ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

Efektywność to podstawa – jak powtarzać przyswojony na zajęciach materiał, aby na stałe go zapamiętać?

Jak skutecznie powtarzać materiał i zapamiętać go na zawsze?

Nauka języka obcego jest wieloetapowa. Same lekcje, nawet częste to za mało. Poznany materiał powinien być powtarzany. Można to robić na wiele sposób, wszystko zależy od tego jaki typ powtórek będzie nam najlepiej odpowiadał. Warto na początek spróbować różnych rozwiązań i sprawdzić, co w naszym przypadku się sprawdza, a z czego powinniśmy raczej zrezygnować.

Ciągły kontakt z językiem

To bez wątpienia najlepszy sposób na powtórki poznanego materiału. Dobrym pomysłem jest nauka z native speakerem. Dzięki takim lekcjom nie tylko utrwalimy słówka, ale także poznamy poprawną wymowę i akcent. Podczas tego typu zajęć będziemy niejako zmuszeni do używania angielskiego (czy innego języka), ponieważ native speaker zazwyczaj podczas lekcji nie posługuje się polskim. Dzięki temu zaczynamy myśleć po angielsku i szybciej reagujemy w czasie rozmowy. Po kilku takich zajęciach nie stresujemy się używając języka obcego i posługujemy się nim swobodnie. Dodatkowo podczas nauki z native speakerem poznamy nie tylko „podręcznikowy” angielski ale także zwroty potoczne, których znajomość może okazać się nieoceniona podczas podróży.

Wyłączyć lektora

Jednym ze sposobów powtórek i dodatkowej nauki języka obcego jest oglądanie zagranicznych produkcji filmowych. Oczywiście musimy wtedy korzystać z filmów z napisami lub tych w oryginale. W żadnym wypadku nie korzystajmy z lektora. Oglądając ulubiony serial nie tylko odpoczywamy, ale także przyswajamy nowe wiadomości oraz prawidłową wymowę. Na początku możemy mieć mały problem ze zrozumieniem wszystkich kwestii, ale nie zrażajmy się. W razie wątpliwości zawsze możemy zatrzymać film i sprawdzić niejasny zwrot w słowniku. Podobnie jest w przypadku czytania zagranicznych książek. Pierwsze lektury powinny być raczej proste, bez branżowego słownictwa. Powieści sprawdzą się w tym przypadku znakomicie.

Wielobarwne fiszki

Od dawna najbardziej popularną metodą nauki są wszelkiego rodzaju fiszki. Już wtedy, gdy je przygotowujemy możemy wiele zapamiętać. Ważne jest, by nie zamieszczać na nich pojedynczych słów, a całe wyrażenia. Lepiej także wykorzystywać mnóstwo kolorów, ponieważ te nie tylko urozmaicają naukę ale także lepiej wpływają na sam proces przyswajania wiedzy. Po dobrze i ładnie przygotowane fiszki będziemy sięgać z większym zaangażowaniem.

Zobacz też, czy zajęcia z native speakerem są dla Ciebie.

Unikać pojedynczych słówek

Nauka języków będzie skuteczna tylko wtedy, gdy nie będziemy uczyć się pojedynczych zwrotów. Wyrwane z kontekstu słówka słabiej zapadają w pamięć. Dużo bezpiecznej jest uczyć się pełnych zdań. Popularne „wkuwanie” również się nie sprawdzi. Podstawową zasadą jest zrozumienie poznawanych treści. Kolejna kwestia to regularność. Bez systematycznych powtórek nie mamy szansy na odniesienie sukcesu. Warto poświęcić nawet kilka minut dziennie i oczywiście urozmaicać sobie naukę. Jednego dnia możemy rozmawiać z native speakerem, drugiego obejrzeć ulubiony serial po angielsku, a trzeciego skorzystać z kolorowych fiszek. Nauka nie stanie się wtedy nudna i chętniej będziemy do niej wracać.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line