Papierowe podręczniki szybko zaczynają nużyć, a do tego nie wszędzie można wygodnie z nich korzystać. Chcesz uczyć się języka w przyjemny, prosty sposób? Niezwykle praktyczne są specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, dostosowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Dzięki nim możesz za pomocą smartfonu czy tabletu poznawać nowe słówka i wyrażenia, rozwiązywać zadania gramatyczne, skorzystać z pomocy przy pisaniu tekstów itp. w dowolnym miejscu. Opisujemy najpopularniejsze aplikacje do nauki angielskiego!
Aplikacje do nauki angielskiego – dlaczego warto z nich korzystać?
Współcześnie większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfonu. Każdego dnia spędzamy sporo czasu na korzystaniu z urządzeń mobilnych. Wiele osób niestety poświęca dużo uwagi przyswajaniu treści wątpliwej wartości, przeglądając popularne social media. Bezmyślne scrollowanie warto zastąpić czymś praktycznym. Podczas np. jazdy autobusem, stania w kolejce w sklepie czy czekania na znajomych można korzystać z aplikacji do nauki języka angielskiego. Wiele z nich ma formę interaktywnych quizów, fiszek czy nawet mini gier, dlatego łączą przyjemne z pożytecznym.
Nawet jeśli uczęszczasz na specjalny kurs albo samodzielnie regularnie pracujesz z podręcznikami i ćwiczeniami, warto sięgać po inne materiały edukacyjne. Doświadczeni lektorzy są zgodni co do tego, że kiedy dba się o różnorodność, można dłużej utrzymać wysoki poziom motywacji. Nuda i zniechęcenie są jednymi z największych wrogów nauki. Co więcej, stały kontakt z językiem w różnej formie pomaga również szybciej uzyskać satysfakcjonujące efekty i pozwala utrwalić zdobytą wiedzę oraz umiejętności.
Najpopularniejsze aplikacje do nauki angielskiego
Na rynku można znaleźć najróżniejsze aplikacje do nauki angielskiego i inne przydatne narzędzia, które wspierają ten proces. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych, najpopularniejszych z nich:
Babbel
Cena
Po rejestracji można korzystać z aplikacji w pewnym stopniu za darmo, ale poźniej trzeba opłacać abonament: miesięczny (ok. 45 PLN) kwartalny (ok. 105 PLN), półroczny (ok. 170 PLN) albo roczny (ok. 240 PLN).
Funkcje
Babbel jest wyjątkowo rozbudowaną aplikacją, która pozwala wybrać poziom zaawansowania nauki, a także przystosować jej formę do indywidualnych potrzeb. Lekcje trwają 20 minut – stanowią połączenie ćwiczeń mówionych (funkcja automatycznego rozpoznawania głosu), gramatycznych i polegających na zapamiętywaniu nowych słówek/zwrotów.
Plusy i minusy
- prosta obsługa,
- zróżnicowane ćwiczenia,
- osoby reprezentujące wyższy poziom muszą wykupić subskrypcję,
- powtarzalne lekcje.
Do czego się przydaje?
Aplikacja to atrakcyjne urozmaicenie nauki, idealne dla początkujących. Świetnie sprawdza się w przypadku osób, które są nastawione na intensywną pracę i chcą poświęcić na nią każdą wolną chwilę. Sprawia, że kontakt z językiem jest bardziej naturalny, przez co łatwiej jest zmotywować się do działania.
British Council LearnEnglish Grammar
Cena
Aplikacja jest darmowa. Utrzymuje się z wyświetlanych reklam.
Funkcje
Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja jest przeznaczona do nauki gramatyki języka angielskiego. Daje dostęp do lekcji na wielu poziomach: początkującym, podstawowym, średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Każdy z etapów jest podzielony na 12 działów. Użytkownik może rozwiązać ponad 1000 zadań, które pozwalają dobrze zrozumieć i opanować najważniejsze zasady gramatyczne.
Plusy i minusy
- solidne wsparcie w nauce gramatyki,
- proste wyjaśnienia,
- duży zakres materiału,
- skupienie wyłącznie na gramatyce,
- brak elementów grywalizacji.
Do czego się przydaje?
Aplikacja pozwala w przyjemny sposób przyswoić podstawowe zasady. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób uczących się języka i mających kłopoty z gramatyką. Ćwiczenia przypominają standardowe, podręcznikowe zadania, ale z aplikacji mobilnej można korzystać w każdym miejscu i o każdej porze.
