Hiszpanie doskonale dbają o popularyzację swojej kultury i ciekawego języka. Wystarczy wspomnieć o Instytucie Cervantesa, który krzewi język hiszpański i wiedzę o tym kraju w różnych częściach świata. Autor Don Kichota to z pewnością jeden z najważniejszych pisarzy swoich czasów – epoki renesansu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat jego życia i twórczości? Jaka twórczość Cervantesa poza najsłynniejszym dziełem jest szczególnie godna polecenia?
Życie Miguela de Cervantesa
Zanim opiszemy szczegółowo twórczość Cervantesa warto pokrótce przedstawić biografię najsłynniejszego hiszpańskiego pisarza. Miguel de Cervantes przyszedł na świat w 1547 roku w podmadryckiej miejscowości Alcalá de Henares. Dziś miasto liczy blisko 200 000 mieszkańców i jest ważnym ośrodkiem naukowym, ze względu na słynny uniwersytet, a także przepiękne centrum wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pisarz młodość spędził w Cordobie, Sewilli i Madrycie, skąd był zmuszony uciekać do Rzymu za udział w zakazanym pojedynku. Wcześniej odebrał wykształcenie w szkole jezuickiej.
Zanim powstała twórczość Cervantesa, pisarz wstąpił do wojska, gdzie służył w hiszpańskim regimencie na co dzień stacjonującym w Neapolu. W trakcie jednej z bitew został ranny i w wyniku postrzału utracił zdolność poruszania lewą ręką. Wracając do Hiszpanii został porwany przez berberyjskich korsarzy, a po 5 latach wykupiony przez swoją rodzinę. Początek twórczości Cervantesa możemy datować od czasu powrotu do Hiszpanii, gdzie pisarz znalazł żonę i osiadł w majątku ziemskim. W tym czasie powstały pierwsze pisane przez Cervantesa dramaty. Nie wszyscy wiedzą, że twórczość Cervantesa to także poezja. Utwory miały satyryczny charakter, również prześmiewczy wobec zmarłego w 1598 roku Króla Hiszpanii Filipa II. Życie pisarza nie było usłane różami, a swojej sławy nie udało mu się skapitalizować aż do śmierci. W międzyczasie zmuszony był imać się rozmaitych zajęć, w tym poborcy podatkowego.
Twórczość Cervantesa – najsłynniejsze dzieło
Nie zmienia to jednak faktu, że twórczość Cervantesa jest obecnie kultowa, a za największe dzieło uznaje się powieść El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha, czyli Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy. Książka przedstawia dzieje rycerza, który popada w obłęd pod wpływem wyznawanych ideałów. Zawdzięczamy mu dzisiaj znany dobrze w języku polskim zwrot dotyczący walki z wiatrakami. Książka zgodnie z duchem renesansu stanowiła krytykę naiwnych i anachronicznych wedle ówczesnych twórców ideałów średniowiecza, choć w epoce Cervantesa takie spojrzenie miało swoich krytyków.
Nie tylko Don Kichot – twórczość Cervantesa w szerszym świetle
Oczywiście, twórczość Cervantesa nie ogranicza się wyłącznie do Don Kichota. Innym znanym dziełem hiszpańskiego mistrza są Nowele przykładne (Novelas ejemplares) – zbiór 12 krótkich utworów, które początkowo cenzurowane, doczekały się druku w 1613 roku. Podróż na Parnas (Viaje al Parnaso) to z kolei poemat opowiadający w satyryczny sposób o wojnie pomiędzy złymi pisarzami, a dobrymi, wezwanymi na pomoc przez Apolla. Oczywiście pasmo górskie Parnas jest dziś synonimem dobrej literatury. Cervantes recenzuje w ten sposób sobie współczesnych twórców, a utwór z pewnością stanowi gratkę dla osób szczególnie zainteresowanych hiszpańską literaturą.
Najlepszym sposobem na nauczenie się języka, w którym tworzył Cervantes jest oczywiście sprawdzony kurs hiszpańskiego. Natomiast na wyższym poziomie biegłości zdecydowanie warto sięgnąć po tę klasyczną literaturę, która pomoże jeszcze lepiej zrozumieć język hiszpański, a przeczytanie jej będzie stanowiło źródło ogromnej satysfakcji.