Język hiszpański jest powszechnie używany w wielu częściach świata i swoim zasięgiem znacząco wykracza poza Półwysep Iberyjski. Zdecydowała o tym historia Hiszpanii, jak również sama historia języka hiszpańskiego. Ponadto, dziś chętnie uczą się go osoby zainteresowane kulturą hiszpańską bądź latynoską. Jak na przestrzeni wieków toczyła się historia tego języka?
Historia języka hiszpańskiego – rzymskie korzenie
Historia języka hiszpańskiego tak naprawdę sięga końcówki III wieku p.n.e., gdy Rzymianie posługujący się językiem łacińskim opanowali część Półwyspu Iberyjskiego. W różnych zakątkach ogromnego Imperium posługiwano się powszechnie mówionym językiem łacińskim, inaczej zwanym łaciną ludową, czyli lokalnymi dialektami bogato czerpiącymi z języka Rzymian. Obok języka hiszpańskiego, dokładnie takie same korzenie mają między innymi współczesny język francuski, portugalski, włoski i rumuński.
Ekspansja hiszpańskiego na Półwyspie Iberyjskim
Cesarstwo Zachodniorzymskie upadło, jednak poszczególne języki przetrwały. Dalsza historia języka hiszpańskiego wiąże się ze średniowieczem, w którym to stopniowo na znaczeniu zaczął zyskiwać język kastylijski, wywodzący się ze środkowej Hiszpanii, który jest bezpośrednim protoplastą języka hiszpańskiego. W niektórych krajach do dzisiaj obie nazwy uważa się za poprawne. Z kolei w roku 1713 utworzono Hiszpańską Akademię Królewską, a jednym z głównych jej celów była standaryzacja języka. Jednak należy pamiętać, że dzisiaj na terenie Hiszpanii wciąż funkcjonuje przynajmniej kilkanaście odrębnych języków lokalnych, w tym dobrze znany kataloński. Z kolei Baskowie z północno-zachodniej części Hiszpanii, w dużej mierze posługują się na co dzień własnym językiem, który nie ma nic wspólnego z językami indoeuropejskim, bo ze względu na górzysty teren przez wieki pozostawał izolowany.
Historia hiszpańskiego – język podbija świat wraz z Hiszpanami
W czasach nowożytnych rosła potęga kolonialna Hiszpanii, która w ogromnej mierze wpłynęła na historię języka hiszpańskiego. Język kolonizatorów stał się obowiązującym na podbitych ziemiach i taki stan rzeczy utrzymał się również, gdy kolejne kraje Ameryki Łacińskiej uzyskiwały niepodległość. Dziś z nielicznymi wyjątkami po hiszpańsku mówi się od południa Chile i Argentyny po północny Meksyk. Z tego schematu wyłamuje się oczywiście przede wszystkim Brazylia, gdzie obowiązuje język portugalski. Ponadto język hiszpański jest językiem ojczystym dla wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych. W Europie języka hiszpańskiego używają mieszkańcy Gibraltaru, a w Afryce – Gwinei Równikowej, Sahary Zachodniej oraz – oczywiście – Wysp Kanaryjskich, które są integralną częścią Hiszpanii. Według różnych szacunków, hiszpański jest językiem ojczystym dla około 650 milionów ludzi na całym świecie, a kolejne 100 milionów potrafi się w nim porozumiewać.
Współczesna historia języka hiszpańskiego
Popularyzacja latynoskiej i iberyjskiej kultury sprawia, że tego języka chętnie uczą się mieszkańcy całego świata, w szczególności Europy i USA. Kurs hiszpańskiego to popularny wybór również w Polsce. Współczesna historia języka hiszpańskiego jest kształtowana w dużej mierze przez Instytut Cervantesa – międzynarodową instytucję z główną siedzibą w Madrycie i oddziałami w różnych zakątkach świata, której celem jest popularyzacja języka hiszpańskiego, hiszpańskiej kultury, literatury i historii. Trzeba przyznać, że Hiszpanie dbają o swój język, a biorąc pod uwagę jego melodyjność korzystamy na tym wszyscy!