Język hiszpański ma za sobą złożoną historię, związaną z ekspansją kultury z Półwyspu Iberyjskiego. Używa się go w wielu regionach na świecie. W jakich krajach mówi się po hiszpańsku? Zobacz!
Powszechność hiszpańskiego na całym świecie
Ile osób mówi po hiszpańsku na świecie? Instytut Cervantesa w 2023 r. opublikował informację, że jest to język ojczysty dla 499,9 mln ludzi. Pod tym względem zajmuje on drugie miejsce na świecie, po chińskim. Dalsze 99,5 mln osób zna go w mniejszym zakresie. Daje to więc niemal dokładnie 600 milionów użytkowników.
A w ilu krajach mówi się po hiszpańsku? Status oficjalny ma on w Hiszpanii, 18 krajach Nowego Świata i jednym kraju afrykańskim. De facto jest używany w mnóstwie innych państw przez mniejszości narodowe – czasem bardzo liczne. Ocenia się, że w Stanach Zjednoczonych język ten zna ok. 59 milionów ludzi, czyli więcej niż w samej Hiszpanii.
Tak rozległa ekspansja spowodowała powstanie nowych dialektów tej mowy. Istnieją także potomne języki kreolskie, współcześnie zanikające. Hiszpańskiego można nauczyć się w wielu szkołach językowych, także w Polsce. Rozważasz podjęcie nauki nowego języka? Może właśnie melodyjny, piękny hiszpański będzie dobrym wyborem dla Ciebie!
Hiszpania i jej języki
Od czasów Imperium Rzymskiego na obecnym terenie tego państwa istniało wiele krajów o różnym stopniu niezależności rządów i kultury. Do dziś przetrwał po tym lingwistyczny ślad. To szereg używanych języków, spośród których pięć ma status oficjalny. Są to: hiszpański, kataloński, galicyjski, baskijski i aranejski. Pierwszy z nich historycznie zwany był kastylijskim. Zdecydowanie dominuje on nad resztą, a wszyscy Hiszpanie mają konstytucyjny obowiązek go znać. Pozostałe odmiany są regionalne. Czasem wymienia się jeszcze język walencki – jest to dialekt katalońskiego lub odrębna mowa, to kwestia sporna. Aranejski jest natomiast odmianą języka oksytańskiego, którego nielicznie używa się także we Francji i Włoszech.
Niedługo po zjednoczeniu kraju przez Królestwo Kastylii pod koniec średniowiecza Hiszpanie rozpoczęli swój okres podbojów kolonialnych. Stały się one przyczyną wielkiego rozpowszechnienia mowy Cervantesa na świecie – zwłaszcza w Amerykach.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o historii języka hiszpańskiego.
Gdzie mówi się po hiszpańsku – Ameryka Północna i Ameryka Południowa
Kraje południowoamerykańskie, gdzie oficjalnie mówi się po hiszpańsku to:
- Kolumbia,
- Argentyna,
- Peru,
- Wenezuela,
- Chile,
- Ekwador,
- Boliwia,
- Paragwaj
- Urugwaj.
Z kolei w Ameryce Środkowej są to następujące państwa:
- Meksyk,
- Gwatemala,
- Dominikana,
- Kuba,
- Honduras,
- Nikaragua,
- Salwador,
- Kostaryka,
- Panama
- oraz należące do USA Portoryko.
W Belize – jedynym w regionie kraju anglojęzycznym – język hiszpański jest drugim najpowszechniej używanym.
Wszystkie powyższe kraje mają swoje własne dialekty hiszpańskie, które mimo pewnych różnic gramatyki i słownictwa pozostają wzajemnie zrozumiałe. Niektóre z nich są ponadnarodowe, np. amazoński i andyjski. Istnieje też rioplatense – nazwany od Río de la Plata, używany w Argentynie i Urugwaju.
W Stanach Zjednoczonych istniało kilka dialektów, pozostałych po dawnych koloniach hiszpańskich na terenie tego kraju. Obecnie są one zamierające i zastępowane przez gwary współczesnych migrantów z południa. Istnieje np. odmiana z rejonu zatoki San Francisco.
Przeczytaj też: Hiszpański – jak różni się ten język w różnych częściach świata?
Afryka i Azja: w ilu krajach mówi się po hiszpańsku w tych regionach?
Na tych kontynentach działania kolonizatorów z Półwyspu Iberyjskiego były minimalne w porównaniu do Ameryki. W Afryce tylko Gwinea Równikowa ma ustanowiony język hiszpański jako urzędowy. Większość ludności go tam zna, ale praktycznie dla nikogo nie jest to pierwszy język. Służy on do porozumiewania się pomiędzy różnymi grupami etnicznymi. Nieduże mniejszości hiszpańskie istnieją także w Maroku i na terytorium Sahary Zachodniej. Są jeszcze przynależne do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie. Posiadają one własny, pierwotny dialekt.
Jedyna trwała kolonia hiszpańska w Azji istniała na Filipinach, jednak upadła jeszcze w XIX wieku. W tym obecnie niepodległym państwie żyje już bardzo niewielu biegłych użytkowników dialektu filipińskiego.
Jak widać po hiszpańsku dogadasz się w wielu regionach świata
Chcesz zgłębiać kulturę świata hiszpańskojęzycznego? Zapisz się na jeden z kursów w Lincoln. Mamy oddział stacjonarny w centrum Krakowa, a ponadto prowadzimy także zajęcia online. Sprawdź już teraz terminy zajęć i nie zwlekaj. Zapraszamy na lekcje!