Trudno wskazać, który z naukowców był największym znanym umysłem. Wiele osób przyznaje ten tytuł Albertowi Einsteinowi, ale w licznych rankingach przewyższa go inny fizyk, odpowiedzialny m.in. za „odkrycie” grawitacji oraz opisanie trzech zasad dynamiki. Krótko przybliżamy, jak żył jeden z najwybitniejszych uczonych – sir Isaac Newton!
Sir Isaac Newton – dzieciństwo i młodość
Sir Isaac Newton (ur. 25 grudnia 1642 albo 4 stycznia 1643 w Woolsthorpe-by-Colsterworth, zm. 20 marca albo 31 marca 1727 w Kensington) był angielskim uczonym specjalizującym się w fizyce, astronomii, matematyce i filozofii. Zajmował się także alchemią, biblistyką oraz historią.
Newton urodził się w przysiółku Woolsthorpe, w hrabstwie Lincolnshire, trzy miesiące po śmierci swego ojca, który był dobrze zarabiającym rolnikiem. Dwa lata później jego matka Hannah poślubiła kościelnego, Barnabasa Smitha. Swoją edukację rozpoczął w szkółce wiejskiej, a następnie został zapisany do humanistycznej szkoły Grantham Grammar. Pomimo tego, że był prymusem, matka wypisała go w wieku 17 lat, żeby mógł zostać rolnikiem. Ponieważ nie nadawał się do ciężkiej pracy, ostatecznie pozwoliła mu kontynuować naukę.
W 1661 roku, w wieku 18 lat, sir Isaac Newton zaczął studiować na Trinity College (Cambridge). Na swoje utrzymanie zarabiał pracując jako służący. Mieszkał u lokalnego aptekarza i oświadczył się jego przybranej córce. Do ślubu jednak nie doszło, gdyż młodzieniec skupiał się wyłącznie na nauce i uczucie szybko osłabło – panna Storey zdecydowała się wyjść za mąż za kogoś innego. Newton do końca życia nie miał żadnej innej partnerki i nigdy się nie ożenił.
Interesują Cię biografie słynnych naukowców? Zapisz się na angielski Warszawa, by być w stanie czytać publikacje nie tylko w języku polskim.
Kariera naukowa sir Isaaca Newtona
W 1665 roku sir Isaac Newton zaczął tworzyć pierwsze znaczące publikacje naukowe, pochylając się nad pytaniami, na które nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi. Opisał twierdzenie o dwumianie oraz rozpoczął pracę nad teorią matematyczną o rachunku różniczkowym i całkowym. W tym samym roku uniwersytet został zamknięty z powodu epidemii czarnej śmierci. W sierpniu młody uczony wrócił do rodzinnych stron, gdzie spędził półtora roku, pracując nad zagadnieniami związanymi z rachunkiem różniczkowym i całkowym, a także optyką.
W tym samym czasie, według opowieści Newtona, przyczynkiem do rozważań nad grawitacją był moment, w którym podczas odpoczynku w sadzie na głowę spadło mu jabłko. Wtedy podobno uświadomił sobie, że ruch ciał niebieskich oraz upadek ciał są wywoływane tą samą siłą. Z czasem udowodniono jednak, że historia ta była podkoloryzowana czy wręcz zupełnie zmyślona.
Po powrocie na uczelnię w 1668 roku sir Isaac Newton uzyskał stopnień magistra, a następnie objął posadę profesora matematyki. Później wykładał także optykę. Jego kariera nabrała rozpędu, ponieważ z powodzeniem skupiał się na nieopracowanych dotychczas zagadnieniach. Wszystkie swoje odkrycia zgromadził w publikacji „Matematyczne podstawy filozofii naturalnej” (wydanej w 1687).
Sir Isaac Newton jako pierwszy stworzył kompletny rachunek różniczkowy (niezwykle istotny dla rozwoju fizyki i matematyki), ale ma na swoim koncie także wiele innych ważnych dokonań w kilku dziedzinach, w tym m.in.:
- sformułował trzy zasady dynamiki,
- zdefiniował grawitację oraz opisał prawo powszechnego ciążenia;
- zauważył, że pryzmat pozwala rozszczepić białe światło w widmo barw;
- udowodnił, że światło słońca i gwiazd różni się od siebie;
- stworzył wzór na prędkość dźwięku w powietrzu,
- opisał prawo termodynamiki.
Chciałbyś szczegółowo zapoznać się z zapiskami sir Isaaca Newtona, najlepiej w oryginale? Zapisz się na angielski Kraków.
Schyłek życia sir Isaaca Newtona
W latach 1689–1690 (a także w roku 1701) sir Isaac Newton był członkiem parlamentu, ale nie był zbyt aktywny. Jego jedyne wystąpienie było związane z żądaniem zamknięcia okna, przez które do sali dostawało się zimne powietrze.
W 1696 w związku działaniami mającymi na celu odnowienie monety, Newton objął posadę Nadzorcy Mennicy Królewskiej. W 1699 został z kolei Kuratorem i sprawował ten urząd do końca życia.
W 1701 zrezygnował ze swoich obowiązków w Cambridge. W 1703 został mianowany prezesem Royal Society i zagranicznym członkiem Francuskiej Akademii Nauk. Dwa lata później otrzymał z rąk królowej Anny tytuł szlachecki i od tamtej pory był tytułowany jako sir Isaac Newton.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat swojego życia uczony wiele czasu poświęcał dogłębnemu badaniu Biblii. Sam napisał także wiele religijnych traktatów, dotyczących dosłownej interpretacji Pisma Świętego. Fascynował się również chronologią i alchemią.
Zmarł w marcu 1727 roku w Londynie. Zgodnie z opisem Woltera jego pogrzeb był wyjątkowo wystawny – wręcz godny króla.
Planujesz kiedyś odwiedzić miasto, w którym żył i pracował słynny sir Isaac Newton? A może chciałbyś przeczytać jego prace w oryginale? Jeśli chcesz rozwijać swoje zdolności lingwistyczne, angielski online pomoże Ci szybko opanować jego ojczysty język!