Czym należy sugerować się przy wyborze szkoły językowej?

Jakie kryteria powinna spełniać szkoła języków obcych, aby mogła zostać zakwalifikowana do grona tych najlepszych? Czym kierować się przy wyborze szkoły językowej? Na co zwracać szczególną uwagę? Oto kilka podpowiedzi!

Testy poziomujące

Przeglądając oferty szkół językowych, sprawdź, czy przeprowadzają one testy, na podstawie których oceniane są umiejętności językowe kursantów. W Szkole Języków Obcych Lincoln warunkiem zapisu na kurs jest wypełnienie testu poziomującego, a w dalszej kolejności – odbycie rozmowy kwalifikacyjnej z lektorem, która potwierdza stopień zaawansowania językowego.

– Sam test często nie jest miarodajny. Zdarza się, że kursant bezbłędnie rozwiązuje testy, ale zupełnie nie radzi sobie z mówieniem w języku obcym. Poziom z testu nie jest wówczas poziomem, na który powinien się on zapisać. Może być również na odwrót – kursant potrafi się komunikować, ale popełnia błędy gramatyczne, które prowadzą do wielu nieporozumień. Podczas rozmowy lektor weryfikuje wynik testu poziomującego i pomaga w wyborze grupy odpowiedniej pod względem zaawansowania – tłumaczy Pani Agnieszka Matras, Brand Manager w Szkole Języków Obcych Lincoln.

Kadra

Bardzo ważną rolę w procesie nauki języka obcego odrywa lektor. Dlatego, zanim wybierzesz szkołę, upewnij się, że jej kadrę tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści, z wykształceniem kierunkowym, z odpowiednim przygotowaniem i predyspozycjami do nauczania. W szkole językowej Lincoln kompetencje nauczycieli potwierdzają przeprowadzane wśród kursantów ankiety. A czy można prosić o bardziej wiarygodne źródło informacji niż opinia samych uczniów?

Wielkość grup

Kolejnym kryterium, o którym należy pamiętać przy wyborze szkoły językowej, jest liczba osób w grupie. Im mniejsza grupa, tym większa szansa na aktywny udział w zajęciach. Aby lektor mógł poświęcić uwagę każdemu z kursantów z osobna, grupa liczyć powinna nie więcej niż 12 osób.

Harmonogram zajęć

Porównując poszczególne szkoły językowe, warto sprawdzić, w której z nich jest większy wybór kursów na wszystkich poziomach zaawansowania. Ważne, aby móc dopasować zajęcia do planu dnia, a w razie nieobecności – odrobić je w innym terminie. Większość szkół prowadzi zajęcia w systemie 2×2 – zajęcia 2 razy w tygodniu po 2 lekcje 45-minutowe, z reguły w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Poza takimi kursami, w ofercie szkoły Lincoln znajdują się także zajęcia poranne i przedpołudniowe. Dodatkowo, uczniom, którzy nie mogą poświęcić na zajęcia dwóch dni w tygodniu, Lincoln proponuje kursy jednodniowe – w piątki i soboty (1×4 godziny lekcyjne). Szkoła licząca się z potrzebami i wymaganiami kursantów, powinna gwarantować wszystkie te opcje.

Metody nauczania

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dowiedz się, co jest wliczone w cenę kursu. W szkole Lincoln kursanci mogą uczestniczyć w rozmaitych zajęciach dodatkowych (konwersacje face-to-face z native speakerem, dyskusje na forum grupy zajęciowej, w mniejszych grupkach i parach, ćwiczenia z gramatyki i ze słownictwa itp.) i w warsztatach przygotowujących do egzaminów. Dodatkowo, uczniowie mają możliwość zapisania się na indywidualne konsultacje językowe lub egzaminacyjne.

Lincoln nie zamyka się w podręcznikowych ramach – zajęcia wzbogacane są o nagrania audio i wideo, artykuły z gazet oraz Internetu, plakaty, fiszki, rozsypanki tekstowe i role play. Kursanci mają dostęp do biblioteki z literaturą obcojęzyczną i filmami w oryginalnej wersji językowej. Dodatkowym udogodnieniem jest sekretariat internetowy, gdzie każdy z uczniów posiada indywidualne konto i może znaleźć informacje dotyczące zajęć, biblioteki itp. Dzięki tego typu pomocom nauka staje się ciekawsza i bardziej efektywna.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Najlepsze szkoły językowe prowadzą zazwyczaj centra egzaminacyjne. Szkoła Lincoln jest autoryzowanym Centrum Egzaminacyjnym Cambridge English o statusie otwartym. Oznacza to, że przeprowadza ona egzaminy nie tylko dla swoich kursantów, ale dla wszystkich chętnych. Lincoln posiada uprawienia do organizowania i przeprowadzania egzaminów YLE, KET, PET, FCE, CAE, CPE, ILEC, ICFE, BEC. Dodatkowo, szkoła oferuje kursy przygotowawcze do egzaminów z języka niemieckiego.

Potrzeba wiele czasu i energii, aby opanować wybrany język obcy. Sukces w nauce to przede wszystkim wynik Twojej systematycznej pracy. Szkoła językowa ma Ci w tym jedynie pomóc. Pamiętaj – nikt nie nauczy się języka za Ciebie!

materiał powstał przy współpracy ze Szkołą Języków Obcych Lincoln

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line