British Council LearnEnglish Podcasts
Cena
Aplikacja jest darmowa.
Funkcje
LearnEnglish Podcasts daje dostęp do profesjonalnie przygotowanych podcastów, przeznaczonych dla osób uczących się języka angielskiego. Duża, na bieżąco aktualizowana baza obejmuje nagrania dostosowane do potrzeb słuchaczy reprezentujących różne poziomy zaawansowania. Odcinki można pobierać i odtwarzać offline. Na koniec każdego odsłuchu użytkownik zyskuje dostęp do interaktywnej transkrypcji oraz quizu, który pozwala sprawdzić zdolność rozumienia treści ze słuchu.
Plusy i minusy
- możliwość pobierania odcinków,
- funkcja pauzowania oraz przyspieszania/spowalniania odtwarzania,
- aplikacja może działać w tle,
- brak zadań gramatycznych.
Do czego się przydaje?
Słuchanie podcastów nie tylko pozwala ćwiczyć rozumienie tekstów ze słuchu, ale też wspiera naukę prawidłowej wymowy i pomaga trenować akcent. Aplikacja ta to świetna opcja dla każdego, kto musi popracować nad tymi zagadnieniami. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku osób zaczynających od zera, jak i tych starających się rozwijać posiadane już umiejętności.
Busuu
Cena
Aplikacja ma darmową wersję, ale wiele jej funkcji jest dostępnych wyłącznie dla użytkowników opłacających abonament. Miesięczny koszt w wariancie Premium wynosi 9,99 USD, a w Premium Plus – 13,99 USD (trzy miesiące Premium – 24,99 USD, Premium Plus – 28,98 USD; sześć miesięcy Premium – 34,92 USD, Premium Plus – 39,96 USD).
Funkcje
Busuu stanowi połączenie platformy społecznościowej z multimedialnymi kursami. Aplikacja jest nastawiona na naukę języka w naturalnej formie – skupia się na praktycznych wyrażeniach i zwrotach. Można w niej korzystać z m.in. fiszek, nagrań czy ćwiczeń gramatycznych. Lekcje trwają ok. 10 minut. Opcja płatna daje dostęp do konwersacji z innymi użytkownikami, spersonalizowanego trybu nauki, przypomnień itp.
Plusy i minusy
- pomoc w pracy nad wymową,
- nauka praktycznego języka angielskiego,
- możliwość otrzymania certyfikatu językowego,
- kontakt z native speakerami,
- większość funkcji dostępna jest w wersji abonamentowej.
Do czego się przydaje?
Aplikacja jest świetna dla osób, które chcą lepiej komunikować się w języku angielskim. Doskonale sprawdza się jako trening przed wyjazdem za granicę.
Duolingo
Cena
Podstawowe funkcje Duolingo są bezpłatne, ale za rozszerzony wariant (Duolingo Plus) trzeba zapłacić 6,99 USD miesięcznie.
Funkcje
Aplikacja oferuje pięciominutowe, tematyczne lekcje, obejmujące naukę słówek i gramatyki. Głównie polegają one na tłumaczeniu słów z lub na angielski albo wymawianiu wyrażeń do mikrofonu. W ten sposób można przyswoić wiele przydatnych fraz. Płatna wersja daje dostęp do większej ilości materiałów, a także umożliwia naukę offline.
Plusy i minusy
- przejrzysty, kolorowy interfejs,
- przyjemny sposób na przyswojenie przydatnych fraz,
- dobry trening wymowy,
- skuteczny mechanizm motywacji,
- mniejszy nacisk na naukę gramatyki.
Do czego się przydaje?
Duolingo słynie z tego, że na bieżąco monitoruje postępy użytkownika oraz wyjątkowo perswazyjnie zachęca do działania. W razie przerwy w ustalonym harmonogramie sówka, będąca maskotką aplikacji, uparcie i intensywnie zaprasza do pracy, wysyłając ponaglające powiadomienia, maile itp. Opcja ta jest więc idealna dla osób, które mają problem ze zmotywowaniem się do regularnej nauki.
Grammarly
Cena
W podstawowym wariancie Grammarly jest bezpłatne. Wersja Premium to wydatek rzędu 30 USD miesięcznie lub 12 USD miesięcznie w abonamencie rocznym (144 USD). Dostępna jest jeszcze opcja Business, kosztująca 25 USD miesięcznie lub 12,5 USD rocznie (150 USD).
