W języku angielskim mamy cztery czasy przyszłe. Sytuacja wygląda w taki sam sposób, jak w przypadku czasów przeszłych i teraźniejszych. Każdy z nich ma swoje zastosowanie w praktyce. Nie należy bać się ich ilości, każdy z nich jest przydatny i pomaga nam komunikować się w sposób jasny i przekazywać informacje w jak najbardziej spójny sposób.
Najczęściej używamy dwóch czasów: Future Simple i Future Continuous, jednakże każdy z nich ma znaczenie i wpływa na jakość naszych umiejętności językowych.
Future Simple
Future Simple to czas przyszły prosty, którego używamy do mówienia o decyzjach i obietnicach, które podejmujemy w chwili ich wypowiadania oraz do mówienia o przyszłości, którą prognozujemy na podstawie własnych przemyśleń. Oczywiście najłatwiej jest to przedstawić na przykładzie: Are you cold? I will close the window, co znaczy ”Jest Ci zimno? Zamknę okno”(widzimy, że została podjęta decyzja)
Future Continous
Future Continuous jest zaś czasem, który służy do opisywania rzeczy, które będą miały miejsce w określonej przyszłości. Należy pamiętać, że tego czasu używamy tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie określić dokładnie kiedy dana rzecz będzie miała miejsce. Jeżeli chcemy powiedzieć, że ”spotkamy się jutro o trzeciej po południu”, użyjemy właśnie tego czasu. Takie zdanie będzie wyglądało w następujący sposób: We will be meeting at three p.m. tomorrow.
Future Perfect
Przedostatnim czasem, z którym będziemy mieli do czynienia ucząc się języka angielskiego jest Future Perfect, czyli czas przyszły dokonany. Używamy tego czasu wtedy, gdy chcemy powiedzieć coś o czynności, która zostanie zakończona w przyszłości przed pewnym momentem, który jest przez nas znany. Zdanie ”My boyfriend will have repaired his car in next Friday” które możemy przetłumaczyć jako ”mój chłopak naprawi swój samochód w następny piątek” jest idealnym przykładem zastosowania tego czasu w praktyce.
Future Perfect Continuous
Istnieje jeszcze jeden czas, czyli Future Perfect Continuous. Jest to czas przyszły, który stosujemy kiedy mówimy o czynności lub sytuacji która już trwa i będzie jakiś czas trwać jeszcze w przyszłości. Należy pamiętać, że w przypadku tego czasu, mimo że czynność już trwa, jest ona niedokonana. Przykład: „My girlfriend and I will have been dating for one year by September”, które powinniśmy rozumieć jako „ja i moja dziewczyna będziemy mieli rocznicę w sierpniu”, mimo że w dosłownym tłumaczeniu brzmiałoby zupełnie inaczej.
Każdy z tych czasów, jak widać, ma swoje konkretne zastosowanie i jest bardzo potrzebny w komunikacji. Niezależnie od tego, czy jesteśmy dopiero na początku swojej drogi nauki angielskiego, czy jesteśmy już na zaawansowanym etapie, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby używać czasów w sposób poprawny. Nie można się jednak bać, należy dużo ćwiczyć i używać języka w praktyce.