Melodyjny, niezwykle romantyczny, kojarzący się z urokliwymi miastami z filmów… Język rodowitych Włochów jest w Polsce coraz częściej wybierany jako drugi – po angielskim – do nauki. Co za tym przemawia? Dlaczego kursanci stawiają właśnie na niego? Czy język włoski jest trudny do nauczenia? Rozwiewamy wątpliwości!
Czy język włoski jest trudny w nauce?
Ogólnie rzecz biorąc, język ten uważany jest za dość prosty do przyswojenia. Szczególnie na początkowych etapach nie przysparza on większych problemów. Łatwość jego nauki to zasługa kilku czynników, m.in.:
- faktu, że liczne słowa wywodzą się z łaciny (podobnie jak w naszym języku), więc wiele z nich można łatwo skojarzyć,
- tego, że język ten zapisuje się właściwie tak, jak brzmi (z nielicznymi wyjątkami),
- wymowy, która Polakom raczej nie nastręcza trudności,
- prostoty konstrukcji gramatycznych (mniej czasów do opanowania, niż chociażby w języku polskim oraz niezbyt skomplikowana odmiana przez przypadki).
Najwięcej wątpliwości pojawia się oczywiście w kwestii gramatyki. To jeden z tych elementów, które bywają prawdziwym wyzwaniem dla kursantów. A jak to jest z włoskim? Niekiedy ułatwione zadanie mają tu osoby, które wcześniej uczyły się już języka niemieckiego. A co w sytuacji, gdy ktoś zna już hiszpański? Czy włoski jest wówczas trudny do nauczenia się? Absolutnie nie! Dobra znajomość mowy Hiszpanów pozwala sprawniej opanować język włoski – jego nauka zajmuje zazwyczaj dużo mniej czasu.
Z naszego bloga dowiesz się, ile zazwyczaj zajmuje nauka języka włoskiego.
Jakie są trudności w nauce języka włoskiego?
Oczywiście nie ma co się łudzić, że przyswajanie nowego języka w ogóle nie przysporzy żadnych wątpliwości. Od poziomu B2 konstrukcje językowe stają się bardziej skomplikowane, a słownictwo się rozbudowuje. Dlatego ważne stają się regularne powtórki i systematyczna nauka nowych zagadnień.
To, co może przysparzać nieco kłopotów przy nauce włoskiego, to:
- tryb łączący il congiuntivo – który w naszym języku nie występuje w ogóle,
- kilka wariantów akcentu włoskiego (również w piśmie),
- fakt, że na co dzień Włosi raczej używają języka potocznego, skrótów myślowych i znanych sobie (ale niekoniecznie innym nacjom) konstrukcji słów,
- dość „płynne” zasady językowe, co bywa kłopotliwe dla osób, lubiących jasno określone reguły gramatyczne.
Czy język włoski jest przydatny?
Dla wielu adeptów nowego języka kluczowe jest to, czy będzie on użyteczny. Cóż, w języku tym komunikują się nie tylko rodowici Włosi. Jest on używany także w niektórych rejonach Szwajcarii, na Malcie i na półwyspie Istria. Emigranci posługują się nim w Tunezji, USA oraz innych krajach, gdzie jest większe skupisko osób z Włoch.
Trzeba pamiętać, że północna część Italii to niezwykle mocno rozwinięty obszar przemysłowy. Wiele firm stamtąd działa na skalę światową. To sprawia, że znajomość włoskiego daje sporą szansę zatrudnienia w sektorze związanym z tamtym regionem. Posługując się językiem włoskim, można szybciej i łatwiej znaleźć pracę np. w branży modowej, motoryzacyjnej, elektrotechnicznej czy spożywczej.
Warto mieć na uwadze, że znajomość drugiego obcego języka jest bardzo ceniona przez pracodawców. W CV niemal każdy ma wpisany język angielski. Tymczasem włoski, hiszpański, arabski bądź portugalski nie są tak popularne. Jednocześnie umiejętność posługiwania się jednym z tych języków może być pożądana w wielu międzynarodowych korporacjach działających także w naszym kraju.
Wreszcie język włoski jest przydatny, aby móc nawiązywać nowe znajomości i poznawać bogatą kulturę Półwyspu Apenińskiego oraz Sardynii i Sycylii. Gdy potrafisz się w nim porozumieć, lepiej odnajdziesz się w mniej turystycznych regionach Włoch. Możesz zawrzeć wspaniałe przyjaźnie, bo Włosi to otwarty, ciepły, gościnny i przyjazny naród.
Język włoski nie jest szczególnie trudny do nauki dla Polaków. Bliskość wymowy i zapisu, stosunkowo prosta gramatyka i przyjemne brzmienie – wszystko to sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na kurs języka włoskiego. Naukę warto wzbogacać, oglądając produkcje filmowe, podziwiając sztukę i zgłębiając tajniki kuchni rodem z Włoch. Chcesz uczyć się pod okiem doświadczonych lektorów? Zapraszamy do Lincoln na zajęcia stacjonarne w Warszawie i Krakowie lub na kursy online!
Może zainteresuje Cię też: Jak motywować dziecko do nauki języka obcego?