Past Simple, czyli czas przeszły prosty. Jego budowa jest zależna od czasownika jaki zostanie użyty w zdaniu.
Kiedy dokładnie go używamy?
Czasu Past Simple używamy, gdy chcemy opisać zdarzenie które miało miejsce w przeszłości i nie jest ono związane w żaden sposób z teraźniejszością.
Sprawdź również:
Zdania twierdzące
W przypadku jeśli używamy formy „to be”, czyli was/were w czasie przeszłym, poprawnie zbudowane zdanie powinno rozpoczynać się od podmiotu. Później w kolejności powinno pojawić się was/were (w zależności od osoby) oraz dalsza część zdania.
Z kolei w przypadku innego czasownika zdanie musi wyglądać następująco: podmiot, czasownik w drugiej formie i dalsza część zdania.
– I broke my leg eleven years ago.
– You bought a car last week.
– She cut her hair three days ago.
W języku angielskim występują czasowniki w formie regularnej i nieregularnej. W pierwszym przypadku do czasownika wystarczy dodać końcówkę „d” lub „ed”, druga forma wymaga od nas nauki czasowników w formie past tense.
Sprawdź również:
Zdania przeczące
Jeśli chcemy wyrazić zaprzeczenie w przypadku was/were, musimy dodać do czasownika formę „not”. Warto wiedzieć, że krótsza forma od was not to wasn’t, zaś were not to weren’t. W przypadku innych czasowników do zdania dodajemy także przeszłą formę od „do”, czyli „did”.
– I did not broke my leg yesterday.
– You did not bought a car last week.
– She did not cut her hair three days ago.
Zdania pytające
W przypadku was/were pytania są tworzone poprzez inwersję (Was I there three days ago?/ Were you at work a week ago?) . Z kolei, gdy użyliśmy w zdaniu innych czasowników, na początku pytania powinno pojawić się „did”. Następny będzie podmiot, czasownik oraz pozostała część zdania.
– Did I broke my leg yesterday?
– Did you bought a car last week?
– Did she cut her hair three days ago?
Sprawdź również:
Co warto wiedzieć?
W przypadku Past Simple bardzo często używa się okoliczników czasu, takich jak „last year” – w zeszłym roku, „yesterday” – wczoraj, „three years ago” – trzy lata temu, „in 2015” – w 2015, „last winter” – zeszłej zimy, itd.