktu z rozmówcą, ale też na rozluźnienie konwersacji. To z kolei wpłynie na naszą swobodę. Wiele osób odczuwa nieśmiałość w trakcie porozumiewania się w obcym języku, dlatego potoczne sformułowania pomogą nam w „przełamaniu lodów”.

Mowa potoczna równie ważna co oficjalna

Język angielski w dzisiejszych czasach jest niezwykle przydatny, często nazywany jest współczesną łaciną. To dzięki niemu możemy porozumiewać się z ludźmi z drugiego końca świata. W Lincoln stawiamy na praktyczne podejście do języka, dzięki czemu kursanci mają możliwość nabycia odpowiednich umiejętności. To pozwoli im odnaleźć się w każdej sytuacji i zrozumieć, co rozmówca chce nam powiedzieć. Dodatkowo sami również będziemy mogli w sposób potoczny wyrazić swoje myśli. Praktyczne zwroty konwersacyjne pozwalają nam być zrozumianymi, ale i pozwalają nam zrozumieć. W krótkich sformułowaniach możemy wyrazić równie dużo, co w rozbudowanych konstrukcjach językowych. Let’s call it a day – na dzisiaj koniec.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line