Język hiszpański jest nauczany w wielu polskich szkołach jako drugi język, dlatego w większości przypadków można bez trudu zdawać go na maturze. Jak wygląda matura z hiszpańskiego? Przyglądamy się temu.
Schemat matury z hiszpańskiego
Jak wszystkie 6 języków obcych możliwych do zdawania na maturze, hiszpański jest zdawany ustnie oraz pisemnie. Tylko dla drugiej z tych części wprowadza się rozróżnienie między poziomami podstawowym i rozszerzonym. Całość ma na celu sprawdzenie umiejętności czytania, pisania i mówienia oraz zasób słownictwa i znajomość gramatyki.
Język hiszpański jest dobrym wyborem dla wielu maturzystów. Każdy uczeń ma obowiązek wybrać jakiś przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Może to być ten sam język, który był zdawany obowiązkowo. Natomiast gdy zdawane są dwa różne języki, to w przypadku dodatkowego maturzysta może, ale nie musi zdawać część ustną.
Warto jeszcze wspomnieć, że po zmianie przepisów obecnie dozwolone jest zdawanie hiszpańskiego, kiedy uczeń nie uczył się tego przedmiotu w liceum czy technikum. Uznano, że zajęcia dodatkowe z hiszpańskiego w szkołach językowych mogą być wystarczającym przygotowaniem dla chętnych.
Jak wygląda część ustna matury z języka hiszpańskiego?
Ten egzamin ma postać rozmowy zdającego z jednym z dwóch egzaminatorów. Druga osoba egzaminująca nie bierze udziału w dyskusji. Rozmowa składa się z etapów:
- wstęp „na rozgrzewkę”,
- dialog z odgrywaniem ról,
- 3 pytania do przedstawionej ilustracji,
- wypowiedź i 2 pytania do materiału stymulującego.
Całość trwa ok. 15 minut, a do zdobycia jest 18 pkt.
Część pisemna matury hiszpańskiej
Tutaj należy już odróżnić od siebie dwa poziomy. Obydwa jednak składają się z części, sprawdzających różne umiejętności, w tym:
- słuchanie,
- czytanie,
- pisanie,
- środki językowe.
Spośród powyższych wyróżnia się słuchanie – wymaga ono dwukrotnego odtworzenia nagrań czytanych przez hiszpańskich lektorów. Na arkuszach przygotowano do nich po 15 pytań, każde za 1 pkt. Czas trwania poziomu rozszerzonego jest tu o 5 min dłuższy i wynosi 30 min.
Za część z czytaniem ze zrozumieniem dłuższych tekstów można zdobyć do 20 pkt na poziomie podstawowym i 18 pkt na rozszerzonym. W tym drugim przypadku teksty są o ok. 25% dłuższe. Dotyczą ich zadania otwarte i zamknięte. Dalsza część egzaminu sprawdza znajomość środków leksykalno-gramatycznych. Tutaj można się spodziewać 13-14 zadań po 1 pkt (odpowiednio na niższym i wyższym stopniu trudności).
Części z dłuższą wypowiedzią pisemną znacznie różnią się między dwoma poziomami. W wersji podstawowej ma to być list lub wpis internetowy, długi na 100-150 wyrazów, oceniany maksymalnie na 12 pkt. Na maturze rozszerzonej uczeń ma do wyboru jeden z dwóch tematów i zadanie napisanie rozprawki, artykułu lub listu formalnego na 200-250 wyrazów. Zdobyć może 13 pkt. A ile trwa matura rozszerzona z hiszpańskiego? Na całość przewidziano 150 min, czyli o pół godziny dłużej niż na wersję podstawową.
Jakie są wymagania na maturze z hiszpańskiego?
Wszystkie zadania oparto na podstawie programowej kształcenia ogólnego. Na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dostępne są obszerne informatory. Określają one przebieg egzaminów, wymagania i zakres materiału, który trzeba opanować. Ale w skrócie – matura podstawowa hiszpańska – jaki to poziom? I jakie ma matura rozszerzona hiszpańska wymagania?
Wiedza sprawdzana na maturach z języków nowożytnych jest zgodna z konkretnymi poziomami wg skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Wymagany poziom na egzaminie z hiszpańskiego podstawowego to B1, oprócz zakresu rozumienia wypowiedzi – tutaj mamy B1+. Bardziej wymagająca jest część rozszerzona: ma trudność B2, zaś jej część z rozumieniem wypowiedzi – B2+.
Czy warto zdawać hiszpański na maturze?
Hiszpański jest jednym z najpowszechniej używanych na świecie. Jest też podobny do innych języków romańskich, dzięki czemu osoby hiszpańskojęzyczne mogą komunikować się w dziesiątkach krajów. Hiszpański należy więc do najbardziej przydatnych języków. A czy matura z hiszpańskiego jest trudna? To oczywiście zależy od przygotowania! W szkole Lincoln możesz efektywnie uczyć się do matury z hiszpańskiego. Sprawdź terminy lekcji stacjonarnych w Krakowie lub Warszawie. Zapraszamy na zajęcia!