Na Półwysep Apeniński przyciąga nas tamtejsza kuchnia, przyjemny klimat, ciekawy język, liczne zabytki, ale również włoskie góry. Chętnie odwiedzamy je zimą, aby poszaleć na stoku, ale także latem, kiedy można podziwiać wyjątkowe krajobrazy – porośnięte zieloną trawą doliny i przełęcze otoczone majestatycznymi wzniesieniami. Dlaczego tak bardzo kochamy włoskie góry? Dziś prezentujemy trzy miejsca, które są zdecydowanie warte odwiedzenia.
Typowe włoskie góry w Trentino
Hasło włoskie góry najczęściej przywodzi na myśl przede wszystkim urocze Dolomity. Planując wypoczynek w tej części włoskich Alp, warto wziąć pod uwagę region Trentino, pod wieloma względami wyjątkowy. Centino cieszy się statusem autonomii również ze względu na odrębną historię i mniejszości etniczne. Zimą turystów przyciągają tutejsze ośrodki narciarskie na czele z dobrze znanym Val di fiemme. Ale Trentino śmiało można odwiedzać również w cieplejszych porach roku. Na uwagę zasługują tutejsze jeziora, w tym najsłynniejsze jezioro Garda. Co roku przyciąga ono amatorów sportów wodnych. To Idealne miejsce dla osób, którym chwilowo znudził wypoczynek nad morzem, pragną wybrać się w góry, ale nie wyobrażają sobie wakacji bez wody.
Trentino stanowi istny raj dla kolarzy. Ogromny wybór mają zarówno pasjonaci kolarstwa górskiego, jak i szosowego. Szlaki są bardzo zróżnicowane, więc do Trentino można wybrać się na profesjonalne trening, ale nie zawiodą się także rodziny z dziećmi, które pragną podziwiać tutejszy krajobraz z perspektywy dwóch kółek. Nie brakuje dobrze przygotowanej infrastruktury rowerowej i bazy noclegowej. To samo można zresztą napisać o trekkingu w tej części Dolomitów. Szlaki są świetnie przygotowane i zróżnicowane. Wciąż można tu jednak dotrzeć do miejsc bardzo rzadko odwiedzanych przez turystów, gdzie panuje krajobraz nieprzekształcony przez człowieka.
Południowy Tyrol na styku kultur
Włoskie góry są bardzo zróżnicowane pod względem historycznym i kulturowym. Najlepszym tego dowodem jest leżący w południowej części włoskich Alp Południowy Tyrol. W regionie kultura włoska miesza się z niemiecką, więc niekoniecznie będzie on dobrym wyborem dla osób planujących kurs włoskiego. Jednak włoskie góry odwiedzamy nie tylko po to, a Południowy Tyrol ma swoje zalety. Odwiedzając włoskie góry w Południowym Tyrolu możemy nie tylko podziwiać wyjątkowe krajobrazy, ale także zapewnić relaks ciału i podniebieniu. Region słynie z doskonałych winnic, a także niezwykłej kuchni, w której akcenty środkowoeuropejskie doskonale uzupełniają się ze śródziemnomorskimi. Wiele miejscowości słynie ze świetnie przygotowanych stref wellness i spa.
Sycylia, czyli włoskie góry w zupełnie innym wydaniu
Włoskie góry znajdziemy także w południowej części kraju, a konkretnie na Sycylii. Krajobraz jest tu zupełnie inne niż w rejonach alpejskich, a symbolem wyspy pozostaje największy w Europie czynny wulkan, czyli Etna. W Palermo można zachwycić się średniowiecznymi zabytkami architektury, natomiast historia Syrakuz sięga starożytności. Na tej górzystej wyspie nie brakuje także parków archeologicznych.
Włoskie góry oferują zatem bardzo zróżnicowany wypoczynek, a podróżując na Półwysep Apeniński każdy znajdzie miejsce, do którego z przyjemnością wróci jeszcze wiele razy.