Czy zdarza Ci się, że porozumiewając się po angielsku dyskusja przebiega o wiele bardziej swobodnie, gdy rozmówca nie jest native speakerm? Z kolei dyskutując z mieszkańcem Stanów Zjednoczonych, Australii, a zwłaszcza Wielkiej Brytanii, masz więcej problemów ze zrozumieniem wypowiadanych przez niego zdań? To zupełnie normalne, ponieważ native speakerzy używają na co dzień „żywej” wersji języka, którą trudno poznać używając tradycyjnych materiałów do nauki. Nie chodzi zresztą o obecne w języku kolokwializmy, czy slang, ale raczej akcent oraz intonację. Słuchanie to jeden z najlepszych sposób, by poprawić swój angielski. Do słuchania należy jednak używać specyficznych pomocy naukowych i mniej typowych metod.
Dlaczego słuchanie po angielsku jest tak ważne w nauce tego języka?
Aby opanować podstawy języka angielskiego, należy nauczyć się gramatyki, słownictwa, jak również prowadzić konwersację, które odgrywają bodaj najważniejszą rolę. Natomiast na wyższym poziomie – gdy zależy Ci na swobodnym rozumieniu native speakerów oraz udoskonaleniu własnej wymowy na podobieństwo rodowitych użytkowników, największe wsparcie stanowi właśnie słuchanie. Brytyjczycy nie stosują w codziennej mowie pauz i mówią znacznie szybciej niż lektorzy na płytach załączonych do podręczników. Kilka wyrazów, a nawet całe proste zdanie, może brzmieć niemal jak jedno wyjątkowo długie słowo. Nauczenie się tej maniery językowej i stosowanie jej automatycznie wymaga czasu i odpowiednich metod.
Jak opanować akcent angielski? Do słuchania nie są najlepsze materiały dodawane do podręczników
Na uprzywilejowanej pozycji stoją osoby, które mają szansę wyjechać do anglojęzycznego kraju lub spędzając w towarzystwie native speakerów dużo czasu doskonalić swój angielski. Do słuchania możemy jednak wykorzystać po prostu gotowe materiały, ale takie gdzie dialogi toczą się w sposób naturalny. Filmy i seriale to wartościowe źródła, ale jeszcze lepiej oglądać brytyjską telewizję lub słuchać zagranicznego radia. Wywiady, relacje i toczące się na antenie dyskusje należą do najcenniejszych.
Ucząc się angielskiego aktywnie korzystając z radia i telewizji warto nie tylko poznawać prawidłowy akcent, ale również go ćwiczyć. Powtarzając na głos wybrane zdania, niekoniecznie pojedyncze wyrazy. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rodowici użytkownicy angielskiego formułują pytania, polecenia, a także wyrażają poszczególne emocje. Intonacja podobnych zwrotów może być zupełnie inna zależne od kontekstu.
Angielski do słuchania – jak znaleźć odpowiednie materiały?
Obecnie dostęp do autentycznych materiałów nie stanowi żadnego problemu. Filmy i seriale możemy oglądać bez lektora, chociaż nie stanowią one najcenniejszego źródła, ponieważ dialogi nie zawsze są zupełnie naturalne, zaś aktorzy z pewnością używają gładszej formy języka. Warto jednak poszukać ciekawych filmów w serwisach takich jak Youtube, gdzie spotkasz się z angielszczyzną zupełnie naturalną.
Garść praktycznych porad
Jak jeszcze bardziej efektywnie doskonalić swój angielski? Do słuchania musisz podejść sumiennie i korzystać ze wspomnianych metod regularnie, nawet codziennie. Jeśli nie masz pewności, że starczy Ci samozaparcia, alternatywę stanowi kurs w szkole językowej o odpowiednim profilu, na którym nauczyciel będzie korzystał z autentycznych materiałów.
Bardzo ważną kwestię stanowi również dywersyfikacja materiałów. Część z nich może być związana z Twoimi zainteresowaniami, ale nie ograniczaj się wyłącznie do nich. Poznawaj angielski w różnych dziedzinach życia, staraj się usłyszeć jak najwięcej popularnych i mniej popularnych zwrotów wypowiadanych przez native speakerów. Ponadto posłuchaj, w jaki sposób wypowiadają się osoby reprezentujące różne grupy społeczne, pokolenia i pochodzące z różnych regionów kraju.