Oferty pracy na polskim rynku nie spełniają Twoich oczekiwań? Jeśli planujesz emigrację w celach zarobkowych, powinieneś odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu. Wiele zależy oczywiście od tego, w jakie rejony świata się wybierasz, ale pewne zagadnienia będą wyglądać bardzo podobnie w każdym przypadku. Podpowiadamy, co musisz zrobić przed rozpoczęciem pracy za granicą!
Czego dopilnować przed wyjazdem do pracy za granicę?
Przed wyjazdem za granicę koniecznie powinno się zapoznać z komunikatami dotyczącymi danego państwa publikowanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na stronie www.gov.pl. Dobrze jest też upewnić się, że ma się ważny dowód osobisty i/lub paszport.
Bardzo ważną kwestią jest też to, że pomimo wyjazdu w celach zarobkowych, nie wiadomo, kiedy otrzyma się pierwszą pensję. Z tego względu warto odłożyć trochę pieniędzy, by mieć za co przeżyć pierwszy miesiąc czy nawet kilka.
Przed opuszczeniem kraju dobrze jest również zadbać o wszystkie aktualne sprawy, np. oddać pożyczone pieniądze itp. Do tego trzeba uprzedzić bliskich i, jeśli jest taka konieczność, poprosić kogoś o zajęcie się np. rodzicami/dziadkami, mieszkaniem, roślinami, zwierzęciem. Kiedy zaś planuje się wyjazd na stałe, można też pomyśleć o sprzedaży bądź najmie domu/mieszkania.
Jak przygotować się do pracy za granicą?
Emigracja zarobkowa często wiąże się z wieloma formalnościami. Zawczasu należy się dowiedzieć, jakie dokumenty będą potrzebne w związku z wyjazdem za granicę. Często okazuje się, że trzeba np. zdobyć pozwolenie na pobyt, zarejestrować się w urzędzie czy wyrobić numer ubezpieczenia społecznego. Wszystkie sprawy tego typu dobrze jest załatwić jeszcze w Polsce, jeśli to możliwe. W innym przypadku można po prostu się zorientować, co należy zrobić oraz poczynić odpowiednie przygotowania. Dzięki temu na miejscu wszystko odbędzie się sprawnie i bez większych problemów.
Bardzo ważną kwestią jest też dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Osoby ubezpieczone w NFZ mogą wyrobić EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dokument zapewnia jednak bardzo podstawową ochronę, a do tego nie jest respektowany na całym świecie. Warto zainteresować się, ile kosztuje wykupienie specjalnej polisy. W tej sprawie można skontaktować się z przyszłym pracodawcą. W przypadku egzotycznych krajów (ale nie tylko) konieczne może być też wykonanie szeregu dodatkowych szczepień.
Zanim ruszy się w trasę, rozsądnie jest z wyprzedzeniem otworzyć zagraniczny rachunek w banku. Jeśli to możliwe, warto zrobić to przez internet. Jeśli nie, dobrze jest uważnie przejrzeć dostępne opcje oraz sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne. Wtedy cała procedura zajmie tylko kilka chwil.
Wcześniej trzeba też znaleźć dla siebie zakwaterowanie i zorganizować transport, chyba, że o te kwestie zadba pracodawca. Przyda się też wykupienie usługi w zagranicznej telefonii komórkowej, jeśli dotychczas używana nie jest obsługiwana w danym państwie.
Na koniec powinno się, przynajmniej pobieżnie, zapoznać z kulturą i obyczajami kraju, do którego planuje się udać. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat m.in. kuchni, klimatu, zwyczajów, wierzeń, historii, sytuacji politycznej itp. W Internecie można znaleźć sporo ciekawych materiałów, np. blogi podróżnicze czy kanały na YouTube, które wskazują na co uważać i na co zwrócić uwagę, by dobrze się odnaleźć w nowym miejscu. Dzięki temu uniknie się wielu zaskoczeń oraz nieprzyjemnych czy nawet niebezpiecznych sytuacji.
O czym pamiętać, zanim wyjedzie się za granicę w celach zawodowych?
Nie można zapominać o tym, że każdy kraj ma swój unikalny klimat oraz kulturę. Może się okazać, że przed wyjazdem musisz uzupełnić swoją garderobę czy nawet skompletować ją od nowa, by dostosować się do warunków atmosferycznych i norm społecznych.
Chorujesz przewlekle lub regularnie przyjmujesz jakieś leki? Przed wyjazdem skonsultuj się z lekarzem. Dowiedz się, czy w danym kraju znajdziesz te same specyfiki lub ich zamienniki. Jeśli może być z tym problem, przygotuj zapasy i dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji.
Zanim spakujesz walizkę, weź pod uwagę możliwość podszkolenia się w języku obcym. Jeżeli dopiero przeglądasz ogłoszenia o pracę, koniecznie powinieneś to rozważyć. Dobra znajomość języka znacznie zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie. Co więcej, przyda się w codziennych sytuacjach. W niektórych przypadkach można wyjechać za granicę, nawet jeśli zna się tylko kilka słów, ale z reguły lepiej jest być przynajmniej komunikatywnym – wtedy można oszczędzić sobie wiele stresu.
Przygotowujesz się do pracy za granicą? Jak najbardziej może Ci się przydać dokument stanowiący potwierdzenie, że dobrze znasz język angielski. Zapisz się na egzamin FCE Warszawa.