Każdy z nas nieco inaczej odbiera otaczający go świat i w inny sposób zapamiętuje informacje. W końcu natura obdarzyła nas zróżnicowanymi predyspozycjami i kilkoma zmysłami. Ma to również wpływ na efektywność nauki języka angielskiego, a konkretnie skuteczność poszczególnych metod. Dziś skupimy się na wzrokowcach, przedstawiając po krótce polecane dla nich metody nauki takie jak fiszki z angielskiego czy skojarzenia z obrazkami. Możliwości jest sporo. Czy fiszki do nauki angielskiego mogą rzeczywiście zastąpić słownik?
Fiszki do nauki angielskiego
Dobrze znane większości z nas fiszki do nauki angielskiego możemy przygotowywać samodzielnie w domu lub skorzystać z gotowych zestawów dostępnych na rynku. Zasada ich działania jest prosta – po jednej stronie kartonika znajdziemy słowo lub zwrot po angielsku, a na odwrocie po polsku. Nauka przebiega efektywnie fiszki z angielskiego wykorzystujemy przeglądając je kolejno i starając się zapamiętać, a następnie potworzyć treść po angielsku lub po polsku. Poprawna odpowiedź oznacza, że fiszkę możemy wyjąc z talii, ale warto do nich wracać w przyszłości, by utrwalić wiedzę, zwłaszcza gdy określonych słówek i zwrotów nie używamy na co. Fiszki do nauki jęzka angielskiego występują w zestawach tematycznych. Mogą zawierać, słówka, idiomy lub całe zwroty, jak również popularne przysłowia.
Łączenie słów i zwrotów z obrazem
Wzrokowcy mogą skorzystać także z innej ciekawej i kreatywnej metody nauki. Łączy ona słowa i zwroty z obrazkami. Aby rozpocząć naukę należy wybrać dowolne zdjęcie lub obraz, najlepiej dość charakterystyczny i taki, na którym „dużo się dzieje”. Następnie należy podpisać dostrzegane na obrazku zdarzenia – na przykład czynności wykonywane przez ludzi, ich strój, czy też emocje, jeżeli zostały przedstawione w sposób charakterystyczny. Warto używać całych zwrotów z rzeczownikami, czasownikami i przymiotnikami. W idealnym układzie powinny być to zdjęcia przedstawiające charakterystyczne sytuacje życiowe lub interesującą nas dziedzinę słownictwa. Jeśli to możliwe warto skorzystać z dobrze znanych sobie obrazków, co ułatwi zapamiętywanie i poszukiwanie zwrotów skojarzonych z obrazem w pamięci. Fani malarstwa mogą zacierać ręce.
Notatki i kolory
Zdarza się, że po ukończeniu szkoły podstawowej rezygnujemy z prowadzenia sumiennie notatek. Nie zawsze są one przydatne, ale dla typowych wzrokowców z pewnością będą użyteczne. Zwłaszcza, jeśli tekst nie będzie pisany ciągiem, a podzielony na bloki, a nawet wzbogacony o strzałki, diagramy i symbole. To dobra metoda zapamiętywania słownictwa, ale także reguł gramatycznych. W arsenale wzrokowców pozostają jeszcze barwy. Stosowanie różnokolorowych zakreślaczy ułatwia zapamiętywanie wzrokowcom i pomaga uporządkować treść, nie tylko w zeszycie, ale także w głowie.
Fiszki z angielskiego, notatki, czy obrazki?
Którą metodę wybrać? Gotowe fiszki z języka angielskiego, przygotowane obrazki z podpisami, czy prowadzenie uporządkowanych i charakterystycznych notatek? Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. W końcu również wzrokowcy korzystają ze swojego najważniejszego zmysłu w różny sposób i zapamiętują informacje nieco inaczej. Wszystkie przedstawione tu metody są jednak godne wypróbowania.