Funkcje
Aplikacja jest jednym z najlepszych programów przeznaczonych do sprawdzania tekstów w języku angielskim. Jest pomocna w pisaniu, ponieważ wykrywa błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne itp., a także daje przydatne podpowiedzi. Z Grammarly można korzystać na urządzeniu mobilnym lub komputerze. Nie tylko analizuje treści w specjalnym edytorze tekstu, ale też obsługuje wtyczkę, która w czasie rzeczywistym sprawdza wiadomości w social media, maile, formularze kontaktowe itp. W ramach płatnej wersji można uzyskać zaawansowane porady, a nawet wsparcie ze strony korektora.
Plusy i minusy
- prosta obsługa,
- możliwość sprawdzenia poprawności, a także unikalności tekstu,
- integracja ze skrzynką mailową, dokumentami Google, przeglądarkami itp.,
- kosztowna wersja premium,
- podpowiedzi czy sugestie zmian nie zawsze muszą być prawidłowe.
Do czego się przydaje?
Grammarly to świetne narzędzie dla osób, które ćwiczą tworzenie tekstów w języku angielskim. Pozwala wyłapać oczywiste błędy, takie jak np. literówki, powtórzenia czy źle wstawione znaki interpunkcyjne. Do tego wykrywa zdania, nad którymi warto popracować i sugeruje, jak można je zmienić. Program ma oczywiście swoje ograniczenia, ale jest wykorzystywany nawet przez native speakerów.
English Grammar Learn & Quiz
Cena
Aplikacja jest całkowicie darmowa, ale wyświetlają się w niej reklamy.
Funkcje
W tej prostej aplikacji można znaleźć przydatne materiały oraz ćwiczenia przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych w posługiwaniu się angielskim. Dokładnie opisuje wszystkie czasy i zasady gramatyczne, a także zawiera wiele innych przydatnych materiałów edukacyjnych (np. wzory listów i innych tekstów, bazy praktycznych zwrotów, poradniki). Użytkownik dodatkowo ma dostęp do testów pozwalających sprawdzać poziom wiedzy oraz zadań pomagających w ćwiczeniu wymowy.
Plusy i minusy
- opcja dostosowana do oczekiwań osób na wyższym poziomie zaawansowania,
- interfejs dostępny wyłącznie w języku angielskim.
Do czego się przydaje?
Aplikacja jest świetnym kompanem podczas nauki. Zawiera najważniejsze informacje „w pigułce”, dlatego w każdej chwili można w niej coś sprawdzić i rozwiać swoje wątpliwości, np. dotyczące danej zasady gramatycznej. Do tego zawiera dużą bazę testów do rozwiązywania w wolnej chwili.
Hello English
Cena
Darmowa wersja daje dostęp do przydatnych lekcji, ale reklamy bywają uciążliwe. Użytkownik może wybrać jedną z trzymiesięcznych, płatnych opcji: podstawową w cenie ok. 21 USD, certyfikowaną za ok. 30 USD (pozwala uzyskać akredytowany certyfikat) oraz eksperymentalną za ok. 160 USD (daje szansę otrzymania certyfikatu, a także umożliwia wzięcie udziału w indywidualnych video-lekcjach z lektorem).
Funkcje
Aplikacja wyróżnia się wszechstronnym podejściem do nauczania języka – oferuje ćwiczenia z zakresu gramatyki, ale też pisania, słuchania, czytania i mówienia. Do tego stosuje system przypomnień, który świetnie motywuje do działania. Każdego dnia użytkownik otrzymuje „zadania domowe”. Ich wykonanie pozwala odblokować nowe lekcje i materiały. Poza tym zastosowano tu wiele elementów grywalizacji, które naturalnie zachęcają do nauki. W aplikacji można też znaleźć inne ciekawe rozwiązania, takie jak np. ćwiczenia opierające się na tematach związanych z aktualnymi wydarzeniami na świecie. Ciekawymi dodatkami są także całodobowa infolinia oraz forum dla użytkowników, na którym można znaleźć partnerów do konwersacji.
Plusy i minusy
- wygodny, przyjemny sposób trenowania wielu umiejętności,
- system „zadań domowych” i przypomnień, motywujący do nauki,
- atrakcyjne elementy grywalizacji,
- wyjaśnienie zasad gramatycznych bywa niejasne.
Do czego się przydaje?
