
Uczniowie klas ósmych w szkole podstawowej przystępują wiosną do egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Te trzy testy składają się na egzamin ósmoklasisty. Jaki jest czas trwania egzaminu w poszczególnych dniach? Jak się nauczyć i co wolno mieć przy sobie w czasie egzaminu? Podpowiadamy!
Jak wygląda i ile trwa egzamin ósmoklasisty?
Uczniowie klas ósmych (poza laureatami i finalistami olimpiad z przedmiotów, które obejmuje test) mają obowiązek przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Jest to niezbędne, aby ukończyć szkołę. Celem tego egzaminu jest zapewnienie pedagogom i rodzicom informacji na temat poziomu wykształcenia uczniów. Dodatkowo szkoły wyższe uwzględniają wynik podczas rekrutacji. Egzamin odbywa się przez trzy dni z rzędu i polega na pisemnym rozwiązaniu zadań z następujących przedmiotów obowiązkowych:
- pierwszego dnia – z języka polskiego (czas trwania egzaminu: 150 min),
- kolejnego dnia – z matematyki (120 min na napisanie),
- na końcu – z wybranego języka obcego nowożytnego – w praktyce jest to język, jaki uczeń miał na lekcjach w szkole, czyli przeważnie angielski (110 min).
Wydłużenie trwania egzaminu: kiedy jest możliwe?
W określonych przypadkach czas trwania może zostać wydłużony. Dla niektórych grup uczniów możliwe jest ponadto dostosowanie formy bądź warunków przeprowadzenia egzaminu. Tutaj konieczne bywa specjalne zaświadczenie lekarskie albo opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dotyczy to np. uczniów z niepełnosprawnością słuchową, wzrokową, a także ze specyficznymi trudnościami w nauce (np. dysgrafia, dysleksja albo dyskalkulia). Kwalifikują się również osoby, mające orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania (najczęściej uczniowie z chorobami przewlekłymi).
Forma egzaminu: jakie zadania czekają uczniów i co można mieć ze sobą?
Test z każdego przedmiotu obejmuje zarówno zadania otwarte (gdzie uczeń samodzielnie formułuje odpowiedzi), jak i zadania zamknięte (wybór z dostępnych odpowiedzi). Zdający powinien przynieść długopis z czarnym wkładem oraz niezbędne materiały pomocnicze. W przypadku matematyki egzamin ósmoklasisty warto zdawać, mając przy sobie linijkę.
Należy pamiętać, aby w arkuszu egzaminacyjnym przenieść odpowiedzi na specjalną kartę. Dotyczy to zadań zamkniętych.
Nie wolno wnosić na salę telefonów komórkowych, kalkulatorów ani słowników. W uzasadnionych przypadkach (choroba, niepełnosprawność) uczeń może mieć ze sobą niezbędne leki lub sprzęt medyczny.
Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?
Nie ma minimalnej liczby punktów, jaką należy uzyskać, aby zdać. Technicznie nie da się zatem nie zaliczyć tego egzaminu. Sytuacja, w której egzamin ósmoklasisty może zostać unieważniony, to np. korzystanie z niedozwolonych urządzeń i kontaktowanie się z innymi zdającymi.
Jednak wynik, uzyskany za poprawnie rozwiązane zadania egzaminacyjne, liczy się przy rekrutacji do szkół wyższych. Opłaca się zatem przyłożyć do nauki poszczególnych przedmiotów. Kurs w Lincoln pomoże uczniowi solidnie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.
Jak wygląda egzamin z języka angielskiego?
Poszczególne zadania na egzaminie mają sprawdzić umiejętności pisania, rozumienie tekstów pisanych, reagowania na wypowiedzi, rozumienie ze słuchu oraz znajomość funkcji językowych. Test z języka angielskiego składa się z około 50 zadań. Te zamknięte to zadania wielokrotnego wyboru oraz ćwiczenia na dobieranie. Z kolei otwarte zadania wymagają udzielenia krótkiej odpowiedzi lub uzupełnienia luk. W przypadku sprawdzania znajomości środków językowych może pojawić się również parafrazowanie i tłumaczenie fragmentów zdań albo ich układanie.
Na egzaminie z języka obcego nowożytnego zdający musi też sformułować dłuższą (do 120 słów) wypowiedź pisemną. Jest to wpis na blogu albo e-mail (jedno z nich, bez możliwości wyboru). Tutaj trzeba wykazać się umiejętnością wyrażania opinii i ich uzasadniania, a także zastosować elementy opisu czy opowiadania. Jako że cały egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego trwa 110 minut, warto dobrze sobie zaplanować czas na przygotowanie tej wypowiedzi. Niezbędne umiejętności można szlifować na kursie przygotowującym do egzaminu ósmoklasisty.
Kiedy egzamin ósmoklasisty? W 2025 roku główne egzaminy będą odbywały się w maju (13-15 maja). Dodatkowy termin – dla osób, które z przyczyn losowych nie mogły przystąpić w terminie głównym – to 3 dni w czerwcu. Chcesz dostać się do dobrego liceum? Przyłóż się zatem do nauki języka angielskiego, języka polskiego i matematyki. Życzymy powodzenia i dostania się do wymarzonej szkoły!