Pełna nauka języka obcego uwzględnia również poznawanie historii i specyfiki kraju, w którym jest on używany. Do tej kategorii zalicza się także podział administracyjny, zwłaszcza gdy jest on nietypowy z polskiego punktu widzenia.
Tym razem z myślą o osobach uczących się niemieckiego zajmiemy się podziałem Niemiec na kraje związkowe. Które z nich wyróżniają się na tle pozostałych? Czym landy w Niemczech różnią się od polskich województw? Dlaczego to państwo ma charakter federalny?
Landy w Niemczech mają większy kompetencje niż polskie województwa
Polskie województwa i landy w Niemczech łączy liczba 16, bo tyle właśnie regionów formalnie liczą oba kraje. Na tym kończą się jednak podobieństwa, ponieważ niemiecki podział administracyjny jest bliższy temu, który obowiązuje w Stanach Zjednoczonych. Niemieckie kraje związkowe cieszą się dużą autonomią i posiadają własne konstytucje, władzę sądowniczą i silniejszą niż polskie województwa władzę wykonawczą (własne rządy).
Landy w Niemczech stanowią konsekwencje historii Niemiec
Podział na obecne landy w Niemczech nie jest przypadkowy i wynika z historii tego kraju. Przez wieki był on podzielony na mniejsze księstwa, do zjednoczenia których dopiero w 1871 roku doprowadził Otto von Bismarck. Kraj początkowo był cesarstwem, następnie nastały kolejno okresy Republiki Weimarskiej, III Rzeszy, podziału na RFN i NRD, a obecny podział administracyjny obowiązuje od 1990 roku.
Hamburg, Berlin i Bremen to landy w Niemczech, które są jednocześnie miastami
Trzy niemieckie miasta cieszę się poszerzoną autonomią i mają status kraju związkowego. Do tego grona zaliczają się:
- Berlin,
- Hamburg,
Saarland to zdecydowanie najmniejszy land w Niemczech
Landy w Niemczech są bardzo zróżnicowane pod względem powierzchni oraz liczby ludności. Najmniejszy spośród nich (nie licząc miast), czyli Saara (Saarland) leżący blisko francuskiej granicy, zamieszkuje oficjalnie niespełna 1 mln osób, a jego powierzchnia to zaledwie 2568,70 km2, czyli około 3 razy więcej niż wynosi powierzchnia samego Berlina.
Bawaria to największy land
Bawaria jest największym krajem związkowym, jeśli chodzi o powierzchnię. Wynosi ona około 70 550 km2, czyli mniej więcej tyle co powierzchnia Irlandii, ponad dwukrotnie więcej niż powierzchnia Mołdawii i Belgii i niewiele mniej niż powierzchnia Czech, Austrii czy Serbii.
W Nadrenii Północnej-Westfalii mieszka najwięcej osób
Z kolei Nadrenia Północna-Westfalia spośród landów w Niemczech wyróżnia się największą liczbą ludności. Ten położony w zachodniej części kraju, dawniej Górniczy kraj związkowy zamieszkuje prawie 18 mln ludzi. Nie licząc trzech miast cieszących się takim samym statusem jak landy w Niemczech najwyższa jest tutaj także gęstość zaludnienia.
Niemiecka Republika Demokratyczna liczyła 5 krajów związkowych
Nie każdy kurs języka niemieckiego uwzględnia najnowszą historię tego kraju. Od końca drugiej wojny światowej do 1990 roku był on podzielony na zachodnią Republikę Federalną Niemiec i wschodnią Niemiecką Republikę Demokratyczną należące do bloku komunistycznego i podobnie jak Polska uzależnioną od ZSRR.
W NRD istniało 5 krajów związkowych:
- Brandenburgia,
- Meklemburgia-Pomorze Przednie,
- Saksonia,
- Saksonia-Anhalt,
Po zjednoczeniu stały się one landami RFN, natomiast Berlin Zachodni zostaw włączony do pozostałej części miasta i zyskał obecny status kraju związkowego.