Hello English to bardzo dobra aplikacja do samodzielnej nauki, ale warto traktować ją raczej jako dodatek i narzędzie do utrwalania zdobytej wiedzy. Ponieważ dość często zagadnienia związane z gramatyką wyjaśnia zbyt powierzchownie. Mimo dużej dawki materiału i wielu funkcji nie zaspokoi wszystkich potrzeb osoby, która chce dobrze opanować język.
HelloTalk
Cena
Aplikacja jest darmowa, ale dodatkowe funkcje dostępne są w wersji abonamentowej: miesiąc kosztuje 6,99 USD, a rok – 45,99 USD. Można również wykupić dożywotnie członkostwo za 175 USD.
Funkcje
HelloTalk działa na zasadzie portalu społecznościowego, który łączy ze sobą oraz z native speakerami osoby uczące się języka. Za pośrednictwem platformy można znaleźć partnerów do konwersacji, by ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności. W aplikacji dostępny jest czat (również grupowy), a także video-rozmowy, dlatego pomaga trenować nie tylko pisanie, ale też mówienie.
Plusy i minusy
- możliwość praktycznej nauki języka,
- szansa na poznanie ciekawych ludzi,
- brak ćwiczeń obejmujących gramatykę czy inne zagadnienia.
Do czego się przydaje?
Nawet bardziej zaawansowane osoby miewają kłopoty z prowadzeniem swobodnej rozmowy w języku angielskim. Aplikacja pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i nabrać wprawy w konwersacjach. Dzięki niej można o wiele szybciej i łatwiej znaleźć osoby zainteresowane wspólną naukę.
LingoDeer
Cena
Pierwsza część kursu jest darmowa. Dodatkowe materiały są uwzględnione w opcjach abonamentowych: miesiąc kosztuje 11,99 USD, trzy – 29,99 USD, a rok – 59,99 USD. Można też wykupić stały, dożywotni dostęp za 119,99 USD.
Funkcje
Aplikacja oferuje kursy, które pomagają przejść z poziomu początkującego do średnio zaawansowanego. Kładzie nacisk na praktyczną naukę nowych słówek i zwrotów. Przedstawia je zawsze w kontekście, z przykładem zastosowania, co pomaga je przyswoić, a przy okazji pozwala zrozumieć wybrane zagadnienia gramatyczne. Podczas krótkich lekcji użytkownik ma do czynienia z prostymi grami, łamigłówkami i materiałami video. Poziom trudności zadań dostosowuje się do wyniku specjalnego quizu, ale w każdej chwili można go zmienić.
Plusy i minusy
- praktyczna nauka słówek i zwrotów,
- wyjaśnienia zagadnień gramatycznych,
- zróżnicowane materiały,
- bardziej rygorystyczna forma, mniej elementów grywalizacji.
Do czego się przydaje?
LingoDeer to dość standardowa aplikacja, wspierająca naukę języka angielskiego, ale pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji. Z korzystania z niej na pewno będą zadowolone osoby początkujące, które chcą szybko zrobić postępy i zależy im na praktycznym aspekcie nauki.
Memrise
Cena
Aplikacja jest darmowa, ale płatna subskrypcja daje dostęp do dodatkowych treści. Miesięczny abonament kosztuje 8,99 USD, kwartalny – 18,99 USD, a roczny – 59,99 USD.
Funkcje
Memrise daje dostęp do setek tysięcy fiszek, które, dzięki specjalnemu algorytmowi, są wyświetlane w taki sposób, by pomagały jak najskuteczniej utrwalić nowo poznane słówka i wyrażenia. Wykrywa też, z jakimi zwrotami uczący się ma problem. Wiele z nich jest generowanych przez użytkowników, dlatego wybór jest naprawdę ogromny. Subskrybenci dodatkowo mogą korzystać z narzędzia rozpoznawania mowy oraz zyskują dostęp do materiałów video z native speakerami, wypowiadającymi wybrane wyrażenia.
Plusy i minusy
- skuteczne mnemotechniki,
- materiały audio i video z native speakerami,
- ogromna baza słówek i zwrotów,
- brak ćwiczeń gramatycznych,
- brak możliwości ustalenia harmonogramu lekcji.
Do czego się przydaje?
Aplikacja to multimedialna, przy tym o wiele skuteczniejsza, wersja klasycznych fiszek. Pomaga poszerzyć zasób słownictwa, ponieważ dzięki niej da się w przyjemny sposób poznać i przyswoić wiele nowych słówek i zwrotów.
Mondly
Cena
Aplikacja jest bezpłatna. Wersja premium dostępna jest w systemie abonamentowym – miesiąc kosztuje 9,99 USD, a rok – 49,99 USD.
