Wśród ludzi jednym ze stosowanych podziałów jest ten opierający się na zmysłach dominujących. Według różnych źródeł procent wzrokowców w populacji wacha się od 65 do nawet 95%. Są to osoby, które najłatwiej przyswajają informacje wizualne. Ich umiejętność kojarzenia kolorów czy obrazów ze zjawiskiem jest podstawą poznawania świata. Skoro tak, można ją wykorzystać do nauki angielskiego.
Nauka angielskiego dla wzrokowców
Wzrokowiec najłatwiej zapamiętuje zapisane informacje, bądź takie, które skojarzone są z obrazem lub kolorem. W związku z tym nauka j. angielskiego powinna się opierać na założeniach, że „co zapiszę, to łatwiej zapamiętam”. W szkole językowej Lincoln polecamy więc wzrokowcom sporządzanie samodzielnych notatek, które utrwalą zdobywaną wiedzę. Samo słuchanie jest niestety niedostatecznym impulsem do zapamiętania u ludzi, u których dominującym zmysłem jest wzrok. Istnieje dużo większe prawdopodobieństwo zapomnienia odsłuchanego materiału. Właśnie dlatego wzrokowcy powinni prowadzić notatki nie tylko w trakcie zajęć. Jednym ze sposobów samodzielnego uczenia się chociażby do testów czy egzaminów jest zapisywanie zwrotów, wyrażeń, czy nawet zasad gramatycznych. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że wzrokowcy z łatwością mogą wrócić do notatek – zapamiętują dokładnie miejsce, gdzie zapisane jest zagadnienie, do którego chcą wrócić.
Kolory i obrazy
Nauka angielskiego dla wzrokowców będzie też dużo łatwiejsza, gdy dodamy kolory oraz obrazy. Możemy zastosować różne metody – w tekście przydatne czasowniki zaznaczamy na czerwono, rzeczowniki na zielono, a idiomy kolorem żółtym. Jest to jeden z przykładowych podziałów. Jeśli zaś chcemy nauczyć się zasad gramatyki, wystarczy zakreślić kolorem najważniejsze zasady. Dzięki temu nasz umysł lepiej przetworzy informacje, do których łatwiej będzie nam wrócić pamięcią.
Obrazy z kolei przydadzą się nie tylko przy nauce poszczególnych słówek. Możemy prostymi rysunkami np. opisać sytuacje codzienne, do których odnoszą się zwroty, jakich chcemy się nauczyć. To pozwoli wytworzyć skojarzenie, które zapamiętamy dominującym zmysłem. W sytuacjach, w których będziemy używać j. angielskiego, w bardzo łatwy sposób przypomnimy sobie potrzebne zwroty, słówka i sformułowania.
Wykorzystanie potencjału
Gdy dominującym zmysłem jest wzrok, może nam on pomóc w szybkim i łatwym przyswajaniu materiału. Odpowiednio dobrane metody pozwalają na rozwinięcie zdolności językowych. W Lincoln zachęcamy więc kursantów do poszukiwania najwłaściwszych sposobów przyswajania wiedzy. Nauka angielskiego dla wzrokowców może więc być dużo prostsza. Kolory, obrazy, czy zapisywanie potrzebnych informacji pomagają utrwalać materiał. To z kolei prowadzi do ogromnej swobody i elastyczności językowej, bo im więcej wiemy, tym więcej w danym języku możemy powiedzieć. I choć dla niektórych metody te mogą wydawać się dziecinne, to warto pamiętać o tym, że największą umiejętność przyswajania informacji mają właśnie dzieci. Książki z obrazkami, a także szeroka paleta barw pozwala nam więc na efektywną naukę, która zaprocentuje w przyszłości.