Znajomość jednego języka obcego jest niezwykle pomocna w nauce kolejnych. Często zdarza się, że języki z tej samej grupy opierają się po części na podobnych zasadach, a zapis, wymowa i znaczenie słów są do pewnego stopnia zbliżone.
Kurs hiszpańskiego przyda się także osobom, które chcą opanować większą ilość języków. Osobom znającym język hiszpański łatwiej będzie w przyszłości nauczyć się np. portugalskiego czy włoskiego. Co więcej, podczas kursu udziela się także uniwersalnych wskazówek, które przydadzą się nie tylko podczas nauki innych języków, ale nauki w ogóle.
Systematyczność
Za podstawę nauki języków obcych można uznać systematyczność – regularne powtarzanie jest uważane za jeden z kluczy do sukcesu. Istotna jest również wielkość przyswajanej jednorazowo porcji wiedzy. Aby nauka była skuteczna i przyjemna, warto uczyć się częściej, ale mniejszych partii materiału. Dzięki takiemu systemowi zapamiętywanie jest łatwiejsze, a uczniowie nie odczuwają dyskomfortu związanego ze zbytnim obciążeniem. Pracując regularnie i wykorzystując przy tym odpowiednie materiały, jak na przykład fiszki po hiszpańsku, można w krótkim czasie zobaczyć pierwsze efekty swojego wysiłku.
Różnorodność
Nuda może uprzykrzać życie w wielu aspektach – nie inaczej jest w przypadku nauki języków obcych. Monotonia może skuteczne pozbawić nas nawet największej motywacji, dlatego przyswajając język warto zadbać o różnorodność metod i materiałów – jako przykład można podać naukę hiszpańskiego. Aby była efektywna, wskazane jest wykorzystanie różnych sposobów, jak na przykład fiszki po hiszpańsku, materiały audio i wideo, rozmowy z native speakerem, czy pisanie tekstów. Dzięki połączeniu zróżnicowanych metod, można w prosty sposób opanować hiszpański w mowie i piśmie, a nauka będzie przyjemnością.
Zachowanie różnorodności ważne jest nie tylko przy doborze materiałów. Aby ułatwić sobie zapamiętywanie podczas nauki kilku języków jednocześnie, warto zadbać między innymi o różne miejsca do nauki. Pomocne może być również skojarzenie języka z danym kolorem. Przykładowo, ucząc się angielskiego i hiszpańskiego, wybieramy fiszki angielskie z żółtym tłem i fiszki po hiszpańsku w kolorze zielonym, a także używamy w notatkach odpowiedniego koloru zakreślacza. Ten prosty sposób pozwoli uniknąć mieszania się języków i związanych z tym pomyłek.
Dobrze zorganizowany czas
Ucząc się kolejnego języka obcego, nie powinno się zapominać o języku, który już znamy. Dotychczas posiadane umiejętności i wiedzę należy cały czas rozwijać tak, aby móc swobodnie korzystać z obu języków i tym samym uniknąć pomyłek. Szacuje się, że około 80% całego czasu przeznaczonego na naukę powinno się poświęcać językowi uznawanemu przez nas za trudniejszy. Pozostałe 20% to czas, który należy wykorzystać na przyswajanie łatwiejszego z języków, zazwyczaj tego już znanego na podstawowym lub średnim poziomie. Co więcej, można spotkać się z teoriami, że czas poświęcany na naukę powinno dzielić się na różne pory dnia, np. pierwszego języka uczymy się rano, a drugiego popołudniu lub wieczorem. Według innej tezy, czas ten można podzielić również na tygodnie – 7 dni szlifowania jednego języka, a następnie 7 dni nauki drugiego.