Chociaż nie licząc Rosji, Niemcy są naszym największym sąsiadem, kraj ten nie należy do ulubionych destynacji turystycznych Polaków. Latem wolimy podróżować na południe: do Włoch, Chorwacji, Hiszpanii i Grecji, zimą wybieramy austriackie, włoskie i francuskie stoki. Jednak nasi zachodni sąsiedzi mają całkiem sporo do zaoferowania miłośnikom architektury, historii i kultury. Jak zaplanować wycieczkę do Niemiec i co zobaczyć w tym kraju?
Wycieczka do Niemiec – jaki rodzaj transportu wybrać?
Ze względu na bliskość geograficzną, wycieczka do Niemiec nie stanowi poważnego wyzwania logistycznego. Tak naprawdę wystarczy maksymalnie jeden dzień podróży samochodem, a do dyspozycji podróżnych pozostają jeszcze autokar, pociąg i samolot. Drogą lotniczą i połączeniem autobusowym do Niemiec można dostać się za kilkadziesiąt złotych. Z drugiej strony, posiadanie własnego auta daje dużą elastyczność i możliwość podróżowania po dobrze rozwiniętej sieci niemieckich autostrad, na których (co ciekawe!) nie obowiązuje ograniczenie prędkości.
Wycieczka do Niemiec – jaki termin będzie odpowiedni?
Jeśli celem naszej podróży nie jest narciarstwo w trakcie zimowego urlopu, Niemcy najlepiej odwiedzić wiosną i wczesną jesienią. Klimat w tym kraju jest podobny do polskiego, więc właśnie te pory roku gwarantują przyjemną pogodę, ale jednocześnie pozwalają uniknąć upałów i tłumu turystów w najbardziej popularnych destynacjach.
Wycieczka do Niemiec – jakie ceny obowiązują w tym kraju?
Aby wycieczka do Niemiec okazała się sukcesem, warto starannie zaplanować budżet. Ceny w Niemczech są wyższe niż w Polsce. Za posiłki w restauracjach zapłacimy podobną stawkę, ale odwiedzając tamtejsze sklepy łatwo zauważyć, że niektóre produkty kosztują o kilkanaście, czasem kilkadziesiąt, a niekiedy nawet 100% więcej. Wizyta w muzeum lub innej atrakcji turystycznej także jest z reguły droższa niż w polskich odpowiednikach.
Osoby podróżujące własnym autem mogą liczyć na niższe koszty paliwa, ale pewnym wyzwaniem bywają ceny noclegów. W Niemczech nietrudno znaleźć hotel o wysokim standardzie, za to nocleg w budżetowych hostelach to wydatek przynajmniej 25 € za dobę. W porównaniu do Polski bardzo dużo zapłacimy również za niemieckie taksówki i komunikację publiczną, przynajmniej w niektórych miastach.
Wycieczka do Niemiec – co warto odwiedzić?
Niemcy to tak duży kraj, że nie sposób wymienić w jednym miejscu wszystkie interesujące atrakcje turystyczne. Skupimy się więc na zaledwie kilku przykładach. Dla Polaków wycieczka do Niemiec może rozpocząć się w Berlinie, gdzie wciąż widoczne są relikty zimnej wojny w postaci checkpointów i pozostałości muru berlińskiego. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Wyspa Muzeów w Berlinie to kolejny obowiązkowy punkt w trakcie zwiedzania tego miasta.
Jednym z najsłynniejszych miejsc w Niemczech jest Jezioro Bodeńskie, leżące w Alpach – blisko austriackiej i szwajcarskiej granicy. Przebywając w okolicy warto udać się na wyspę Mainau z imponującym ogrodem. Turyści odwiedzający Heidelberg, położony w Badenii-Wirtembergii, zakochują się w tamtejszym gotycko-renesansowym zamku. W zachodniej części kraju na uwagę zasługuje Kolonia, ze względu na tamtejszą sięgającą średniowiecze architekturę z katedrą pod wezwaniem św. Piotra i Najświętszej Marii Panny na czele.
Przybysze spragnieni rozrywki powinni odwiedzić leżącą nieopodal granicy z Francją miejscowość Rust, gdzie już od ponad 4 dekad działa największy w kraju park rozrywki, czyli Europa-Park. Natomiast turyści odwiedzający Niemcy za największą atrakcją uznali zamek Neuschwanstein, leżący w bawarskich Alpach. Do tego regionu warto wybrać się jesienią, na przełomie września i października. Okolice zamku tworzą wówczas naprawdę piękny pejzaż, a w Monachium odbywa się słynny Oktoberfest. O ile niemiecka kuchnia, zwłaszcza dla Polaków, nie uchodzi za wyjątkowo atrakcyjną, o tyle nasi zachodni sąsiedzi słyną z produkcji wyśmienitego piwa!
Wycieczka do Niemiec – czy warto znać język?
Czy wycieczka do Niemiec może być udana bez znajomości tamtejszego języka? Rodowici Niemcy, zwłaszcza reprezentujący młodsze pokolenia, doskonale posługują się językiem angielskim. Z drugiej strony, podstawowy kurs języka niemieckiego przed wyjazdem to świetny pomysł, aby jeszcze lepiej poznać ten kraj i zaimponować jego mieszkańcom choćby posługując się zwrotami grzecznościowymi.