ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

Iberystyka – jak się przygotować do podjęcia tych studiów?

Iberystyka - jak się przygotować do podjęcia tych studiów?

Podjęcie nauki na wymarzonych studiach czasami wymaga od nas dużego zaangażowania. Warto jednak poświęcić czas i odpowiednio się przygotować, może to bowiem bardzo zaprocentować w przyszłości. Iberystyka jest obecnie jednym z bardziej przyszłościowych kierunków. Jak sama nazwa wskazuje obejmuje on naukę języka hiszpańskiego, ale nie tylko.

Podstawowa różnica

Przeglądając oferty polskich uczelni znajdziemy dwa zbliżone do siebie kierunki: filologię hiszpańską i iberystykę. Wiele osób zastanawia się, czym one się właściwie różnią. Otóż pierwszy z nich obejmuje swoim zakresem jedynie język hiszpański, w drugim zaś dochodzi do tego portugalski. Iberystyka bowiem odpowiada za cały Półwysep Iberyjski.

Informacje dla kandydatów

Wydawać by się mogło, że studia filologiczne dotyczą jedynie nauki języków obcych. Nic bardziej mylnego. W toku studiów poznamy także najważniejsze informacje dotyczące literatury, historii, kultury a także zwyczajów czy nawet sztuki danego regionu. Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiedź jest prosta. Tylko dokładnie zagłębiając się w takie niuanse mamy największe szanse na to, żeby poznać dokładnie dany język i zrozumieć jego znaczenie.

Co ważne wybierając się na iberystykę wcale nie musimy znać dokładnie języka obcego, choć oczywiście znacznie ułatwi nam to studiowanie. Niektóre osoby wybierają się na ten kierunek nie znając nawet dokładnych podstaw. Czeka ich oczywiście dużo więcej pracy, ale cel jest możliwy do zrealizowania.

Zobacz również: korepetycje angielskiego w Warszawie

Krok po kroku

Jak na każdym kierunku studiów, tak i na iberystyce największa część materiału jest zaplanowana na początek. Wtedy skupiamy się głównie na wyżej wymienionych kwestiach, choć oczywiście zajęć typowo językowych również jest dużo. Nie można jednoznacznie opisać programu tych studiów, ponieważ on zależy od specyfiki uczelni.

Jak się przygotować?

Choć znajomość hiszpańskiego i portugalskiego nie jest konieczna, warto ją rozważyć. Przynajmniej podstawowy kurs językowy pomoże nam się lepiej wdrożyć w poznawane zagadnienia. Jako dodatek możemy potraktować także hiszpańskojęzyczne filmy i seriale. Wszystko to będzie miało wpływ na zapamiętanie chociaż podstawowych zwrotów.

Jeśli mamy taką możliwość możemy także wybrać się na zagraniczne wakacje, które przybliżą nam nie tylko sam język, ale także iberyjskie tradycje i zwyczaje. Z kolei, gdy to całkowicie nie wchodzi w grę zastanówmy się nad spotkaniami z osobami hiszpańskojęzycznymi, które studiują w naszym kraju. Wszechobecne media społecznościowe pozwolą nam szybko do nich dotrzeć.

Co robić po iberystyce?

Tak naprawdę można pracować w różnych zawodach. Znajomość języków obcych bowiem otwiera przed nami wiele drzwi. Ci, którzy swoje życie zawodowe wiążą jednak tylko z hiszpańskim bądź portugalskim mogą uczyć w szkołach, pracować jako tłumacze, czy udzielać korepetycji. Warto zastanowić się także nad połączeniem przyjemnego z pożytecznym i pracować jako miejscowy przewodnik w krajach iberyjskich. Jak widać opcji jest wiele, dlatego warto rozważać wybór akurat tego kierunku studiów.

Sprawdź, jak zapisać się na hiszpański w Warszawie.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line