ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

List motywacyjny w języku angielskim – jak go napisać?

Wielu osobom napisanie listu motywacyjnego nawet w ojczystym języku sprawia spory problem. Nie wiemy w jaki sposób możemy umotywować swoje podanie o prace, zastanawiamy się nad doborem odpowiedniego słownictwa, próbujemy dobrać prawidłową formę. Okazuje się jednak, że nie jest to tak trudne zadanie jak mogłoby się wydawać. Zarówno w języku polskim jak i angielskim należy pamiętać o kilku prostych zasadach i zwrotach.

Co powinien zawierać list motywacyjny po angielsku?

Cover letter powinien zaczynać się od zwrotu grzecznościowego, na przykład Dear Sir/Madame. Później powinniśmy wyjaśnić, dlaczego napisaliśmy dany dokument. Możemy to zrobić używając sformułowania „I am writing to apply for the position of”, co oznacza ze chcemy ubiegać się o dane stanowisko. Następnie powinniśmy uzasadnić dlaczego to akurat my powinniśmy zostać zatrudnieni, w tym celu warto skorzystać z kilku niezbędnych określeń takich jak: hard-warking (pracowity), responsible (odpowiedzialny), polite (uprzejmy), reliable (rzetelny), ingenious (pomysłowy), brillant (błyskotliwy), czy independent (samodzielny). Oczywiście zastanówmy się uprzednio jakie cechy mogą być najbardziej pożądane na danym stanowisku. Po opisaniu swoich cech i krótkim opisie dotychczasowych osiągnięć, możemy przejść do ostatnich już zdań. Tu również możemy skorzystać z popularnych zwrotów, na przykład „I would be happy to come for a interview”. Takie oficjalne sformułowania, będą doskonale prezentować się w liście motywacyjnym po angielsku. Warto pamiętać także o odpowiednim zakończeniu. Co ważne, jest ono ściśle związane z początkiem cover letter. W jaki sposób? Gdy na początku napisaliśmy jedynie „Dear Madam” możemy zakończyć podanie „Yours faithfully”, w przypadku użycia konkretnego nazwiska musimy napisać „Your sicerely”. Koniecznie zwróćmy uwagę na ten niuans!

Sprawdź również: Business English – kurs angielskiego

 

Jaki powinien być list motywacyjny?

Bez wątpienia, zwięzły. Nikt nie będzie miał czasu, by czytać zbyt długie wypracowania. Starajmy się zmieścić na jednej stronie A4. Treść listu motywacyjnego po angielsku musi być dostosowana do stanowiska na które aplikujemy. Starajmy się więc dobrze wyselekcjonować dotychczasowe doświadczenie. Dobrze jest także podzielić cover letter, na odpowiednie części. Używając słów „I am writing to” (piszę w celu), czy „I used to work at” (pracowałem w), uporządkujemy całą treść i kolejno będziemy przechodzić do kolejnych kwestii. Warto używać także zwrotów typu „Moreover” (co więcej), czy „I believe that” (wierzę, że…). Pamiętajmy także by każdy akapit oddzielić przerwą, tak aby całość listu była czytelna i klarowna. Koniecznie podpiszmy się na końcu dokumentu, najlepiej czytelnie imieniem i nazwiskiem.

Sprawdź również: Nauka angielskiego w Warszawie

Napisanie listu motywacyjnego po angielsku nie powinno być trudnym zadaniem. Wystarczy przypomnieć sobie kilka podstawowych zwrotów w tym języku. Pomogą one nie tylko w prawidłowym napisaniu cover letter, ale także pokażą przyszłemu pracodawcy, że znamy przyjęte tam zasady pisowni i reguły jakie obowiązują na tamtejszym rynku pracy.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line