Egzamin CAE (Certificate in Advanced English) jest potwierdzeniem znajomości języka angielskiego na poziomie C1. Może być bardzo przydatny przy zdobywaniu pracy, bowiem pracodawca otrzymuje od nas dokument, który potwierdza naszą znajomość języka w stopniu zaawansowanym. Test ten cieszy się dużą popularnością wśród studentów, gdyż staje się dla nich swoistą przepustką do podjęcia studiów za granicą. Uzyskany dyplom jest potwierdzeniem wiedzy wystarczającej do prowadzenia skomplikowanych dyskusji na poziomie zawodowym. Osoba posługująca się certyfikatem CAE potrafi zrozumieć szeroki zakres dłuższych i wymagających wypowiedzi, a także potrafi dostrzec ich ukryte znacznie. Wypowiedź buduje płynnie używając adekwatnego słownictwa.
Jak się do niego przygotować?
By dobrze przygotować się do egzaminu należy jak najwięcej używać języka angielskiego w życiu codziennym. Oglądaj filmy, czytaj gazety, słuchaj audycji radiowych w ww. języku. Czynności te pomogą o wiele łatwiej opanować większą ilość słów niż wkuwanie na pamięć z kartki lub książki. Równie efektywnym sposobem na zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności będzie zapisanie się do szkoły językowej. Wiele szkół oferuje kursy przygotowawcze do egzaminu CAE. Jeżeli masz dostateczne fundusze warto też zapisać się na prywatne korepetycje. Rozmawiając z drugą osobą ćwiczysz mówienie. Podczas indywidualnych zajęć nauczyciel jest w stanie wyłapać błędy jakie popełniasz i udzielić rady jak ich uniknąć w przyszłości. Przed przystąpieniem do egzaminu dowiedz się dokładnie jak wygląda test, najlepiej rozwiąż przykładowy. Na samym egzaminie czytaj dwukrotnie zadanie by je dokładnie zrozumieć.
Sprawdź również:
- kurs Business English w Warszawie
- kurs angielskiego w Warszawie
- konwersacje z native speakerem w Warszawie
Jak dokładnie wygląda egzamin? Składa się on z czterech części:
- Czytanie i część gramatyczno- leksykalna (reading & use of English) – trwa półtorej godziny w trakcie, których musisz wykonać 56 zadań z rozumienia różnych tekstów np. literatura popularna, artykuły naukowe lub czasopisma. Tą część egzaminu dobrze zdają osoby dobrze kontrolujące swoją gramatykę.
- Pisanie (writting) – trwa półtorej godziny i polega na napisaniu przez uczestnika dwóch tekstów: eseju składającego się z 220- 260 słów przy użyciu odpowiedniego stylu i umiejętności gramatycznych oraz e- maila lub recenzji składającego się z 220- 260 słów.
- Słuchanie (listening) – trwa około 40 minut i składa się z 4 części, w trakcie tego czasu oceniana jest twoja zdolność do rozumienia różnego rodzaju wywiadów, dialogów czy też przemów. Każde nagranie usłyszysz dwukrotnie, a przed wysłuchaniem tekstów będziesz miał czas na zapoznanie się z zadaniami, których jest 30.
- Mówienie (speaking) – to ostatnia część egzaminu, która trwa 16 minut. Egzaminator w tym czasie ma za zadanie sprawdzić twoje zdolności do bezpośredniej komunikacji z drugą osobą. Będzie oceniał zdolność argumentacji i negocjacji, ale także intonację czy też szybki dobór odpowiedniego słownictwa. Rozmowy odbywają się jednocześnie innymi uczestnikami egzaminu, którzy mogą zostać twoimi partnerami w dyskusji. Pamiętaj by wypowiadać się kulturalnie i patrzeć na osobę, z którą rozmawiasz. Psychologia także odgrywa ważną rolę w twojej ocenie. Warto być uśmiechniętym i pewnym siebie i swoich wypowiedzi – wzbudzać zaufanie.