ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

Angielski w fotografii

Angielski w fotografii

Dziś prezentujemy na blogu tekst, który powinien zainteresować wszystkich miłośników fotografii. W języku angielskim znajdziemy wiele fachowych pojęć dotyczących wykonywania zdjęć, jak również samego sprzętu fotograficznego. Ich znajomość pomoże w czytaniu anglojęzycznych publikacji związanych z fotografią, jak również ułatwi udzielanie się na poświęconych jej międzynarodowych forach. Artykuł będzie cennym źródłem wiedzy również jako przygotowanie do matury z języka angielskiego, podczas której jednym z zadań jest opisanie wylosowanego zdjęcia.

Angielskie pojęcia związane z fotografią

Na szczycie najważniejszych angielskich słów związanych z tą dziedziną znajduje się oczywiście samo zdjęcie, które Brytyjczycy nazywają oczywiście picture. Fotografie miewają różne formaty, a ich wymiary to dimensions. Inne ważne parametry związane ze zdjęciami to między innymi focus (ostrość), saturation (nasycenie) i close-up, czyli zbliżenie.

Z kolei zbliżenie z technicznego punktu widzenia związane z funkcją aparatu to zoom. Jeśli pragniemy przybliżyć lub oddalić obraz, to wykonujemy kolejno zoom in oraz zoom up. Gwoli ścisłości oba wyrazy są czasownikami. Pole obrazu obejmowane przez obiektyw aparatu nazywamy po angielsku image area, więc jest to tłumaczenie dosłowne. Z kolei światło otoczenia to ambient light.

Nazewnictwo sprzętu fotograficznego

Osobne angielskie zwroty, które dla Polaka nie zawszę wydadzą się oczywiste, odnoszą się do sprzętu fotograficznego. Aparat fotograficzny to inaczej niż w języku polskim camera. Obecnie większość z nas korzysta z aparatów cyfrowych, które określa się jako digital camera. Aparat, który pozwala na natychmiastowy dostęp do zdjęć, bez konieczności ich wywoływania (taki jak Polaroid) to po angielsku instant camera. Swoich miłośników wciąż mają aparaty-lustrzanki, które Brytyjczycy nazywają reflex camera.

A teraz przejdźmy do elementów aparatu oraz dodatkowych akcesoriów. Self-timer to w tłumaczeniu na język polski samowyzwalacz. Obiektyw nazywamy po angielsku lens, a zaślepkę do obiektywu dość intuicyjnie – lens cover. Viewfinder to z kolei wizjer. Aby wykonać precyzyjne zdjęcia często używamy statywu, który przeciętny Anglik nazywa tripod.

Terminy fotograficzne – dobre przygotowanie do matury z angielskiego

Wiele zwrotów wykorzystywanych w fotografii będzie bardzo przydatna, jako przygotowanie do matury z języka angielskiego. Jest ustna część polega między innymi na opisaniu wylosowanego podczas egzaminu zdjęcia. Oczywiście szansa, że wylosujemy temat związany bezpośrednio z fotografią jest znikoma, jednak wiele odnoszących się do nich zwrotów można wykorzystać do opisywania zdjęć, zwłaszcza gdy maturzysta ma problemy z wylosowanym tematem… Wówczas można zabłysnąć wiedzą w inny sposób. Oto kilka przykładów.

Samo ujęcie po angielsku nazwiemy shot, zatem słowo przyda się do opisania tego, co widzimy na konkretnej ilustracji. Na podobnej zasadzie skorzystamy z zaprezentowanych już słów zoom i close-up, które pomogą nam w stwierdzeniu, że dana fotografia jest zbliżeniem. Rozpoczęcie wypowiedzi w taki sposób powinno zapewnić dodatkowe punkty, jak również więcej czasu na zastanowienie się nad dalszym opisem wylosowanego zdjęcia.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line