Certyfikaty potwierdzające poziom znajomości języka są niezwykle przydatne na ścieżce edukacyjnej, a także zawodowej. Chcesz zdobyć dokument dla średnio zaawansowanych użytkowników angielskiego (B2 First)? Wyjaśniamy, jak i gdzie można zdać egzamin FCE!
Egzamin FCE – podstawowe informacje
FCE (First Certificate in English, inaczej: B2 First) jest dokumentem, który stanowi potwierdzenie umiejętności w zakresie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Osoba posiadająca taki certyfikat reprezentuje poziom średnio zaawansowany, odpowiedni np. dla osób, które chcą się zapisać na studia. Oznacza to, że jest w stanie swobodnie komunikować się w mowie i piśmie, ma dość bogaty zasób słów i zna najważniejsze zasady gramatyki.
Egzamin FCE składa się z czterech części:
- Reading and Use of English – sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz znajomość słownictwa i zasad gramatyki. Składa się z 7 zadań, polegających na uzupełnianiu luk w tekście (wybieranie lub wpisywanie słów) oraz zaznaczaniu prawidłowych odpowiedzi. Przed ich wykonaniem trzeba zapoznać się z tekstami o długości ok. 3 000 znaków.
- Writing – sprawdza umiejętność przygotowywania różnych wypowiedzi pisemnych, a zarazem znajomość słownictwa oraz zasad gramatyki, ortografii, interpunkcji itp. Pierwsze zadanie polega na napisaniu rozprawki na zadany temat, a w drugim należy stworzyć krótszą wypowiedź, np. recenzję, opowiadanie, artykuł, list, mail lub opinię.
- Listening – sprawdza umiejętność rozumienia różnych wypowiedzi mówionych. Składa się z 30 pytań, na które odpowiada się po dwukrotnym odsłuchaniu materiałów audio. Zadania polegają na uzupełnianiu brakujących słów, dopasowywaniu zdań oraz zaznaczeniu prawidłowych odpowiedzi w teście wielokrotnego wyboru.
- Speaking – sprawdza umiejętność prowadzenia konwersacji (z egzaminatorem i drugim kandydatem). Składa się z czterech części:
- wstępna rozmowa z egzaminatorem;
- dyskusję między kandydatami na podstawie przedstawionych zdjęć;
- konwersacja między kandydatami na podstawie instrukcji, obejmujących np. przyjęcie określonego punktu widzenia czy zastosowanie konkretnych argumentów;
- rozmowa egzaminatora z kandydatami na temat z poprzedniego zadania.
Całość trwa 3 godziny i 30 minut, z uwzględnieniem przerw trwających 10-15 minut. Pierwsze trzy etapy odbywają się jednego dnia, zaś część ustna z reguły zaplanowana jest na inny termin. Egzamin można zdawać w tradycyjnej wersji papierowej lub na komputerze (jeśli centrum oferuje taką możliwość).
Gdzie można zdać egzamin FCE?
Sesje organizowane są w ponad 20 ośrodkach egzaminacyjnych w całej Polsce. Aby egzamin mógł się odbyć musi zebrać się uzgodniona minimalna liczba kandydatów. Centra i instytucje, w których odbywa się egzamin FCE, znajdują się m.in. w:
- Bielsku-Białej,
- Bydgoszczy,
- Białymstoku,
- Częstochowie,
- Gdańsku,
- Gliwicach,
- Kaliszu,
- Katowicach
- Kielcach,
- Krakowie,
- Lublinie,
- Łodzi,
- Olsztynie,
- Opolu,
- Poznaniu,
- Radomiu,
- Rzeszowie,
- Słupsku,
- Szczecinie,
- Tarnowie,
- Toruniu,
- Tychach,
- Warszawie,
- Wrocławiu.
Kiedy i jak można zapisać się na egzamin FCE?
Zapisy na egzamin FCE prowadzone są przez cały rok. Terminy z reguły dostępne są w każdym miesiącu (w zależności od wybranego ośrodka). Jeśli planuje się przygotowania, warto z wyprzedzeniem wybrać datę i ją zarezerwować. Przy rejestrowaniu się na ostatnią chwilę, może się okazać, że limit kandydatów został już wyczerpany.
Proces zapisu na egzamin jest bardzo prosty. Można przeprowadzić go na stronie www.cambridgeenglish.org albo bezpośrednio na stronie wybranej instytucji. Po wypełnieniu formularza i uiszczeniu opłaty, otrzymuje się szczegółowe instrukcje co do tego, gdzie i kiedy stawić się na egzamin.
Ile kosztuje egzamin FCE?
Koszt egzaminu FCE to 629 zł. Cena jest narzucona z góry, dlatego jest taka sama we wszystkich miastach i wszystkich ośrodkach. To dość duży wydatek, ale warto potraktować go jako inwestycję na całe życie – uzyskany certyfikat nie ma terminu ważności. Co więcej, dzięki niemu można zyskać wiele korzyści i osiągnąć sporo sukcesów na drodze edukacyjnej oraz zawodowej.
Certyfikat uzyskany po zdaniu egzaminu FCE stanowi dowód na to, że jego właściciel jest w stanie swobodnie posługiwać się językiem angielskim w pracy i w codziennych sytuacjach na poziomie średnio zaawansowanym. Dzięki niemu można m.in.: podjąć studia za granicą, zaliczyć obowiązkowe lektoraty na studiach w Polsce czy znaleźć lepszą pracę w kraju lub za granicą.
Chcesz uzyskać certyfikat First B2? Zdecyduj, czy musisz się do niego przygotować. Jeśli tak, zabierz się do samodzielnej nauki albo zainwestuj w specjalny kurs. Jesteś już gotowy do tego, żeby sprawdzić swoje umiejętności i zdobyć stosowny dokument? Zapisz się na egzamin FCE Warszawa.