Jak każdy język, tak i francuski ma swoje charakterystyczne akcenty. Ich poprawne stosowanie jest ważne, aby dobrze się komunikować i unikać nieporozumień. Jakie są francuskie akcenty i kiedy należy ich używać? W jaki sposób wpisywać akcenty francuskie na klawiaturze? To wszystko wyjaśniamy w artykule – zapraszamy do lektury!
Akcent ostry – aigu (é)
Ten akcent pojawia się tylko nad samogłoską e. Zmienia on sposób, w jaki jest wymawiana. Jest to tzw. e zamknięte. Początkujący mogą mieć problem z wymową tego akcentu, bo nie występuje on w naszym języku.
Francuski akcent nad e jest kluczowy, bo ta jedna kreseczka może ponadto zupełnie zmienić znaczenie danego wyrazu (np. cure – to leczenie, kuracja, a curé – oznacza proboszcz). Zazwyczaj pojawia się na końcu wyrazu lub na jego początku.
Jak wymawiać francuski akcent nad e? W brzmieniu é jest podobne do ej, jak np. w angielskim clay. Występuje on dość często w języku francuskim, więc warto go opanować.
Na klawiaturze znak ten można wybrać z tablicy znaków specjalnych lub – w Windows – stosując skrót klawiaturowy: CTRL + ’ (apostrof), e.
Akcent słaby – grave (à)
Może występować nad samogłoskami a, e oraz u. Ma postać kreseczki, skierowanej przeciwnie niż w akcencie aigu. Gdy pojawia się nad e, czytamy go analogicznie jak polskie e (jest to tzw. e otwarte). W czasownikach, kończących się na e, akcent ten dodaje się w odmianie dla niektórych osób.
Umieszczony nad literami a oraz u, akcent ten służy do rozróżniania słów, mających odmienne znaczenie, ale zbliżoną pisownię. Nie można go więc pomijać, gdyż jest kluczowym elementem zapisu i wymowy. Francuskie a z akcentem występuje chociażby w słowie voilà. Jak go zapisać na komputerze?
Skrót klawiaturowy dla akcentu grave to CTRL + `(akcent słaby) a/e/u (zależnie od potrzeb).
Chcesz lepiej zrozumieć podstawy francuskiego? Pragniesz od początku nauczyć się danych zagadnień pod okiem doświadczonego lektora? Zapraszamy na kursy języka francuskiego w Lincoln w Warszawie!
Diereza – akcent francuski w postaci dwóch kropek (ë)
Znany pod nazwą le tréma, akcent ten pokazuje, że sąsiadujące ze sobą samogłoski mają być wymawiane osobno. Występuje nad drugą z kolei samogłoską, jak np. w słowie canoë. Spotyka się go nad literami e, i oraz u.
Diereza występuje nierzadko w słowach, wywodzących się z innych języków, a także w geograficznych nazwach. Zdarza się, że słowo z tym akcentem ma też zupełnie inne znaczenie niż to, które jest go pozbawione. Przykładowo, mais znaczy ale, tymczasem maïs – to kukurydza.
By wpisać samogłoskę z dierezą z klawiatury, należy wcisnąć kombinację klawiszy: CTRL + SHIFT + : (dwukropek), e/i/u.
Cyrkumfleks – dachowy akcent (â)
W języku francuskim akcent ten może pojawić się nad a, e, i, o lub u. Jego rola to wskazywanie na pochodzenie danego słowa. Często sugeruje on łacińską genezę wyrazu. Co więcej, prezentuje, jak słowo zmieniało się na przestrzeni lat, np. gdy niektóre litery zostały wyeliminowane z wyrazu. Rzadziej zmienia wymowę słowa.
Pomaga również rozpoznać wyrazy, które brzmią podobnie, ale jednak znaczą zupełnie co innego. Przykładowo, tâche oznacza zadanie, podczas gdy tache – to plama.
Ten akcent francuski na klawiaturze uzyskasz, stosując kombinację: CTRL + SHIFT + ^ (tzw. daszek), a/e/i/o/u.
Cedilla – akcent dla spółgłoski (ç)
Ostatni znak, określający akcent w języku francuskim, to cédille. Jest to charakterystyczny dla tego języka „ogonek”, znajdujący się pod literą c. Jego zadaniem jest wskazanie na zmianę wymowy spółgłoski. C zazwyczaj wymawia się jako k, gdy w wyrazie znajduje się przed a, o lub u. Są jednak słowa, w których c należy wymawiać jako s – i na to właśnie wskazuje cedilla, co jest zapisywane jako ç. Znak ten stosuje się wyłącznie przed wspomnianymi trzema samogłoskami, bo przed pozostałymi c jest po prostu wymawiane jako s. Przykłady takich słów to leçon, czyli lekcja, albo français, czyli francuski. Z klawiatury znak cedilla możemy wpisać następująco: CTRL + , (przecinek), c lub C (zależnie, czy chcemy dużą, czy małą literę z akcentem).
Teraz już wiesz, jakie są akcenty francuskie
Prawidłowe stosowanie francuskich akcentów to nie tylko konieczność, by lepiej się porozumiewać. To także wyraz dbania o czystość i poprawność języka. Warto więc już od początku przygody z językiem francuskim wiedzieć, w jaki sposób i gdzie stosować akcenty. Jak widzisz, nie jest to takie trudne. Powodzenia w nauce nowego języka!
Sprawdź też: Kto to jest native speaker?