Przed zapisaniem się na lekcje niemieckiego wiele osób z pewnością zastawia się, czy na pewno warto i czy znajomość angielskiego nie wystarczy. Warto zaznaczyć, że język niemiecki jest drugim, tuż po angielskim, najbardziej rozpowszechnionym językiem w Europie. Na co dzień korzystają z niego nie tylko mieszkańcy Niemiec, ale również Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu, co sprawia, że za język ojczysty uważają go około 132 miliony osób.
Język niemiecki w podróży
Kraje niemieckojęzyczne mogą pochwalić się zróżnicowanymi krajobrazami, a także licznymi zabytkami, które każdego roku przyciągają miliony turystów. Co więcej, sami Niemcy bardzo często podróżują, dlatego ich język można usłyszeć w różnych zakątkach świata. Przygotowując się do wyjazdu, niezależnie od kierunku, warto poznać przynajmniej podstawy, które umożliwią komunikację. Do tego celu przydatne są różnego rodzaju kursy prowadzone w szkołach językowych, takich jak Lincoln, oraz materiały, w tym podręczniki, filmy czy fiszki po niemiecku.
Niemiecki w życiu zawodowym
Niemcy są jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw na świecie, a niemieckie przedsiębiorstwa mogą pochwalić się międzynarodową renomą, co przyciąga wiele osób poszukujących pracy w różnych branżach. Znajomość niemieckiego w takiej sytuacji jest wręcz niezbędna – skuteczną naukę w szybkim tempie umożliwią odpowiednio przygotowane kursy, a także pomoce naukowe, w tym fiszki po niemiecku. Aby wykorzystać język niemiecki w życiu zawodowym, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Ze względu na sąsiedztwo z Polską, a także współpracę gospodarczą, znajomość niemieckiego może okazać się dużym atutem na rodzimym rynku pracy – ułatwia zdobycie lepszej posady, a co za tym idzie, wpływa na wysokość zarobków. Zaawansowana znajomość niemieckiego może również się przydać w prowadzeniu własnej działalności – brak bariery językowej oznacza szersze grono potencjalnych kontrahentów. Co więcej, ze względu na to, iż Niemcy chętnie podróżują do Polski, znajomość ich języka bardzo ułatwi prowadzenie biznesu w branży turystycznej.
Lepsze zdolności umysłowe
Każdy, kto uczy się języków obcych, wybierając kurs niemieckiego lub inny, trenuje swój umysł, co przyczynia się do poprawy pamięci, bardziej precyzyjnego myślenia, a także logicznego wiązania faktów. Udowadniają to badania przeprowadzone przez Ellen Biaystok z York University w Toronto, które wykazały, że studenci języków obcych na różnego rodzaju testach mogą osiągać lepsze wyniki niż osoby władające wyłącznie językiem ojczystym. Co więcej, pobudzanie szarych komórek przez naukę języka obcego może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych spowodowanych podeszłym wiekiem. Wszystko to sprawia, że przyswajanie nowego języka niesie za sobą wiele korzyści, nie tylko związanych z możliwością komunikacji. Ponadto, przy wykorzystaniu różnorodnych pomocy naukowych, takich jak filmy czy fiszki po niemiecku, nauka może być nie tylko skuteczna, ale również przyjemna.