ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

Język angielski słówka – jak się uczyć słówek w angielskim?

Jak uczyć się angielskich słówek?

W większości przypadków nauka języka kojarzy się ze żmudnym procesem „wkuwania” na pamięć długich list słów. Metoda ta jest równie uciążliwa, co mało skuteczna. Na kursach językowych Lincoln zachęcamy do trochę bardziej przyjemnych i skutecznych metod zapamiętywania wyrazów i zwrotów w języku angielskim. Jak uczyć się angielskich słówek?

Rysunki i historyjki

Jest mnóstwo sposobów ułatwiających zapamiętanie nowych słówek w języku angielskim. Jedna z nich działa na zasadzie skojarzenia wizualnego. Możemy na przykład przy zapisanych słówkach rysować schematyczne obrazki, które przedstawiają ich znaczenie. Inną metodą na zapamiętanie nowych wyrazów jest zastosowanie ich w praktyce. Można zapisać nowo poznane słówko w zdaniu, co ułatwi jego zrozumienie i zapamiętanie. Równie dobrze można też układać krótkie historyjki (ustnie lub pisemnie) zawierające nowo poznane wyrazy. Wysiłek, jaki włożymy w stworzenie takiej historyjki, z pewnością zaowocuje szybszym zapamiętaniem nowych lub trudnych słówek. Ważne jest, aby nie wyrzucać swoich „dzieł”, gdyż bardzo przydają się one jako pomoc dydaktyczna podczas powtarzania przerobionego już materiału.

Jak uczyć się angielskich słówek? Nalepki, rymowanki i inne

Kolejną metodą jest stosowanie nalepek, na przykład na przedmiotach codziennego użytku (choć ma to pewne ograniczenia). Można chociażby obkleić kuchnię karteczkami, na których napisane będą angielskie słówka opisujące kuchenne meble i sprzęty (grey fridge, brown cupboard). Napotykając się na nie codziennie, z pewnością utrwalimy sobie spory zasób słownictwa. Możemy również w drodze do pracy bądź na spacerze starać się nazywać wszystko, co widzimy, po angielsku. Zdarzyć się może, że nie będziemy znać angielskiego odpowiednika, ale wysiłek włożony w sprawdzenie nieznanego nam słówka pomoże utrwalić zdobytą wiedzę. W szkole językowej Lincoln zachęcamy do różnych, nie zawsze standardowych metod zapamiętywania. Kolejną z nich może być układanie prostych rymowanek (bee, tree, free) bądź prostych tekstów, zawierających nowe słowa, które podkładamy do lubianych przez nas melodii. Można też utrwalać nowe słówka metodą skojarzeń, przy czym im bardziej irracjonalne i zabawne skojarzenia, tym łatwiej zapamiętać dane słówko.

Zapamiętywanie słówek może być zabawą

Szkoła językowa Lincoln zachęca do używania różnego rodzaju technik zapamiętywania. Powyższe przykłady można traktować jako sugestię lub wyzwanie do wymyślenia metody, która byłaby dla nas najskuteczniejsza. Jak uczyć się angielskich słówek? Przede wszystkim kreatywnie. Ciekawe metody zapamiętywania mają tę wyższość nad „wkuwaniem”, że są o wiele bardziej przyjemne. Nauka poprzez skojarzenia, rysunki, nalepki czy rymowanki staje się bardziej zabawą. A wiadomo, że im przyjemniejsza zabawa, tym lepsze rezultaty. Nie bójmy się zatem wymyślać sobie różnych wyzwań językowych. Przewagą tego rodzaju zabaw ze słownictwem jest fakt, że nasz mózg stymulowany jest nie tylko przez próby zapamiętania nowych wyrazów, ale również poprzez sam proces wymyślania nowej zabawy czy metody zapamiętywania. Na kursach językowych Lincoln można dowiedzieć się więcej o kreatywnych metodach zapamiętywania, jak również znaleźć okazję do zastosowania ich w praktyce.

 

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line