
Włosi całkiem słusznie uchodzą za naród wielu talentów. W końcu to właśnie na Półwyspie Apenińskim rozpoczęła się epoka renesansu, która zmieniła bieg historii poprzez sztukę, kulturę, wynalazki i odkrycia geograficzne. Również późniejsi i współcześni sławni Włosi w pewnym sensie kontynuują tę tradycję jako artyści, twórcy, naukowcy i sportowcy. Postanowiliśmy więc zaprezentować znanych przedstawicieli tego ciekawego narodu.
Sławni Włosi, czyli ludzie renesansu
Na jakiejkolwiek liście zatytułowanej „sławni Włosi” nie może oczywiście zabraknąć nazwiska Leonarda da Vinci. Ten typowy człowiek renesansu, żyjący na przełomie XV i XVI wieku, prezentował szereg talentów i zainteresowań, takich jak malarstwo, rzeźba, inżynieria, matematyka, architektura, anatomia, filozofia czy muzyka. Mona Lisa i Ostatnia wieczerza to prawdopodobnie najsławniejsze dzieła mistrza. W Polsce możemy zaś podziwiać Damę z gronostajem jego autorstwa. Da Vinci był ponadto prekursorem anatomii, dokładnie badając budowę ludzkiego ciała, a pod wieloma względami wyprzedzał swoją epokę projektując prototypy maszyn bojowych, w dużym stopniu zbliżonych do dzisiejszych helikopterów i czołgów. Należy jednak zaznaczyć, że to tylko wybrane przykłady z twórczości da Vinciego, który zdecydowanie zasługuje na osobny artykuł.
W tym samym czasie, na Półwyspie Apenińskim podobną działalność prowadził Michał Anioł, dzięki któremu możemy dziś podziwiać między innymi przedstawiające Sąd Ostateczny freski z Kaplicy Sykstyńskiej. Do słynnych dzieł Michała Anioła zaliczają się też marmurowe rzeźby, które dziś możemy podziwiać przede wszystkim we Florencji. Jako architekt Michelangelo brał udział w budowie Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie.
Chociaż Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki, prowadził swoje wyprawy pod patronatem króla Hiszpanii nie wolno zapominać, że był z pochodzenia Włochem i prawdopodobnie przyszedł na świat w 1451 roku w Genui.
Następcy dawnych mistrzów
Sławni Włosi epoki renesansu doczekali się godnych kontynuatorów. Galileusz został zapamiętany jako kolejny po Koperniku orędownik teorii heliocentrycznej. Jako fizyk, uczony odkrył zjawisko bezwładności, a bardzo ważnym wynalazkiem okazało się także wykorzystanie wahadła do pomiaru czasu.
Sławni Włosi na przestrzeni wieków wnieśli ogromny wkład w światową muzykę. Antonio Vivaldi jest przecież jednym z klasyków opery epoki baroku. Natomiast w XIX wieku cały świat zakochał się w utworach Giuseppe Verdiego. Przenosząc się do współczesności warto jeszcze przypomnieć sławnych włoskich tenorów, czyli Luciano Pavarottiego i Andrea Bocellego. Zmarły niedawno kompozytor i dyrygent Ennio Morricone przez wielu uważany jest za najwybitniejszego w historii twórcę muzyki filmowej.
Muzyk znany jest ze współpracy z Sergio Leone przy produkcji filmów „Dawno temu w Ameryce” i „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”. Słynny włoski reżyser początkowo kręcił w Europie. Jego kolegą po fachu był Federico Fellini, który w 1993 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości.
Gen „wynalazczości”, odziedziczony w symbolicznym wymiarze po da Vincim, ujawnił się w osobie Guglielmo Marconienigo, który wniósł wkład w powstanie telegramu i radia. Inni sławni Włosi, których nie sposób pominąć to światowej sławy pisarz, autor powieści Imię Róży – Umberto Eco i uważana za mistrzynię wywiadów Oriana Fallaci. A przecież w odwodzie pozostaje jeszcze cała rzesza doskonałych włoskich futbolistów – między innymi czterokrotni mistrzowie świata.
Mamy nadzieję, że wspomniani w naszym artykule sławni Włosi zachęcą nie jednego z czytelników do zapisania się na kurs włoskiego! Zapraszamy!