Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w Wielkiej Brytanii działa najstarszy na świecie system kolei podziemnych. Mało kto wie też, co właściwie doprowadziło do jego powstania i kiedy podróżni mogli po raz pierwszy z niego skorzystać. Krótko przybliżamy historię słynnego London Underground oraz wyjaśniamy, jak zorganizowane są współczesne londyńskie linie metra!
Londyn linie metra – historia powstania
Kolebką kolei podziemnych jest Londyn – linie metra zostały oddane do dyspozycji 10 stycznia 1863 roku. Rozwiązanie to powstało w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na szybki publiczny transport. Na przełomie XVIII i XIX w., w związku z rewolucją przemysłową, Anglia była najbogatszym oraz najlepiej rozwijającym się krajem. Nowe miejsca pracy w fabrykach i przedsiębiorstwach doprowadziły do masowej migracji ludności, przez co stolica stała się największą metropolią swoich czasów. Ponieważ pracownicy osiadali głównie na obrzeżach miasta, władze szukały sposobu na to, by zapewnić im możliwość sprawnego transportu do pracy.
W 1854 roku podjęto decyzję o budowie podziemnych tuneli, które rozwiązałyby problem zbyt zatłoczonych ulic. W 1863 roku pierwsze londyńskie linie metra uruchomiła spółka Metropolitan Railway. Pod koniec XIX wieku dostępnych było już sześć tras, z których każda była zarządzana przez inną spółkę. Przez to pasażerowie musieli korzystać z różnych biletów. Problem stanowiły także m.in. dym z lokomotyw parowych i ograniczenia prawne w kwestii budowy tuneli. Mimo początkowych trudności kolejki zostały świetnie przyjęte przez mieszkańców.
Lubisz ciekawostki historyczne o Londynie i Wielkiej Brytanii? Jeśli chcesz być w stanie czytać bardziej rozbudowane publikacje w oryginalnym języku, zapisz się na angielski Warszawa.
Underground Londyn – linie metra w XX wieku
Na początku XX w. doprowadzono do konsolidacji spółek, a także zaczęto inwestować w rozwój, m.in. w przedłużanie londyńskich linii metra oraz elektryfikację taboru. Innowacje napędzane były głównie przez fundusze od zewnętrznych inwestorów.
Z czasem wprowadzano kolejne udogodnienia, m.in. automatycznie rozsuwane drzwi czy automaty do sprzedaży biletów. W 1933 roku metro stało się własnością państwa, przez co mogło być finansowane ze środków publicznych. Dzięki temu mogło jeszcze szybciej się rozwijać. Do 1939 roku działało już 10 linii.
Podczas bombardowań w czasie II wojny światowej mieszkańcy często traktowali stacje londyńskich linii metra jako schrony. Niektóre z nich były wykorzystywane także przez urzędników państwowych. Po zakończeniu wojny, w latach 40. i 50. intensywnie usuwano zniszczenia. Następnie zaczęto inwestować w rozbudowę sieci oraz tworzenie nowych połączeń – ostatnie powstało w 1979 roku.
Jeśli planujesz zwiedzić Londyn, linie metra z pewnością pomogą Ci dostać się do wielu ciekawych miejsc. Zapisz się na angielski Kraków, by móc bez problemu kupić bilet, sprawdzić rozkład czy zapytać o drogę!
Współczesne londyńskie linie metra
Londyńskie linie metra wbrew swojej nazwie nie znajdują się tylko pod ziemią – 55% długości tras jest usytuowanych na powierzchni. Na ten moment istnieje ich jedenaście, a ich tory łącznie mają ponad 400 kilometrów i są rozpięte pomiędzy 270 stacjami. Chociaż London Underground jest najstarszą siecią kolei podziemnych, pod względem wielkości aktualnie zajmuje 4. miejsce na świecie. Z jej usług dnia korzysta około pięciu milionów pasażerów.
Od 2003 roku londyńskie metro jest zarządzane na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Tabor i infrastruktura są własnością komunalną, a operatorem sieci jest organ samorządu. Utrzymaniem linii oraz kolejek zajmują się z kolei prywatne firmy Metronet i Tube Lines na mocy kontraktów podpisanych na okres 30 lat.
Niezależnie od tego, czy planujesz się wybrać na wycieczkę, czy chcesz wyemigrować do Anglii, na pewno będziesz miał okazję skorzystać z londyńskich linii metra. Musisz poprawić swoje zdolności językowe albo potrzebujesz szybkiej powtórki? Angielski online sprawi, że będziesz komunikatywny w każdej sytuacji!