Chcąc rozpocząć studia w kraju anglojęzycznym niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego dyplomu potwierdzającego nasze kompetencje do nauki w języku angielskim. Odpowiedni certyfikat potwierdzi, iż umiemy posługiwać się językiem w sposób swobodny, jesteśmy w stanie zrozumieć wykłady czy też możemy wziąć udział w dyskusji. Na zdecydowanej większości uczelni wystarczy znać angielski na poziomie B2. Certyfikat uznawany przez wszystkie uczelnie wyższe w krajach brytyjskich to IELTS. Chcąc zadawać ten rodzaj egzaminu musisz wiedzieć, że jest on ważny tylko 2 lata a jego koszt to 770 zł.
Jaki materiał musisz opanować aby zdać IELTS?
Zakres materiału obejmujący zagadnienia na egzamin jest dość szeroki. Jest to spowodowane tym, że test ten ma sprawdzić naszą znajomość języka angielskiego na niemal wszystkich możliwych poziomach. Każda cześć egzaminu się od siebie różni oraz wymaga odpowiednich umiejętności. W jednej części możemy słuchać skomplikowanego wykładu, a w innej możemy napisać krótką wiadomość.
Sprawdź również:
Jak się przygotować do IELTS?
By dobrze przygotować się do egzaminu należy wymagać od siebie systematyczności. Dobrze jest codziennie rozwiązywać testy, które dobrze nas przygotują do tego właściwego. Dobrym pomysłem jest także nauka języka w czasie wolnym. Oglądaj filmy po angielsku, czytaj angielską prasę. Połączysz w ten sposób przyjemne z pożytecznym i łatwiej przyswoisz skomplikowane słowa, które mogą się przydać na egzaminie lub na późniejszym etapie edukacji. Jadąc autobusem lub samochodem puszczaj audiobooki albo słuchaj audycji radiowych. Jeżeli jednak nie jesteś osobą z silnym samozaparciem i nie potrafisz zmusić się do systematycznej pracy to odpowiednim miejscem dla ciebie będzie kurs przygotowawczy. Oferta na rynku jest bogata i na pewno znajdziesz zajęcia w odpowiednim dla siebie czasie. Regularne testy będą sprawdzały jak zmienia się twój stan wiedzy. Pamiętaj, że rejestrując się na egzamin w Polsce otrzymasz materiały przygotowujące cię do tego egzaminu. Egzamin w Polsce odbywa się zazwyczaj dwa razy w miesiącu.
Jak dokładnie wygląda forma egzaminu? Otóż składa się on z czterech części. Test trwa około 2 godzin i 45 minut. Dostępne są dwie wersje egzaminu: Academic – dla osób planujących podjąć kształcenie za granicą oraz General Training – dla osób planujących podjęcie pracy za granicą.
Sprawdź również:
Pierwszą część egzaminu z jaką przyjdzie ci się zmierzyć to słuchanie, na które składają się 4 teksty do wysłuchania. Pierwsze dwa traktują sytuacji z życia codziennego, dwie kolejne z kolei życia akademickiego. Po wysłuchaniu będziesz musiał wykonać 10 zadań. Mogą być bardzo różne np. uzupełnienie tabelek lub dokończenie zdania.
Druga część egzaminu to czytanie. Liczba pytań dla obu wersji egzaminów to 40. Tematy z jakimi trzeba się zmierzyć to np. ochrona środowiska, literatura powszechna. Zadania są podobne jak w wersji ze słuchaniem czyli np. dokończenie zdania lub uzupełnienie luki odpowiednim wyrazem.
Trzecia część to pisanie. Mamy za zadnie napisać dwa teksty pierwszy ma zawierać do 150 słów. Może być to list lub opisanie tabelki. Drugie polecenie wymaga napisania wypracowania do 250 słów na podany temat.
Ostatnia część to mówienie. Najpierw egzaminator pyta nas np. o zainteresowania. Ta część ma formę rozgrzewki i trwa około 5 minut. Następnie dostajemy kartkę z tematem, na który musimy przygotować 2 minutową wypowiedź. Egzaminator może nam zadawać pytania dotyczące tematu chcąc otrzymać wypowiedź zawierającą specyficzne słownictwo na dany temat. W trakcie tej części egzaminu pamiętaj by wypowiadać się kulturalnie i patrzeć na osobę, z którą rozmawiasz.