ul. Karmelicka 29
Kraków

Poniedziałek - Piątek 9.00 - 19.00
Sobota: 10.00 - 14.00

Zwroty po angielsku, które przydadzą Ci się w restauracji

Wielu z nas, zna tę sytuację z autopsji. Chwila przed ważnym wyjazdem za granicę. Od dawna planowane wakacje, w końcu się zbliżają, ale… wraz z nimi pojawia się także ogromny stres. Czy na pewno znamy angielski wystarczająco dobrze? Czy poradzimy sobie w każdej sytuacji? Czy będziemy w stanie wykonać najprostsze czynności, takie jak zamówienie posiłku? Odpowiedź jest prosta. Tak, ale z odpowiednim przygotowaniem.

 

Bagaż po(d)ręczny

Wyjeżdżając za granicę, powinniśmy mieć pod ręką małą książeczkę z rozmówkami. Nawet jeśli znamy język dość dobrze, może ona się przydać. Ciężko nawet policzyć ilość nieplanowanych sytuacji, w których możemy się znaleźć. Wtedy, szybko zerkamy do „ściągi” i bez stresu możemy prowadzić rozmowę w języku obcym. Oczywiście przed wyjazdem warto jest choć przejrzeć książkę, by wiedzieć co dokładnie się w niej znajduje i w jakich momentach na pewno będzie pomocna. Dodatkowo warto wyposażyć się proste aplikacje na telefon. Wszelkiego rodzaju słowniki i translatory mogą okazać się nieocenione.

Sprawdź: Kurs angielskiego – Warszawa

W zależności od sytuacji…

Zastanówmy się, co dokładnie planujemy robić podczas wyprawy. Jeśli na naszej liście znajduje się zwiedzanie regionalnych restauracji, możemy odpowiednio przygotować się do rozmów, które tam na nas czekają.  Przydatnych zwrotów jest cale mnóstwo. Warto jednak znać choć kilka podstawowych, by za każdym razem nie zerkać nerwowo w telefon ze słownikiem, czy rozmówki. Ten zestaw bowiem, lepiej zostawić sobie na mniej przewidywalne momenty.

Sprawdź: Angielski dla młodzieży – Warszawa

To trzeba wiedzieć

Niekiedy przed wyjściem do restauracji konieczne jest zarezerwowanie miejsca. Wtedy przydatne mogą okazać się dwa zwroty I’d like to make a reservation (chciałbym dokonać rezerwacji) oraz I’d like to book a table please (chciałbym zamówić stolik). Zapewne w tym momencie zostaniemy zapytani o ilość osób, najprostszą odpowiedzią jest A table for two/thre…, please (poproszę stolik dla dwojga/trojga/…). Warto powiedzieć także o której godzinie zamierzamy się pojawić – This evening at seven o’clock (dziś o siódmej wieczorem).

Sprawdź: Kursy indywidualne – Warszawa

Przejdźmy teraz do samej restauracji. Najczęściej na miejscu pytamy o menu, kartę win czy danie dnia – Could, I see the menu, please? Could I see the wine list, please? Do you have any specials? Po odczytaniu menu, niekiedy możemy nie wiedzieć dokładnie, co to za danie. Warto wtedy zapytać o to kelnera – What’s this dish? Jeśli będziemy mieli problem ze zrozumieniem tego, co mówi poprośmy by powtórzył (Could you repid? Can you speak slowly please?). Możemy być pewni, że w zagranicznych restauracjach nie jest to żadna nowość, więc kelner bez problemu spełni naszą prośbę.  Pamiętajmy także by zachowywać się kulturalnie, gdy chcemy zawołać kelnera wystarczy powiedzieć „excuse me”, warto także podziękować za posiłek – thanks, that was delicious.

 

Jak widać zwroty przydatne w restauracji są dość proste do zapamiętania. Nie warto się więc tym stresować. Większość z nich z pewnością pamiętamy jeszcze z czasów szkoły, innych możemy szybko nauczyć się przed wyjazdem, lub nawet w trakcie podróży do miejsca docelowego.

Skontaktuj
się z nami
Zapisz się
na kurs
Wykonaj
test on-line