Nauka języków obcych jest bardziej efektywna, jeżeli tradycyjne zajęcia zostaną uzupełnione dodatkowymi, bardziej przyjemnymi formami oswajania się z językiem. Jednym z nich jest oglądanie zagranicznych filmów i seriali.
Każda osoba, która odbywa kurs języka niemieckiego, a jednocześnie lubi relaksować się przy ekranie, powinna rozważyć tę metodę. Dla ułatwienia prezentujemy dziś filmy do nauki niemieckiego, które naprawdę warto obejrzeć!
Fala (2008)
Fala stanowi najlepszy dowód na to, że filmy do nauki niemieckiego mogą nieść ze sobą ważne przesłanie. Obraz Dennisa Gansela jest skierowany przede wszystkim do młodszych widzów, którzy najsłabiej zdają sobie sprawę z tego, na czym polega mechanizm wcielania w życie krwawych ideologii. Akcja Fali dzieje się we współczesnym niemieckim liceum, w którym nauczyciel pragnąc zainteresować uczniów tą tematyką, postanawia przeprowadzić nietypowy eksperyment. Doświadczenie polega na przynależności do czegoś w rodzaju ruchu społecznego z silnymi więziami między jego członkami. Z czasem poczucie wspólnoty zaczyna przeradzać się w agresję wobec osób spoza ruchu, a eksperyment wymyka się spod kontroli… Film opiera się na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 60 w Stanach Zjednoczonych.
Życie na podsłuchu (2006)
Film w reżyserii Floriana Henckel von Donnersmarck to laureat Oscara z 2007 roku dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Życie na podsłuchu opowiada historię agenta Stasi, który inwigiluje w ramach obowiązków służbowych wschodnioniemieckiego pisarza. Po pewnym czasie obowiązki zawodowe zaczynają przenikać się z życiem prywatnym, a główny bohater zaczyna utożsamiać się ze swoją ofiarą. W decydującym momencie podejmuje niespodziewaną decyzję.
My, dzieci z dworca ZOO (1981)
Akcja filmu Ulego Edela rozgrywa się w Berlinie Zachodnim na przełomie lat 70 i 80. Nastoletnia Christiane (główna bohaterka), znudzona monotonnym życie na blokowisku za sprawą nowo poznanego chłopaka odkrywa świat coraz mocniejszych narkotyków. Film-przestroga jest ekranizacją głośnej książki przedstawiającej autentyczne wydarzenia. Dodatkowy atut stanowi świetna muzyka Davida Bowie. W trakcie seansu przekonujemy się, że filmy do nauki niemieckiego potrafią wzbudzać ogromne emocje.
Okręt (1981)
Filmy do nauki niemieckiego często siłą rzeczy koncentrują się na wojennej historii tego kraju. Wolfgang Petersen na ponad 3 godziny (w wersji reżyserskiej niemal 5 godzin!) przenosi widzów do czasów II wojny światowej na pokład jednego z U-bootów. Uważa się, że dotychczas żaden obraz nie przekazał równie skrupulatnie tego, jak wygląda życie załogi okrętu podwodnego w trakcie konfliktu zbrojnego. Doskonale odwzorowano tu specyfikę bitew morskich i emocje odczuwane przez marynarzy, w czym pomaga przedstawienie historii z perspektywy dziennikarza relacjonującego życie załogi.
Jeniec: tak daleko jak nogi poniosą (2001)
Film Hardy’ego Martinsa przedstawia wydarzenia po II wojnie światowej. Główny bohater, były żołnierz Wehrmachtu zostaje zesłany do łagru na Dalekim Wschodzie Związku Radzieckiego. Doskonale zdając sobie sprawę, że na miejscu czeka go śmierć poprzedzona latami ciężkiej pracy, podejmuje desperacką próbę ucieczki. W ślad za uciekinierem osobiście rusza radziecki porucznik, dowódca obozu. Do atutów filmu z pewnością zaliczają się wzruszająca historia, muzyka, jak również piękne zdjęcia ukazujące rosyjską przyrodę.
Niebo nad Berlinem (1987)
Oczywiście nie wszystkie filmy do nauki niemieckiego muszą koncentrować się na wojnie i historii. Film w reżyserii Wima Wendersa słusznie uważany jest za jeden z najlepszych w historii niemieckiej kinematografii. Melodramat z elementami fantasy opowiada o losie anioła krążącego po powojennym Berlinie, który postanawia porzucić swoją nieśmiertelność, aby stać się człowiekiem. W rolę głównego bohatera wcielił się świetny Bruno Ganz.
Nasze propozycje to nie wszystkie filmy do nauki niemieckiego, jakie warto obejrzeć. W kinematografii naszych zachodnich sąsiadów nie brakuje również bardziej współczesnych dzieł i seriali, dzięki którym łatwiej oswoić się w codziennymi zwrotami używanymi przez Niemców.