Funkcje
Mondly pomaga doskonalić umiejętność mówienia po angielsku. Dzięki technologii rozpoznawania mowy, aplikacja ocenia poprawność wymowy, akcentu itp. W ramach zadań użytkownik odtwarza nagrania audio z pytaniami zadawanymi przez native speakerów, a następnie musi na nie odpowiedzieć, odczytując wybraną z listy odpowiedź. W wersji premium dostępne są m.in. narzędzie VR, umożliwiające pełną immersyjność (wirtualny nauczyciel), konwersacje z innymi użytkownikami oraz inteligentny chatbot prowadzący proste rozmowy.
Plusy i minusy
- ciekawe wykorzystanie nowoczesnej technologii (VR i AI),
- elementy grywalizacji,
- niewystarczające wyjaśnienia zagadnień gramatycznych,
- repetytywne lekcje.
Do czego się przydaje?
Aplikacja to świetna opcja dla osób początkujących, które chcą przełamać strach przed mówieniem i rozmawianiem po angielsku. Dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników może być zbyt prosta, ale z ciekawości mogą wypróbować np. narzędzie VR, by doskonalić swoje umiejętności.
Preply
Cena
Aplikacja jest płatna, ponieważ daje dostęp do bazy korepetytorów – stawki zaczynają się od 5 USD za godzinę. Jeśli jednak zgłosi się reklamację, można uzyskać zwrot pieniędzy lub za darmo wynająć innego lektora.
Funkcje
Preply jest platformą, która pomaga uczniom znaleźć doświadczonych nauczycieli języka angielskiego. Lekcje są realizowane w trybie indywidualnym, za pośrednictwem video czatu. Aplikacja działa na komputerze, a także urządzeniach mobilnych. Poza tym ustawia przypomnienia o umówionych spotkaniach oraz pozwala się szybko porozumieć z korepetytorem. Dodatkowo daje dostęp do bezpłatnych kursów, fiszek i innych narzędzi.
Plusy i minusy
- prosty sposób na znalezienie dobrego nauczyciela,
- nowoczesna, wygodna, skuteczna metoda nauki,
- możliwość ćwiczenia nie tylko gramatyki, ale też umiejętności mówienia,
- najlepsi lektorzy mogą być drodzy lub mieć zbyt zajęte grafiki.
Do czego się przydaje?
Preply może stać się głównym narzędziem w nauce języka angielskiego. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które potrzebują profesjonalnego wsparcia. W ten sposób mogą przełamać lęk przed mówieniem i zyskać fachowy feedback. Forma zajęć pozwala we własnym tempie robić wyraźne postępy.
Rosetta Stone
Cena
Trzy miesiące subskrypcji to koszt rzędu 35,97 USD. Za rok trzeba zapłacić 119,88 USD, a za dwa lata – 167,76 USD. Dostępna jest również możliwość wykupienia stałego dostępu do aplikacji w cenie 199 USD.
Funkcje
Aplikacja słynie z tego, że już od ponad 25 lat jest stosowana w instytucjach rządowych w Stanach Zjednoczonych. Oferuje tematycznie podzielone kursy, obejmujące sześć tygodni półgodzinnych lekcji. Głównie polegają one na łączeniu słowa lub zdania w języku angielskim z odpowiednią ilustracją. Dostępne jest również oprogramowanie do rozpoznawania mowy, które pomaga ćwiczyć wymowę. Ciekawym urozmaiceniem są gry oraz czat, umożliwiający konwersacje z innymi użytkownikami. Każdy subskrybent może również odbyć cztery dwudziestopięciominutowe sesje z lektorem w ramach rozmowy video.
Plusy i minusy
- angażujący i skuteczny sposób na naukę słówek/zwrotów,
- pełna immersyjność,
- brak ćwiczeń gramatycznych,
- wysoka cena.
Do czego się przydaje?
Rosetta Stone to świetny wybór dla osób, które poważnie podchodzą do nauki języka i szukają dodatkowej pomocy albo ciekawego sposobu na to, by zacząć. Aplikacja pozwala naprawdę szybko przyswoić wiele przydatnych słówek oraz zwrotów.
Mamy nadzieję, że któraś z powyższych aplikacji do nauki angielskiego zachęci Cię do działania i pomoże Ci szybciej osiągać oczekiwane postępy. Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Zapisz się na kurs – stacjonarnie w Warszawie lub online!