ul. Chmielna 36
Warszawa

Poniedziałek - Piątek 08.30 - 20.30
Sobota: 10.00 - 14.00

25 angielskich zwrotów związanych z HR

Rozmowy o prace zazwyczaj są niezwykle stresujące. Doświadczony rekruter doskonale wie o co może zapytać i jak zinterpretować odpowiedzi. Bardzo często podczas rozmów kwalifikacyjnych, nawet w polskich firmach część spotkania prowadzona jest w języku angielskim. Obcojęzyczne pytania dotyczą zazwyczaj podstawowych kwestii i każdy kto zna angielski przynajmniej na poziomie B2 nie powinien mieć problemu z ich zrozumieniem.

 

Krok po kroku

Najczęściej pierwszym pytaniem jakie możemy usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej jest pytanie o naszą obecną pracę – „Who do you work for now?”. Sformułowanie odpowiedzi w tym przypadku jest banalnie proste – „I work for …..”. Rzecz jasna możemy też powiedzieć o dokładnym miejscu pracy: „I work in the office/shop/cinema.” Warto także odpowiednio zareagować na zwrot „How long have you worked there?”. Tu musimy pamiętać o pewnych zasadach gramatycznych związanych z „since” i „for”. Poprawnie skonstruowane zdania mogą brzmieć w następujący sposób „I have worked there for 2 years” lub „I’ve been working since 2018”. Opowiadanie o obecnej pracy wiąże się także z opisem obowiązków „what do you do in your present job?”„I work on/I run the/I manage”.

Sprawdź również: korepetycje angielskiego w Warszawie

 

Wcześniejsze przygotowanie

Niemal na każdej rozmowie rekrutacyjnej możemy być poproszeni o to, by opowiedzieć kilka słów o sobie. Popularny zwrot „Tell me someting about yourself” wbrew pozorom sprawia kandydatom spory problem. Często nie wiemy co powiedzieć, nawet w języku polskim, angielski to dodatkowo utrudnia. W związku z tym, że jest to niemal nieodłączny element procesu rekrutacji, warto przypomnieć sobie pewne podstawowe zwroty i wcześniej zastanowić się co możemy o sobie powiedzieć. Wyrażenia, które z pewnością się przydadzą to: „I have been interested” (interesowałem się), „I have graduated from” (skończyłem szkołę), „I would like to continue my career in” (chcę kontynuować swoją karierę). Starając się o nową pracę musimy się odpowiednio zaprezentować. Co więc powiedzieć, gdy usłyszymy „why shoud we hire you? (dlaczego mamy cię zatrudnić?)? Opcji jest kilka „I am an expert on” (jestem ekspertem w), „My qualifications make me…” (moje umiejętności sprawiają, że…), “What sets me apart from other candidates is…” (wyróżniam się spośród innych kandydatów…), ”I want to develop my skills…” (chcę rozwijać swoje umiejętności), „I have necessary experience” (mam niezbędne doświadczenie w…). Rozmowa kwalifikacyjna jednak to nie samo chwalenie się swoimi umiejętnościami. Rekruterów interesują także nasze słabe strony. „What is your greatest weakness?”, „What do you consider to be your weaknesses?”. Odpowiadając na to pytanie warto, choć postarać się zmienić je w coś korzystnego. Idelną odpowiedzią może okazać się „I’m too polite, so some people use it to get what they want”, „Sometimes I forget to relax, because I am to focused on my work”.

Sprawdź również: kursy indywidualne z języka angielskiego – Warszawa

 

W sytuacjach kryzysowych

Nawet najlepiej przygotowane osoby mogą w stresie zapomnieć niektórych słówek i nie zrozumieć pytania rekrutera. W takiej sytuacji warto wziąć głębszy oddech i poprosić o powtórzenie, tego co mówił. Ważne jednak żeby zrobić to w kulturalny i spokojny sposób – „Excuse me, I am not understood you. Could you repead your question, please?” (przepraszam, nie zrozumiałem pytania, mógłby pan/pani powtórzyć?). Kiedy jednak stres zwycięża i za nic nie możemy sobie przypomnieć co chcieliśmy powiedzieć, spróbujmy wytłumaczyć swoje zdenerwowanie w obcym języku „I am feeling nervous. This job interview is important to me, so…” . Ważne jest, by podczas rozmowy nie dać się zaskoczyć i czasami próbować zdobyć sobie nieco czasu na zastanowienie np.: „That is hard question, let me think about it”.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line