Relacja zapisu i wymowy angielskich słów bywa skomplikowana. Podczas nauki z reguły większość czasu poświęca się ortografii, ale równie ważna jest fonetyka. Poprawna wymowa ma duży wpływ na to, czy zostanie się zrozumianym, dlatego warto mieć ją na względzie. Krótko omawiamy, jak stawia się akcent w języku angielskim oraz jakie są jego rodzaje!
Wyrazowy akcent w języku angielskim
Wyrazowy akcent w języku angielskim jest swobodny, co oznacza, że nie ustala się go w konkretnej pozycji wyrazu. Nie ma w zasadzie żadnych reguł określających, która sylaba powinna być zaakcentowana i wygląda to inaczej w przypadku wybranych słów. Można zauważyć kilka prawidłowości, m.in.:
- większość dwusylabowych przymiotników i rzeczowników akcentuje się na pierwszą sylabę,
- większość dwusylabowych czasowników akcentuje się na drugą sylabę,
- samogłoska sylaby nieakcentowanej najczęściej redukuje się do samogłoski centralnej,
- w wyrazach dłuższych, składających się z paru cząstek słowotwórczych:
- miejsce akcentowania zależy częściowo od użytego przyrostka. W swoją stronę przesuwają go m.in.: „-cy”, „-ial”, „-ic”, „-ous”, „-ion”, „-ive”, „-ity”, „-ical”,
- często występuje tzw. akcent poboczny, np., ’tele,phone,
- czasem występuje akcent podwójny równomierny, np.: ’un’known,
- czasem występuje tzw. akcent chwiejny, który pojawia się w różnych miejscach, np. ’interesting lub inte’resting,
- w rzeczownikach złożonych z dwu lub więcej niezależnych wyrazów akcent pada zwykle na ten pierwszy, np.: background (samogłoska wyrazu nieakcentowanego nie redukuje się).
- para rzeczownik-czasownik pochodzenia greko-łacińskiego z taką samą formą graficzną różni się zazwyczaj akcentem – w rzeczowniku pada na wcześniejszą sylabę, np.: ’import – im’port . Samogłoska sylaby nieakcentowanej w czasowniku jest zawsze zredukowana,
- we phrasal verbs akcent pada na przyimek.
Masz kłopot z akcentem w języku angielskim? Trening czyni mistrza – zapisz się na angielski Warszawa.
Frazowy akcent w języku angielskim
Frazowy akcent w języku angielskim występuje nie co określoną liczbę sylab, ale w dość równych odstępach czasu. Jeżeli między dwoma akcentami jest stosunkowo dużo sylab, wymawia się je krótko.
Angielski w mowie ma określony, płynny rytm wynikający z grupowania się sylab nieakcentowanych wokół akcentowanych. Są one w większości przypadków częścią tzw. wyrazów leksykalnych, czyli rzeczowników, przymiotników, czasowników i przysłówków. Akcent pozostałych wyrażeń oraz większość ich samogłosek ulegają redukcji, podobnie jak akcenty poboczne w wyrazach leksykalnych i akcent bliższy następnemu w sąsiadującym wyrazie.
Zdaniowy akcent w języku angielskim
Zdaniowy akcent w języku angielskim głównie zależy nie od struktury gramatycznej, ale od sensu całej wypowiedzi. Najsilniej akcentuje się więc ten wyraz, który ma największe znaczenie i na który chce się szczególnie zwrócić uwagę słuchacza, np.:
- ANN met John yesterday. -> podkreślenie, że to właśnie Ann wczoraj spotkała Johna, a nie nikt inny.
- Ann met JOHN yesterday. -> podkreślenie, że wczoraj Ann spotkała właśnie Johna, a nie kogoś innego.
- Ann met John YESTERDAY. -> podkreślenie, że Ann spotkała Johna właśnie wczoraj, a nie kiedy indziej.
W przypadku zdań neutralnych, w których nie ma potrzeby zaznaczania wagi żadnej części, akcent zdaniowy pada najczęściej na ostatni wyraz. Pozostałe słowa zachowują swoje akcenty, aczkolwiek są one wtedy nieco słabsze niż w sytuacji, gdyby wymawiało się je pojedynczo.
Przydałaby Ci się powtórka nie tylko z fonetyki, ale też gramatyki i ortografii? Angielski Kraków pomoże Ci zapanować nad językiem w mowie i w piśmie.
Akcent w języku angielskim a inne odmiany
Różnice w akcentach i wymowie występują także pomiędzy poszczególnymi odmianami angielskiego. Głównie wyróżnia się:
- brytyjski,
- amerykański,
- kanadyjski,
- irlandzki,
- szkocki,
- australijski,
- nowozelandzki,
- południowoafrykański.
Akcent w języku angielskim jest dość skomplikowanym zagadnieniem. Jedynym rozwiązaniem jest nauka oraz regularne ćwiczenia. Najlepiej jest skorzystać ze wsparcia doświadczonego lektora. Zapisz się na angielski online, by udoskonalić swoje umiejętności lingwistyczne!