Nauka języków obcych zazwyczaj nie kojarzy się z niczym przyjemnym. W szkołach bardzo często musieliśmy zapamiętywać całe listy słówek, które prędzej czy później i tak wypadały nam z głowy. Przez to nauka do tej pory może wydawać się nam ciężka i nieefektywna.
W grupie raźniej
Sformułowanie to odnosi się także do nauki obcojęzycznych zwrotów. Nauka pojedynczych słówek jest bardzo żmudna i często kończy się klęską. Dużo lepszym rozwiązaniem jest nauka zwrotów w kontekście. Czytając całe zdania, czy próbując sobie wyobrazić poszczególne sytuacje, szybciej przyswoimy nowe wyrażenia. Dodatkowo możemy wymyślać sobie różne, nawet niezbyt realistyczne scenki, które na zasadzie skojarzeń znacznie ułatwią nam naukę.
Regularność i… regularność
Tę zasadę powtarza każdy nauczyciel języków obcych. Nie bez przyczyny powtórki są tak istotne. Dzięki nim oswajamy się z nowymi zwrotami, nie myślimy długo nad ich użyciem. Mówienie (i myślenie!) w obcym języku wchodzi nam w krew, a co za tym idzie pozwala na płynną komunikację. Warto stworzyć sobie harmonogram nauki. Początkowo może to być kilka minut dziennie, które poświęcimy na powtórki i naukę nowych zwrotów, stopniowo zwiększajmy ten czas. Starajmy się też nie pomijać żadnej lekcji. Opuszczenie kilku z rzędu spowoduje znaczny spadek motywacji, a niekiedy nawet całkowitą rezygnację z wyznaczonego celu.
Zastanów się kim jesteś…
Brzmi tajemniczo? Nie powinno. Każdy z nas uczy się w inny sposób. Niektórzy lepiej przyswajają wiedzę czytając, inni uwielbiają słuchać, a pozostali muszą czegoś doświadczyć, by zrozumieć. W Sieci znajdziemy mnóstwo testów, które pomogą nam określić do której grupy należymy. Możemy się tego dowiedzieć także na podstawie dotychczasowych obserwacji. Już w szkole podstawowej z pewnością mieliśmy ulubiony sposób na naukę, wystarczy sobie przypomnieć co to było.
Kolorowy zawrót głowy
Kolory doskonale wpływają na nasz mózg. Warto wykorzystać je w trakcie lekcji języków obcych. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się wielobarwne fiszki. Wystarczy podzielić słówka kategoriami, na przykład: zwroty na podróż – kolor niebieski, dom i otoczenie – kolor zielony, itd. Obecnie znajdziemy także wiele aplikacji, które stworzą fiszki za nas. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie tej, spełniającej wszystkie nasze wymagania.
Niekonwencjonalnie
Czasami zdarza się, że mamy gorszy dzień i chcemy przełożyć naukę na kiedy indziej. W takiej sytuacji skorzystajmy z bardzo przyjemnych form nauki. Obejrzymy film w obcym języku (oczywiście bez lektora) lub posłuchajmy zagranicznej muzyki. Pozwoli nam to zaznajomić się z prawidłową wymową zwrotów, a przy okazji niektóre z nich z pewnością utkwią nam w pamięci.
Pomysłów na skuteczną naukę języków obcych jest wiele. Każdy powinien dobrać metodę do swojej osoby. Bardzo ważne jest, by wyznaczyć sobie pewne cele, do których realizacji będziemy systematycznie dążyć. Jeśli od zawsze mamy słomiany zapał, poszukajmy dodatkowej motywacji, przykładowo: uczmy się wspólnie ze znajomymi i róbmy sobie specjalne wyzwania.