Uniwersytet Oksfordzki jest jedną z najsłynniejszych instytucji naukowych na świecie. Odegrał ogromną rolę nie tylko w rozwoju edukacji, ale też miał wpływ na wiele ważnych wydarzeń w dziejach krajów anglosaskich. Krótko omawiamy, jak uczelnia Oxford zapisała się w historii Wielkiej Brytanii!
Oxford – uczelnia działająca od ponad 8 wieków
Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis), oficjalnie The Chancellor, Masters, and Scholars of the University of Oxford, to brytyjska uczelnia publiczna w Oksfordzie (Anglia) założona najprawdopodobniej w XI wieku. Uznawana za najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i wysoko ceniona w Europie oraz na świecie.
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał słynny Oxford – uczelnia działała już od 1096 roku, co potwierdzają datowane na ten rok pierwsze zapisy na jego temat. Uniwersytet zaczął jednak dynamicznie się rozwijać dopiero od 1167 roku, gdy król Henryk II zakazał Anglikom studiować w Paryżu.
Historia uczelni Oxford początkowo była burzliwa. Okoliczni mieszkańcy nie darzyli akademików życzliwością. Gwałtowne incydenty sprawiały, że wielu uczonych ze strachu opuszczało uniwersytet. Jedną z prób zażegnania konfliktu były wpływy legata papieskiego Nicholasa de Romanisa, który w 1214 roku nadał Uniwersytetowi kartę praw i ustanowił urząd kanclerza. Na jakiś czas sytuacja się poprawiła, a między XIII XIV wiekiem Oxford w dużej mierze przyczynił się do rozwoju nauk matematyczno-przyrodniczych.
10 lutego 1355 roku w lokalnej tawernie doszło do bijatyki studentów i lokalnych mieszkańców, która wywołała większe zamieszki. Wtedy król Edward III nadał uniwersytetowi dodatkowe przywileje i ustanowił prymat nad miastem. Od XIV wieku uniwersytet ma także swoją reprezentację w Izbie Gmin (dwóch posłów).
W czasie reformacji zawieszono działalność uczelni Oxford, chociaż działali na niej m.in. Jan Hus i John Wycliffe. Reaktywowano ją w 1571 roku przez parlament za zgodą królowej Elżbiety I. Po rewolucji angielskiej oraz wojnie domowej uniwersytet znów zyskał świetne warunki i zaczął szkolić państwowe elity.
Uczelnia miała strukturę kolegialną, ale w XIX wieku została przeorganizowana na wzór niemiecki. W związku z tym zwiększono podział na wydziały, a także wprowadzono instytuty, pracownie i laboratoria. Pod koniec XIX w. na uczelni Oxford powstały pierwsze kolegia żeńskie. W drugiej połowie XX w. zmieniono program nauczania, ustalono system wielostopniowy oraz otwarto studia podyplomowe.
Interesuje Cię historia uczelni Oxford? Jeśli chcesz być w stanie czytać publikacje zapisane w oryginalnym języku, zapisz się na angielski Warszawa!
Uczelnia Oxford – struktura uniwersytetu
Uczelnia Oxford ma cztery główne wydziały:
- Humanities,
- Social Sciences,
- Medical Sciences,
- Physical and Life Sciences,
oraz ponad 100 wewnętrznych wydziałów. Posiada 38 niezależnych kolegiów, jak i również siedem Permanent Private Halls odpowiedzialnych za dodatkowe kształcenie w systemie tutorialnym.
Kolegia dzieli się na undergraduate colleges (licencjat, magisterium oraz przewody doktorskie) oraz postgraduate colleges (magisterium i doktorat). Wyjątkiem jest All Souls College przeznaczony wyłącznie dla profesorów uniwersytetu.
Rok akademicki podzielony jest na semestry (trymestry):
- Michaelmas – od października do grudnia,
- Hilary – od stycznia do marca,
- Trinity – od kwietnia do czerwca.
Kolegia rywalizują ze sobą, ponieważ co roku publikowany jest ich ranking, czyli tzw. tabela Norringtona.
Masz znajomych na Oxfordzie? A może sam chciałbyś aplikować na ten uniwersytet? Zapisz się na angielski Kraków.
Słynni absolwenci uczelni Oxford
Jedynie najzdolniejsze jednostki są w stanie dostać się na Oxford – uczelnia słynie z wysokiego poziomu. Z tego względu może pochwalić się wyjątkowymi absolwentami, wśród których można wymienić wielu znanych uczonych. Do tego szacownego grona zaliczają się także m.in.:
- laureaci Nagrody Nobla (np. Baruch Blumberg, Michael Spence, Howard Florey),
- głowy państwa (np. prezydent USA Bill Clinton, premier Indii Indira Gandhi, król Norwegii Harald V),
- święci i błogosławieni (m.in. Tomasz Morus),
- poeci i pisarze (np. Oscar Wilde, Aldous Huxley, J.R.R. Tolkien, T.S Elltiot),
- aktorzy, kompozytorzy i artyści (np. Hugh Grant, Rowan Atkinson, Nigella Lawson, Tom Hooper, Ken Loach).
Dla wielu osób wymarzonym miejscem studiów jest Oxford – uczelnia stoi otworem, jeśli świetnie zda się maturę oraz z powodzeniem przejdzie się proces rekrutacyjny. Oczywiście do tego potrzebna jest też doskonała znajomość języka. Chcesz uczyć się w Anglii? Zapisz się na angielski online!